Není nedopatření, že jste rozklikli tuhle Alíkovinu? Ne? Výborně, to asi znamená, že byste se chtěli něco o kreslení naučit, případně se jen zdokonalit. Ale pozor! Nejsem nějak extrémně dobrá, taková průměrná „umělkyně“. Tohle všechno jsou moje zkušenosti, tak je předávám dál. Ale teď už ke článku.
Vývoj mého stylu
U každého člověka je nějaký potenciál k nějaké činnosti. Někdo rád sportuje, jiného baví zase deskovky. Mě osobně baví umění, ostatně jako každého druhého, kterého potkám. Ale dříve jsem nemalovala tak hezky, jak maluju teď. (I když teď to taky není žádná sláva.) Tady je pár obrázků z doby, kdy jsem byla v nižších třídách:

2018 - 2021 vývoj stylu
Není to moc dobré oproti dnešku, co? No, i když předkresba někdy nevypadá moc dobře, stejně jako tady na tom obrázku pod tímto textem, tak finální výsledek může být moc hezký. Tento obrázek je momentálně můj nejnovější a osobně si myslím, že i nejlepší.

Rozdíl mezi skečí a finálním obrázkem.
Líbí se vám? Takto jsem ještě před pár měsíci nemalovala. Ale vše se může změnit k lepšímu jen tím, že budeš dál kreslit, i kdyby to měl být ne moc hezký obrázek. Jinak, tady jsem vám malinko popsala, jak se to vlastně vyvíjelo, a přichází na moje taktiky. Nejčastěji používám jenom propisku, ale doporučuji taky hodně používat obyčejnou tužku, kterou můžete lehce vygumovat (ideální je 1 nebo 2, 3 už je moc tvrdá).
Nástroje k malování
Tužka a guma
Tužka je velmi užitečná pomůcka při kreslení a guma taktéž. V nejlepším případě by se měly používat na předkresbu nebo dělat tužkou kompletně celý obrázek. Ale samozřejmě je to na vás.
Propiska
Propisku používám nejčastěji. Už jenom proto, že ve škole si to nemůžu nějak do detailu předkreslovat, tak prostě kreslím rovnou na ostro. Propisky se špičkou 0.5 jsou vhodné na malinké detaily, kdežto 0.7 jsou hrozně tlusté (alespoň pro mě). Rozhodně skvělý pro fajnšmekry.
Fixy a pastelky
Fixy jsou pro mě jako kdybych podepsala ortel smrti. Jednou přetáhnu a je to v čudu. Na velké obrázky se hodí, ale malinké skeče se s nimi fakt dělat nedají. Pastelky používám celkem často, dobře se s nimi stínuje, ale musejí být ořezané. Je vaše volba, co budete preferovat.
Reference
Reference (z anglického názvu pro předlohu) jsou skvělým pomocníkem. Najdete je na internetu, ale klidně si je můžete vyfotit sami někde ve městě, v lese, prakticky kdekoli. Na Pinterestu je jich hrozně moc, tam si vybere každý. Velmi doporučuji s nimi pracovat.
Kde, kdy a za jakých podmínek?
Kde...
Kde je vcelku jedno, hlavně když se cítíte uvolněně a nejste ve stresu. V létě jsou super místa třeba venkovní pergola nebo hezký stín pod stromy. V zimě naopak vyhřáté křeslo v obýváku nebo jakákoliv místnost, ve které je teplo (nebo ideálně pro vás, já mám ráda teplo, ale někomu je třeba pohodlnější zima). Rozhodně ale nekreslete za jízdy v autě nebo v autobuse. Nedopadá to dobře.
...kdy...
Dá se říct, že prakticky kdykoli, vyjímaje momentů, kdy se to nehodí (např. rodinná oslava nebo návštěva.) Avšak moc nedoporučuji malovat v noci za světla lampičky, prý se totiž kazí oči. A sama jsem pak další den hrozně unavená.
...a za jakých podmínek
Nejvhodnější podmínky jsou když... no, každý to má jinak. Já si často pouštím hudbu do sluchátek nebo jenom z telefonu. Taky kreslím hlavně když je slunečno a sem tam si dám i nějakou tu dobrotu (mohou to být křížaly nebo třeba bonbóny, ale já jím většinou jablka ). Taky je hrozně úžasný kreslit za deště s otevřeným oknem, aby bylo slyšet, jak kapky vody padají na parapet. Aah, miluju to!
No, tak to je asi konec...
Všechno jsem vám už řekla, tak snad vám to pomohlo. Napište mi kdyžtak do pošty nebo do diskuze, pokud se budete chtít na něco zeptat.