Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kroniky Světakraje 2: Bouřlivák

  vydáno  •  kultura · knihy
  Druhý díl Kronik Světakraje. V prvním díle série Kronik Světakraje jsme Snítka opustili na palubě létající lodi, v obětí jeho otce, kapitána Létajících pirátů, Mračného vlka. Na začátku druhého dílu se však ocitáme v Dolním městě, kam létající loď znovu zakotvila.

  z Kronik Světakraje, © pro iDNES, z Kronik Světakraje

  Snítek prochází městem a uvažuje, jak stále hůř se Světakraji vede. Vody řeky Krajice jsou stále špinavější. Jediné, co ji opět dodá průhlednou barvu a skvělou chuť, je fraxprach. To je prášek, který se vyrábí ze svítící látky bleskofraxu. Nikdo ale netuší, jak ho vyrobit a tak se jeho zásoby velice tenčí.

  Jeden učeň Nebezpytu se látky kdysi zmocnil a chtěl jí jen pro sebe a pro své výzkumy. Když do ní jedno odpoledne udeřil kladivem, proměnil se bleskofrax na fraxprach. Když to však ostatní napodobovali, již se jim nepodařilo fraxprach vyrobit. Jediné, co vzniklo, byl ničivý výbuch. Fraxprach byl vzácný a málokdo si mohl dovolit za něj draze platit, aby měl co pít. Občané Dolního města pomalu upadali v zoufalství.

  Snítek na své procházce náhle potkal kupce s různými zvířaty a objevil i dlouho ztraceného Střežníka - ptáka, který ho měl již navždy střežit. Pomohl mu utéci od zlého prodavače. Když se s ním pták podělil o část dobrodružství, které zažil, zase od Snítka nevděčně odletěl. Slíbil mu však, že se vrátí, až je bude potřebovat.

  Poté se ocitáme v hospodě, kterou vede Matka Kobylinda. Je to přísná skřehule, ale mnohem hodnější, než ostatní jejího druhu. Mnohokrát již půjčila Mračnému vlkovi peníze a jeho létající loď teď v podstatě vlastní ona. Rozkáže mu, že jestli to tak má jít dál, musí Mračný vlk donést další bleskofrax. Je to namáhavý úkol, ale zdá se, že musí souhlasit a tak nechá alespoň svého syna v Dolním městě, aby ho uchránil. Snítkovi se to vůbec nelíbí, ale musí mlčet. Nemůže si dovolit u kapitána škemrat. Nikdo z posádky se nesmí dozvědět, že je jeho syn! Jenže Filuta Fiškus, který si se smutným Snítkem povídá, se to nedopatřením dozví a rozhodne se toho využít. Je to zrádce skrz na skrz a se svým kamarádem Mulisákem tajně propašují Snítka na loď.

  Plavba se daří a posádka se blíží nad Soumračné lesy, když v tom někdo ze strážního koše ohlásí, že se k nim blíží bouřka. Při ní má vzniknout bleskofrax a Mračný vlk ho má chytit a bezpečně dovézt do Dolního města. K tomu všemu mu má pomoci i Profesor Světla, který se na plavbu vydal s nimi. Jenže právě nyní se Filuta Fiškus a Mulisák rozhodli udeřit. Vytáhnou Snítka, který se tak ukáže jako jejich vězeň a ne přítel, z podpalubí a pohrozí Mračnému vlkovi, že když se nevzdá, tak jeho syna zabijí. Celou situaci vyřeší blížící se bouře, která vnese na loď paniku a zmatek. Kapitán nakonec úspěšně přemůže zrádce, ale jeho loď je poničena a pohlcena bouří. Na palubě zůstal jen on sám, zbytek se zachránil skokem do Soumračných lesů.

  Snítkovi se podaří najít profesora Světla a kamarádku Maugin. Zbytek posádky však zůstane navždy bloudit ve zrádných lesích. Třem cestovatelům se podaří najít i bleskofrax a profesor Světla rozluští záhadu k výrobě fraxprachu.

  Podaří se jim ho ale donést zpět do Dolního města nebo je přemůže tajemná moc Soumračných lesů? Mohu prozradit, že je čeká zrada, tragická událost, nehoda a návrat jednoho starého přítele.

  Myslím, že určitě je na co se těšit a stránky modře zbarvené knihy vás vtáhnou hluboko do dobrodružství.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!