Aby se také vešla, když má v sobě historii celé Evropy! A nejen v sobě, ale i na obálce - jmenuje se totiž Historie Evropy: Obrazové putování.
Na obálce najdeš kyjevského knížete Vladimíra I. a jeho manželku Annu, kterým autorky vložily do úst několik otázek na historické události. Víš třeba, jak se stavěly francouzské katedrály či kdo porazil Peršany v bitvě u Salamíny?
To vše a mnoho dalšího se dozvíš v knize, která má úctyhodné rozměry: měří 24 x 31,5 centimetrů a váží téměř 3 kilogramy. Pokud si ji tedy půjdeš půjčit do knihovny, vezmi si s sebou velký batoh, nebo raději tatínka, který ti ji pomůže odnést domů.
Na 448 stranách rozdělených do 70 kapitol se seznámíš s evropskými dějinami od pravěku po dobu nejnovější. Každou kapitolu tvoří jedna nebo více dvoustránek, kde najdeš krátkými texty, komiksovými bublinami a hlavně krásnými obrázky popsanou danou dobu.
Můžeš se tak podívat do tváře dávným králům, nebo si přečíst, co si možná povídali na ulici staří Římané. Navíc, pokud tě dané období zajímá, máš na konci každé kapitoly jednostránkový text, který rozšiřuje a shrnuje v kapitole popsané téma.
Aby ses v řece času bez průvodce neztratil, nakreslila ti autorka na každé dvoustránce přehlednou časovou osu ve tvaru řetízku, který poutá dohromady celé evropské dějiny. Ale nejen ty - dozvíš se hodně i o výtvarném umění, každodenním životě našich předků, nebo třeba kdo to byl "barbar" či z jakých slov se skládá "republika."
Jak se píše historie?
Když se řekne "napsat knihu", každý si dnes představí pana spisovatele, který sedí shrbený u počítače nebo notebooku a je nevrlý při každém vyrušení (třeba jako historik Václav Král, který kdysi střílel ze vzduchovky po kdákajících sousedových slepicích). Jakmile knížku dopíše, opraví se pravopisné chyby, přidají obrázky a může se tisknout. Realita bývá ale mnohdy složitější.
Jako v případě knihy Historie Evropy. Autorky (spisovatelka a ilustrátorka Renáta Fučíková, spisovatelka a překladatelka Daniela Krolupperová a historička Václava Kofránková) se musely nejprve rozhodnout, které události do knihy zařadí. Pak je musely popsat tak, aby to nebylo nudné. No a nakonec musela paní Fučíková namalovat obrázky, které si můžeš prohlížet a z kterých si o minulosti zapamatuješ mnohdy víc, než ze stovek stran textu.
Sama autorka ke svým malbám říká: "Obrazy v naší knize vycházejí ze symbolické barevnosti, kterou jsem přiřazovala jednotlivým úsekům dějin: jasně červená je barvou revoluce a násilí, okrová je barvou poklidu a rozkvětu, černá je barvou smrti a zmaru. Některé události jsem dokonce zobrazila jako výrazný výjev, jako znak, který si může čtenář jednou provždy zapamatovat: roztrženou ikonu, krvavou skvrnu, patra společenských vrstev, světlo lidského poznání."
Dlouhá cesta za poznáním
Trvalo to mnoho let, než se z pravěkého člověka vyvinul člověk dnešního typu, který k vaření používá místo ohniště plynový sporák, svítí si elektrickou lampičkou a žije v domech tak vysokých, že se o tom nesnilo ani starověkým bohům. Dlouhou dobu vznikala i tato kniha, která by rozhodně neměla skončit jako ta "zaprášená bichle" v rohové polici knihoven. Každá dvoustrana nabízí svým výtvarným sdělením ucelený pohled na určitou událost a vystihne popisovanou dobu tak, jak to dokáže málokterý učitel dějepisu.
I když patříš mezi mladší čtenáře, určitě se nemusíš bát, že bys jí nerozuměl. Obrázky tě upoutají tak, že ti krátké odstavce textu utečou jako voda a tak budeš mít pocit, že čteš vlastně něco jako komiks. Namalovaní králové totiž (jako v komiksu) mluví, což se v učebnicích moc často nestává.
Pokud se do knihy podíváš, poznáš v ucelené podobě historii Evropy od pravěku přes starověké Řecko a Řím, středověk a křížové výpravy, novověk s objevnými plavbami Kryštofa Kolumba, až po nejnovější dějiny dvou světových válek, poválečného rozdělení Evropy a její opětovné sjednocení v podobě Evropské unie.
Pouze jediné bych knížce vytkla - pro lepší orientaci by se hodily malé mapky, aby každý dobře věděl, na kterém místě se právě pohybuje. Naopak za velmi dobrý považuji rejstřík jmen, u kterého najdeš i výslovnost těch cizích, na kterých by sis mohl zlámat jazyk. Jinak tě knížka pozve na dobrodružnou pouť evropskými dějinami, o které se ti ani nesnilo.
Historie Evropy: Obrazové putování - Renáta Fučíková, Daniela Krolupperová a Václava Kofránková, Práh, Praha 2011, 448 stran. |