Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kterak se céčka, památníky i totemy ocitly v Národopisném muzeu

  vydáno  •  Sběratelství · Rodina · Historie · Hry, hračky
  Některé z exponátů byste možná v důstojné muzejní budově nečekali. Zatímco výstava Staré pověsti české přibližuje zábavnou formou naše nejstarší národní příběhy, na pražském Smíchově můžete navštívit výstavu Nové pověsti české, kde kromě céček najdete i vojenské metry či totemy.

  Výstava Nové pověsti české, Musaion, Praha 5, © Radkaa

  Uvidíte, že lidová kultura přestěhováním předků z roubených chaloupek do paneláků nezanikla, jen se hodně změnila. Výstava Nové pověsti české je otevřena od prosince v Letohrádku Kinských, známého též pod názvem Musaion v Praze 5.

  Zatímco první patro budovy představuje stále expozice tradiční zvyky našich praprapředků, v přízemí je k vidění netradičně pojatá výstava novodobých tradic Nové pověsti české. Klidně by se však mohla jmenovat Poklady z půdy 20. a 21. století.

  Že si stále ještě nedovedete představit, co tu uvidíte? Autoři výstavy se rozhodli připravit ohlédnutí za novodobými projevy lidové kultury. A tak tu v jedné místnosti uvidíte nejen oděvy, které si šili či upravovali příznivci hudebních hnutí typu punk či metal, ale také svérázné kutilské výrobky či tradice, které si postupem času vytvořili vojáci základní vojenské služby.

  Vojáci základní služby dobře znali metr, který pomáhal vojákům odpočítávat dny zbývající do civilu.

  Mezi zvlášť pozoruhodné exponáty na výstavě patří tzv. vojenský metr. To proto, že si na něm vojáci odstřihávali dny tak, jak se jim blížil odchod do civilu. Naštěstí se podařilo získat i téměř celý metr od člověka, který je vyráběl i pro kamarády a jeden nepoužitý si schoval.

  Další část výstavy nabízí nahlédnutí do světa dětí. Na první pohled vás upoutá barevný řetěz z tzv. céček. Jejich výrobce vzpomíná, že v 80. letech 20. století byla céčka tak populární, že je bylo možné na úřadě použít jako úplatek k získání určité výhody.

  Možná vás překvapí, že tzv. přebírání patří k aktivitám s velmi dlouhou tradicí a že to zdaleka není vynález z dob dětství vašich rodičů. Na výstavě nechybí ani dětské hračky a skládačky z papíru. Pocházejí z Etnografické sbírky Národního muzea a naposledy je viděli návštěvníci Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895.

  Na výstavě Nové pověsti české nahlédnete také na stránky památníků či sešitů s písničkami z dob, kdy nebyly běžně k dispozici počítače, ba ani kopírky a tak nezbývalo, než vše opisovat na psacích strojích nebo tvořit ručně.

  Pokud vás výstava přivede k zamyšlení, jak obtížné je zachytit projevy doby ve které žijeme, budou její organizátoři moc rádi. Chtěli by totiž pro budoucnost co nejlépe zachovat ony zdánlivé maličkosti, které často lidé ani jako kulturu či folklor nevnímají. A tak až se zas budete probírat poklady z půdy, přemýšlejte, jestli by některé z nich nepatřily do muzea.

  Musaion - Národopisná expozice Národního muzea

  Nové pověsti české (3. 12. 2010 – 27. 3. 2011)
  Výstavu najdete v Musaionu, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5. Připravilo ji Národopisné muzeum Národního muzea ve spolupráci s dalšími partnery. 

  Od ledna 2011 výstavuu doplní doprovodné akce, například výtvarné dílny a herní aktivity pro děti i pamětníky, přednáškové a prezentační cykly spojené s promítáním filmů. Více na webu Národního muzea - www.nm.cz

  Folklor

  Folklór (z anglického folk lore - lidové znalosti) je označení pro projevy lidové kultury, které se zachovávají na určitém území po předcích. Jsou to především přísloví, hádanky, vyprávění, pohádky, legendy, říkanky (pořekadla), lidové písničky, balady, zvyky, tance, lidová řemesla aj.

  Folklórní obřady nebo zvyky se často týkají buď sociálních obřadů v průběhu roku (dožínky, posvícení, Vánoce, Velikonoce) nebo sociálních obřadů v průběhu lidského života (narození, svatba, pohřeb).

  Folklór se projevuje i v hmotném vyjádření - jako malířství, architektura, rukodělné výrobky, textil, šperky, oblékání nebo i gastronomie.

  Zdroj: internetová encyklopedie Wikipedie

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 7. ledna 2011 v 6:42.
  matěj09 v něm napsal:

  od matěj 09

  Reakce na fandilek:

  tak to sme dva(jé)2727272727272727272727272727272727

  Příspěvek z 7. ledna 2011 v 6:39.
  matěj09 v něm napsal:

  Reakce na lilinka885:

  si normal vždyt je to pěkné lilinko nevim jak dál

  111kdybys něco napsal/a ty také by se ti nelíbylo bdyby tě někdo takhle kritizoval111

  Příspěvek z 7. ledna 2011 v 6:38.
  matěj09 v něm napsal:

  Reakce na lilinka885:

  si normal vždyt je to pěkné


  111kdybys něco natsal/a ty také by se ti nelíbylo bdyby tě někdo takhle kritizoval111