Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Křižák pruhovaný

  vydáno  •  Zvířata

  Nevím, jestli jste slyšeli už o pavoukovi, který má podobné zbarvení jak vosa? Neslyšeli? Tak jestli máte rádi zvířata, tak si rozhodně přečtěte můj článek o pavoukovi tzv. křižáku pruhovaném, který není vůbec jedovatý a kterého jsem uviděla na mojí zahradě.

  Křižák pruhovaný na naši zahradě, © marbo1212

  Tohoto zvláštního pavouka jsem spatřila v loňském roce na naší zahradě na pavučině u zdi. Řekla jsem si, že vypadá trochu jak z nějakého hororu. Pavouk, kterého jsem zahlédla na zdi, mě na první pohled upoutal svým vzhledem a zbarvením. Hned jsem si ho vyfotila. V duchu jsem si říkala, jestli není jedovatý, tak až jsme byli doma, najela jsem na google vyhledávač a vyhledala jsem si toho pavouka na wikipedii – na tomto odkazu si můžete více přečíst.

  Opravdu jsem netušila, že tahle odrůda se dostala až k nám do České republiky. Je to moc krásný pavouk a pěkně zbarvený. Já jsem takový trochu riskantní člověk, co riskuje a klidně si jen tak sáhne na pavouka. Já si na něj opravdu sáhla a nic mi neudělal a ani se neschoval. Já za sebe mám pavouky ráda, ale jen ty malé bez chlupů, ne ty velké chlupaté, těch se taky bojím. Ale nechápu lidi, proč třeba pavouky kvůli strachu zabíjejí, takovým lidem říkám že jsou švihlí, protože jsou to taky jen malí živí tvorové, kteří chcou žít.

  Pokud vás o tomto druhu pavouka zajímají podrobnější informace, můžete je najít na výše uvedeném odkazu, ale několik základních věcí zde uvedu.

  Odborný latinský název tohoto pavouka je Argiope bruennichi.

  Je to subtropický druh pocházející ze Středomoří, v důsledku globálního oteplování se zabydlel i v Česku. Tyto barvy obsahují jeho zbarvení – žlutá, černé pásy s tenkým bílým okrajem, hlavohruď je šedá a zespodu má tělo hnědé se žlutými skvrnami. Opravdu je krásný. Samice vyroste do míry 15 mm a samec je menší a dorůstá do míry pouze 4-6 mm. V Česku už mají svoje teritorium a existuje ve vysoké trávě. Živí se kobylkami, které usmrtí jedem.

  Nečekala jsem, že samec bude menší, ani to, že tento druh pavouka jí kobylky. Možná se v podrobnějších informacích na Wikipedii taky dočtete zajímavé věci, které vás překvapí.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 23. května ve 14:51.
  Almon v něm napsala:

  Moc pěkný článek, ale všichni pavouci jsou jedovatí, jen mají tak malé množství jedu, že by člověku neublížil ani kdyby ho kousli. U tropických pavouků je to už horší :-D Čtyři tlapky ;-)

  Příspěvek z 23. května ve 12:25.
  JáJá1 v něm napsal:

  Taky jsem ho viděl, 5 tlapek.

  Příspěvek z 23. května v 9:09.
  Pandik v něm napsala:

  Takového jsme jednou také našli na zahradě🕷. Pět tlapek 🐾