Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kreslení – velmi oblíbená a častá činnost

  vydáno  •  malování · volný čas doma

  Zadrháváte se někdy s kreslením? Máte spoustu nápadů, ale nemáte motivaci? Já taky ne... ale časem se pořád a pořád lepším. Tady je pár rad, jak se také zlepšit, nebo s kreslením začít. Tak se podívejte, třeba vám pomůžou.

  Vývoj mého stylu malování 2022-2024, © y0n3mash1

  Není nedopatření, že jste rozklikli tuhle Alíkovinu? Ne? Výborně, to asi znamená, že byste se chtěli něco o kreslení naučit, případně se jen zdokonalit. Ale pozor! Nejsem nějak extrémně dobrá, taková průměrná „umělkyně“. Tohle všechno jsou moje zkušenosti, tak je předávám dál. Ale teď už ke článku.

  Vývoj mého stylu

  U každého člověka je nějaký potenciál k nějaké činnosti. Někdo rád sportuje, jiného baví zase deskovky. Mě osobně baví umění, ostatně jako každého druhého, kterého potkám. Ale dříve jsem nemalovala tak hezky, jak maluju teď. (I když teď to taky není žádná sláva.) Tady je pár obrázků z doby, kdy jsem byla v nižších třídách:

  2018 - 2021 vývoj stylu

  Není to moc dobré oproti dnešku, co? No, i když předkresba někdy nevypadá moc dobře, stejně jako tady na tom obrázku pod tímto textem, tak finální výsledek může být moc hezký. Tento obrázek je momentálně můj nejnovější a osobně si myslím, že i nejlepší.

  Rozdíl mezi skečí a finálním obrázkem.

  Líbí se vám? Takto jsem ještě před pár měsíci nemalovala. Ale vše se může změnit k lepšímu jen tím, že budeš dál kreslit, i kdyby to měl být ne moc hezký obrázek. Jinak, tady jsem vám malinko popsala, jak se to vlastně vyvíjelo, a přichází na moje taktiky. Nejčastěji používám jenom propisku, ale doporučuji taky hodně používat obyčejnou tužku, kterou můžete lehce vygumovat (ideální je 1 nebo 2, 3 už je moc tvrdá).

  Nástroje k malování

  Tužka a guma

  Tužka je velmi užitečná pomůcka při kreslení a guma taktéž. V nejlepším případě by se měly používat na předkresbu nebo dělat tužkou kompletně celý obrázek. Ale samozřejmě je to na vás.

  Propiska

  Propisku používám nejčastěji. Už jenom proto, že ve škole si to nemůžu nějak do detailu předkreslovat, tak prostě kreslím rovnou na ostro. Propisky se špičkou 0.5 jsou vhodné na malinké detaily, kdežto 0.7 jsou hrozně tlusté (alespoň pro mě). Rozhodně skvělý pro fajnšmekry.

  Fixy a pastelky

  Fixy jsou pro mě jako kdybych podepsala ortel smrti. Jednou přetáhnu a je to v čudu. Na velké obrázky se hodí, ale malinké skeče se s nimi fakt dělat nedají. Pastelky používám celkem často, dobře se s nimi stínuje, ale musejí být ořezané. Je vaše volba, co budete preferovat.

  Reference

  Reference (z anglického názvu pro předlohu) jsou skvělým pomocníkem. Najdete je na internetu, ale klidně si je můžete vyfotit sami někde ve městě, v lese, prakticky kdekoli. Na Pinterestu je jich hrozně moc, tam si vybere každý. Velmi doporučuji s nimi pracovat.

  Kde, kdy a za jakých podmínek?

  Kde...

  Kde je vcelku jedno, hlavně když se cítíte uvolněně a nejste ve stresu. V létě jsou super místa třeba venkovní pergola nebo hezký stín pod stromy. V zimě naopak vyhřáté křeslo v obýváku nebo jakákoliv místnost, ve které je teplo (nebo ideálně pro vás, já mám ráda teplo, ale někomu je třeba pohodlnější zima). Rozhodně ale nekreslete za jízdy v autě nebo v autobuse. Nedopadá to dobře.

  ...kdy...

  Dá se říct, že prakticky kdykoli, vyjímaje momentů, kdy se to nehodí (např. rodinná oslava nebo návštěva.) Avšak moc nedoporučuji malovat v noci za světla lampičky, prý se totiž kazí oči. A sama jsem pak další den hrozně unavená.

  ...a za jakých podmínek

  Nejvhodnější podmínky jsou když... no, každý to má jinak. Já si často pouštím hudbu do sluchátek nebo jenom z telefonu. Taky kreslím hlavně když je slunečno a sem tam si dám i nějakou tu dobrotu (mohou to být křížaly nebo třeba bonbóny, ale já jím většinou jablka :-)). Taky je hrozně úžasný kreslit za deště s otevřeným oknem, aby bylo slyšet, jak kapky vody padají na parapet. Aah, miluju to!

  No, tak to je asi konec...

  Všechno jsem vám už řekla, tak snad vám to pomohlo. Napište mi kdyžtak do pošty nebo do diskuze, pokud se budete chtít na něco zeptat.

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 22. března ve 14:36.
  Slaygirl v něm napsala:

  Moc pěkně kteslis budoucí malíři 5 tlapiček ;-)

  Příspěvek z 22. března v 11:05, upravený po 7 minutách.
  YOYO v něm napsal:

  Asi patřím k těm lidem, kteří to nemůžou vystát :->

  Pokud někdo použije v běžné diskuzi slovo kreslení, třeba jako zkratku pro kreslení a malování, tak to chápu. I pokud tím myslí jen malování, tak mu to prominu (ony ty fixky jsou takové trochu na hranici - přeci jen používáš barvy a vybarvuješ velké plochy).

  Ale tohle je článek, tady by se člověk měl trochu snažit používat správná slova. Hádám, že ses možná řídila takovou tou poučkou „neopakovat dokola stejná slova“ a tak si hledala synonymum? Myslím, že v tomhle případě je lepší použít všude slovo kreslení. Prosím redaktory, aby to poupravili.

  Jinak pěkný článek, hezké obrázky. Některé ty starší se mi líbí víc než ty z tohoto roku. Máš zajímavý styl. Kreslíš postavám vysoko posazené oči (velké tváře / dlouhé nosy a malá čela), to je umělecký záměr?

  Příspěvek z 22. března v 6:37, upravený po 3 minutách.
  Betty_H v něm napsala:

  Moc pěkně kreslíš! Obrázky se ti opravdu povedly. Článek je taky fajn, pět tlapiček.

  Jen malá věc: napsala jsi nástroje k „malování“, jenže to jsou nástroje ke kreslení. Maluješ akrylem, vodovkami, akvarelem.
  Kreslíš právě tužkou,fixy,pastelkami,
  Ono to není zase takový problém,ale znám lidi kteří to nemůžou ani vystát.