Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Křečík džungarský aneb Jak se o něj starat

  vydáno  •  zvířata

  Křeček není myš, je to malý roztomilý rošťák. Jak se o něj starat? To vám prozradím v tomto článku...

  Křečík džungarský, © Petr Stejskal

  Můj nejoblíbenější druh křečka je křečík džungarský. Druhů je ale hodně. Jsou to třeba křeček zlatý (syrský), Roborowského, dlouhosrstý atd. Křečci jsou hlodavci a všežravci, tím se zásadně liší od býložravých morčat.

  Před pořízením křečka – výbava

  Před pořízením tohoto drobného hlodavce je potřeba si pro něj pořídit vhodný příbytek. Bydlet křeček může v kleci, akváriu, ale také v boxu pro křečky, kde jsou již od výrobce prolézačky. Pro podestýlku budete potřebovat hobliny a seno. Pokud má křeček každý den dostatek čerstvého ovoce, pak nutně nádobu s vodou nepotřebuje, ale určitě chlupáčkovi uděláte radost pítkem.

  Drobní hlodavci mají rádi i místečko, kam se mohou schovat, proto je vhodné pořídit domeček. Ten můžete koupit dřevěný, ale také můžete každý týden dávat svému mazlíčkovi novou papírovou krabičku (od čaje, od oplatek, ...).

  Každý den potřebujeme jíst, křeček pochopitelně také. Z toho důvodu je potřeba pořídit pevnou a především těžkou misku na potravu. Proč těžkou? Aby ji pobíhající a do všeho strkající křeček nepřevrhnul.

  Krteček - Křeček Krteček, © Lucie Pommerová

  Zábava

  Všichni jistě víme, co je to nuda. No a představte si, jaké to je pro křečka. Proto je vhodné pořídit mu kolečko na běhání, nějakou tu hračku a prolézačku. Můžete mu také dát roličku od papírových utěrek nebo toaletního papíru. Roličkami bude prolézat, ale bude je i kousat. Ale pozor, aby tyto předměty neumožnily zvířátku utéct. Klece a boxy bývají většinou uzavřené, ale akvária ne. Nad místo s kolečkem je vhodné dát nějakou desku, pokud není akvárium dostatečně vysoké. Případně můžete celý vrch akvária zakrýt pletivem.

  Křeček bude mít určitě radost také v případě, že si s ním budete hrát. Můžete si ho brát do rukou a mazlit se s ním, ale také mu stavět různé překážkové dráhy třeba u sebe v pokojíčku. Myslete ale i na to, že chcete-li křečka položit na zem, je důležité místo zabezpečit, aby křečík neutekl. Můžete třeba udělat „ohradu“ z knížek.

  Pokud se přeci jen stane, že vám křeček uteče, je celkem pravděpodobné, že se poběží někam schovat. Ovšem téměř jistě si nevybere místo, které se vám bude líbit. Křečci hledají malé tmavé skulinky. Velmi se jim líbí třeba mezi skříní a zdí, kam byste ani nečekali, že se ta potvůrka vleze. Zachovejte v takových situacích především klid. Chytit křečka bývá velmi těžké, při sebemenším pohybu vás nebo nějakého předmětu nejspíš začne hned utíkat, a to pěkně rychle.

  Nám se osvědčilo křečíka v takové situaci nijak nechytat a prostě ho nechat. Když pak přišel večer, rodiče si vzali z klece běhací kolečko a položili si ho v ložnici na koberec. Nastala noc, tedy čas, kdy noční tvorečci (jimiž jsou i křečci) začínají dovádět. Rodiče šli spát, ale křeček... ani náhodou! Ten spí leda ve dne. V noci pak rodiče probudil zvuk kolotoče – to už ta malá potvůrka běhala jako splašená! Křeček v té době ani moc nevnímal, co se kolem něj děje, tudíž nebyl problém ho i s kolečkem chytit a vrátit hezky zpátky.

  V neposlední řadě je důležité najít vhodné místo, kde bude obydlí křečka stát. Jde o noční zvíře, které je nejaktivnější, když spíme. Počítejte proto s hlukem. Místo, kde bude klec, nesmí být v průvanu. Jinak zvířátko onemocní a uhyne.

  Můj křeček, © Nelisa

  Kde křečka pořídit?

  Nejlepší je pořídit si křečka přímo od chovatele, který má křečky rozdělené na holky a kluky. Pokud si budete chtít koupit křečka ze zverimexu, tak si můžete přivést březí samičku a za pár dní bude křečků hned několik. Je-li ve zverimexu křeček chován před prodejem ve špatných podmínkách, pak může v novém domově po pár dnech uhynout. Pečlivě proto rozvažte, kde si zvířátko pořídíte.

  Hledejte na internetu recenze, v obchodě se hodně ptejte a také si všímejte vzhledu zvířátka. Výtok z očí, kalné oči, neupravená srst. To vše jsou známky, že zvířátko není zdravé. Samozřejmě neříkám, že si musíte křečky kupovat od chovatelů, ale občas se to vyplatí.

  Křeček Džungarský, © bat-rodents

  Čím křečka krmit

  Křeček je, jak už jsem psala, všežravec. Krmit tedy potřebuje pestrou a vyváženou stravou. Na trhu je mnoho druhů krmných směsí od různých výrobců. Poraďte se v obchodě nebo si pročtěte, pro jaká zvířata je směs určena. Krmit můžete zvířátko každý den směsí pro křečky. Ale je zbytečné do misky sypat další dávku, když ta první není z větší části sežraná. Dále je vhodné dávat křečíkovi pravidelně kousek jablíčka nebo zeleniny. Nikdy ale nekrmte křečka ovocem a zeleninou dohromady, protože potom může mít průjem.

  Občas zvířátku dejte trošku bílého jogurtu, dva nebo tři kousky těstoviny, když si je vaříte k obědu, ale bez koření. Až bude maminka chystat oběd, požádejte o maličký kousek neuvařeného masa. Stačí opravdu maličký kousek velikosti nehtu na ruce. Ale ani vařeným masem bez jakéhokoli koření křeček nepohrdne. Křečci rádi koušou. Můžete jim proto dát kus tvrdého krajíčku chleba. Občas křeček rád zakousne i trošku travičky, vrbového nebo březového listí.

  Křeček, © Lichtpuenktchen

  Údržba obydlí

  Doma si pravidelně uklízíme. Alespoň jednou za týden utíráme prach a vytíráme, jednou za čas umýváme okna, ... I křeček potřebuje mít čisté bydlení. Zjistíte, že čůrat chodí do jednoho rohu. Tam každý den sáčkem vyndejte pročůranou podestýlku.

  Alespoň jednou za týden je potřeba vyčistit celé akvárium, klec nebo box. V tom případě na chvíli umístěte křečka třeba do prázdného kyblíku na vytírání. Ten ale musí být čistý a suchý! Lepší je ale mít velkou 5litrovou sklenici. Tam dáte trošku hoblin a na dobu čištění obydlí také křečka.

  Vyndejte veškerou podestýlku a vyhoďte ji. Pozor, ne do WC! Dejte to do pytle a vyneste do popelnice, WC by se ucpalo! Misku, napáječku, prolézačky i domeček otřete vlhkým hadříkem. Po vymytí a vysušení přidejte dostatek nové a čisté podestýlky a vraťte misku, běhačku, prolézačky i křečka.

  Tak co, už víte všechno, co vědět chcete a potřebujete? Jestli ne, můžete se doptat třeba v diskuzi pod článkem.

  Původní článek měl zajímavou myšlenku, ale byl neskutečně krátký a nebyla v něm snad jediná normální věta. Autorce se nechtělo ho upravovat, proto jsme ho v redakci celý předělali sami. Doufáme, že se vám líbí a něco zajímavého jste se i dozvěděli.;-)

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  laurinka654 v něm napsala:

  No trochu bych tam připsala ale jinak dobrý článek takže 5 tlapek.

  Příspěvek z 5. prosince 2021 v 16:34.
  tomato_mamba v něm napsala:

  za mě je to nádherný a zajímavý článek.
  dávám 5/5
  protože je tam skoro všechno když si někdo chce pořídit křečíka ale neví jak se o něj starat. :-Dok

  sugarsnack v něm napsala:

  super>X<- Moulínek je škrečok kamarádky, je zlatý