Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kroniky Světakraje: Cesta za Tajemný Hvozd

  vydáno  •  Knihy
  Pod názvem Kroniky Světakraje: Cesta za Tajemný Hvozd vydal Paul Steward a Chris Riddell roku 1998 vůbec první díl série. V angličtině Beyond the Deepwoods. K nám do Česka se kniha dostala a byla vydána roku 2003. Slavila veliké úspěchy a kráčela cestičkou slávy za obdivem knih o mladém čaroději Harry Potterovi.

  z Kronik Světakraje, © pro iDNES, z Kronik Světakraje

  První díl pojednává o mladém Snítkovi, který vyrůstal ve vesničce lesních trolů. Byl však jiný, než všichni ostatní kolem něj. Jednoho dne, když ho jeho otec Sudich vezme s sebou do Hvozdu, aby společně káceli stromy, snese se na mýtinu loď létajících pirátů.

  Máte rádi knihy?

  Knihy pro děti a mládež najdete nově i na webu www.knihy.idnes.cz.

  Audioteka, audiokniha Eragon

  Jejich kapitán s páskou přes oko a velkým třírohým kloboukem si Snítka všimne, projeví zájem o jeho pobyt na palubě létající lodi. Sudich však ví, co jsou létající piráti zač - pěkná cháska, u které by se Snítkovi určitě nelíbilo - a tak návrh kapitána odmítne.

  Když se to dozví Vědmína, Snítkova trolí matka, dostane strašlivý strach, že by se pro něj piráti mohli vrátit. Je na čase vyjevit Snítkovi jednu nemilou skutečnost: Snítek nikdy nebyl lesním trolem. To proto je tolik jiný a to proto ho ostatní nemají příliš v lásce. (Pokud pomineme neuvěřitelný incident, kdy Snítek lehkomyslně sešel ze stezky, čehož by se měl každý správný trol vyvarovat. Pokud totiž sejde ze stezky, už nikdy nenajde cestu zpět a bude navždy bloudit.)

  Když se to Snítek dozví, nemá ani čas příliš litovat, protože ho Vědmína okamžitě vypraví na cestu za jejich bratrancem, kde bude Snítek jistě v bezpečí. A tak se ještě toho večera dává Snítek na cestu přes Hvozd, aby se zachránil před létajícími piráty.

  Noční Hvozd je nepopsatelně krásný. Krása dýchajících květin, zvuky, ozývající se ze všech stran i ze tmy obklopující stezku, po níž Snítek kráčí. Měsíční stříbrné světlo, které protkává krajinu a vrhá na cestu temné stíny. To tajemné nebezpečí nočního života, dravých šelem i neškodných žabošů či kvíkalů.

  A právě ve chvíli, kdy je Snítek opilý krásou všude kolem, udělá tu největší chybu ve svém mladém životě. Sejde ze stezky! A už se mu jí nikdy nepodaří najít. Bloudí v nebezpečném Hvozdu a při své cestě zpět ke stezce potkává různá stvoření.

  Ať už to jsou zabijáci, bručivěd, vikvikové, kvasní skřeti, žvanižínka nebo hudrmanice. Vždy se s ním podělí o zkušenosti, a ne vždy dobré, z krvelačného Hvozdu a jejich obyvatel. Naučí se, co je to opravdové přátelství, které ho ve vesničce lesních trolů minulo velkým obloukem, pozná teplo náruče i nástrahy jedovatých bobulí, poučí se o hierarchii v osadě kvasných skřetů, pozná neskutečně tlustou Murtlinku. Několikrát bude spláchnut do stok, ocitne se tváří v tvář vzpouře i hlouposti, bude čelit nebezpečím podzemního labyrintu chodeb u Hudrmanic, zahraje si na němého a naučí se věštit. Věštit srdcem.

  Pozná svou pravou sílu i slabiny, jaký odvar a z čeho je zahání. Zachrání život ostatních, dostane cenné dary a častokrát to budou náhody, díky nimž se sám vyvaruje ošklivému osudu být sežrán.

  Navždy si odnese dar přátelství, vděčnosti, svého strážce a cenné zkušenosti, kterých ještě mnohokrát v celé sérii využije. Častokrát se zde také setkáváme s Šerolichotníkovým jménem. Je to démon, ošklivý strašák, kterého mi známe často jako Polednice nebo Klekánice, kterými nás rodiče strašili, když jsme byli zlobiví. I Světakraj má svou lidovou tvořivost a tak se zrodil právě tento temný tvor.

  Zoufalý Snítek na něj často volá, snad doufá, že mu právě ošklivý, zlomyslný démon pomůže zpět na cestu, kterou tak lehkomyslně nechal v temnotě nočního Hvozdu.

  Koho Snítek potká a jaká moudra či dary mu předají, to vše se můžete dozvědět na 235 stránkách prvního dílu světoznámé série Kronik Světakraje.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!