Lidé mi často říkají, že umí kreslit jen jednoduché panáčky a že by nedokázali nakreslit například portrét podle předlohy nebo nějaké zvíře. Říkají, že nemají talent. Ale co je talent? Narodíte se s ním? Ne. S talentem se lidé nerodí, narodí se s vlohami.
Někteří mají vlohy ke zpěvu, jiní k počítání a jiní právě ke kreslení. Ale vlohy nejsou všechno. I když máte vlohy ke kreslení, neznamená to, že jste automaticky lepší v kreslení, bez těžké práce se nikam nedostanete. I člověk bez vloh ke kreslení může být profesionál. Stačí se jen pozorně učit, trénovat a věnovat kreslení čas. Když jsem se rozhodla naučit se kreslit, bylo mi 11. Tehdy jsem byla v kreslení opravdu špatná, nezvládala jsem správně kreslit anatomii, vybarvovat, ani stínování mi nešlo, ale to mě nezastavilo. Koupila jsem si knížky a začala jsem studovat, jak se co dělá, jak se používá mřížka a co je to perspektiva. Koupila jsem si pořádné tužky a pastelky a začala jsem se učit je používat správně. Zprvu mi to moc nešlo - obrázky vypadaly trochu deformovaně, ale s trpělivostí a snahou jsem se dopracovala na člověka, u kterého si lidé obrázky objednávají. Trvalo mi to čtyři roky.
V kreslení se nezlepšíte v řádě dnů nebo týdnu, trvá to měsíce a roky, ale stojí to za to. Nyní bych vám chtěla dát několik tipů, jak můžete začít s kreslením a nějaký základ ke zlepšování:
- Kupte si knížky o kreslení. Nemusí být drahé, několik jsem jich sehnala v bazarech a levných knihách, stály pod stovku. V knížkách se dozvíte velmi důležité věci, třeba základní anatomii lidí či zvířat, co je to perspektiva, jak moc důležité jsou barvy a pozadí pro atmosféru obrázku a jiné věci.
- Sledujte jiné lidi kreslit a udělejte si v počítači složku „Inspirace“. Líbí se vám nějaký obrázek? Chtěli byste ho v budoucnu nakreslit? Uložte si ho. Uložte si všechno, co se vám líbí, co vás inspiruje. Obrázky se dají najít na sítích pinterest.com, tumblr.com, weheartit.com a mnoho dalších. Videa s kreslením digitálním, i tradičním najdete na YouTube. Nemusíte umět anglicky. Stačí pozorně sledovat, jak umělec stínuje, jak načrtává, jak vybarvuje.
- Noste s sebou náčrtník, tužku a foťte, foťte a foťte. Když uvidíte něco zajímavého, poznamenejte si to, když se vám líbí něčí květovaná mikina, zeptejte se ho, zda si ji můžete vyfotit. Kdykoliv vidíte něco, co ve vás probouzí kreativitu, zapamatujte si to. Třeba mraky různých tvarů, vůně horké čokolády, pocit obklopení rodinou...
- Pořiďte si kvalitní náčiní. Tvrdý papír, pořádné vodovky, štětce, tužky, pastelky, gumu, ořezávátko...jen ti nejschopnější umělci dokážou kreslit se špatným náčiním, tak se nebojte investovat. Můžete si to i přát na Vánoce! Pro začátek stačí výbava, kterou najdete v každém papírnictví, až si na to troufnete, můžete si zajít pro profesionální pomůcky do kreativních potřeb.
- Nikdy se nevzdávejte. I když se vám obrázky ze začátku nedaří, nezahazujte to. Můžete si dát pauzu, ale pořád trénujte. Vy to zvládnete, stačí se jen snažit.
Doufám, že vám tento článek pomohl a že se budete zlepšovat nesmírným tempem!