Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Který ze smyslů je nejdůležitější?

  vydáno  •  Handicap
  Zrak, čich, sluch, hmat a chuť... Který z těchto smyslů je pro nás nejdůležitější? Co potřebujeme nejvíc a proč? Asi už jste to uhádli... Ano, je to zrak! Kdyby člověk nic neviděl, nemohl by ani skoro nic dělat.

  Pražská Bambiriáda, 2008., © Radkaa

  Představte si, že by všichni na světě nic neviděli. Byl by tu pořádný zmatek. Slepé lidi je hrozně lehké okrást. Neříkám vám to jako tip, ale proto, abyste se naučili slepým lidem pomáhat. Bylo by to od vás hezké.

  Ale pozor, aby se za slepce někdo nevydával a někam vás neodvedl! I když se to mockrát nestává, je to možné. Všechno je možné! Můžete třeba jet autem. Nic se neděje a najednou... bum! Auto nabouralo a vy už nikdy nic neuvidíte. I to se může stát. Potom budete litovat, že jste slepcům nepomáhali. Kdyby tak někdo pomohl vám!

  braillovo písmo

  Tak se jmenuje systém psaní určený pro nevidomé. Ti jej "čtou" pomocí hmatu. Více o něm i jeho znaky najdete ve Wikipedii

  A už víte, že slepí lidé si klidně mohou číst? Existuje pro ně zvláštní Braillovo písmo. V papíru je vyryté něco jako morseovka a oni mohou číst pomocí rukou - tedy hmatu.

  Slepí lidé mohou dokonce i psát knížky! Existuje zvláštní psací stroj uzpůsobený přímo pro ně. Je tu pro ně spousta vymožeností. Sice jsou docela dost drahé, ale to se dá přežít.

  Ale co dělali slepí lidé před mnoha a mnoha lety? Když nebylo žádné Braillovo písmo, ani speciální psací stroje? Všichni byste asi odpověděli: "Museli se spolehnout sami na sebe!" Ale tak to nebylo. Oni se mohli spolehnout na své blízké! Všichni jim pomáhali! Ale teď? Kdo komu pomůže? Zkuste si to, ať vidíte, jak to mají těžké! Třeba vás to přiměje pomáhat jim. Stačí si zavázat oči šátkem...

  Autorka: (10 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (37)

  Příspěvek z 25. ledna 2010 v 17:24.
  Píťa222 v něm napsala:

  Reakce na Běta:

  Ale neni moc pravděpodobný,že by všichni byli slepí,nemyslíš?

  Příspěvek z 4. ledna 2010 ve 13:16.
  Májinta v něm napsala:

  Reakce na Domečekv:

  no tak nehádejte se prostě všechny smysli jsou důležité1

  Příspěvek z 1. ledna 2010 v 16:23.
  Domečekv v něm napsal:

  Reakce na general98:

  Není nejdůležitější!..TY AMATÉRE!!! ostatní o tom vědí 100 krát víc než ty! Ty tvoje neustálé tlachy o tom, že zrak je nejdůležitější jsou přímím důkazem toho, že o tom nic nevíš. Každý smysl je důležitý. Smysly nejdou srovnávat, to ví i malé dítě. Takže doopravdy nechápu, kde se bere tvé neustálé seběvědomí! Co ty víš, co ty víš o tom jestli jsem nějaký amatér???!!! Neznáš mě jako já neznám tebe, takže nemůžeš vědět, jestli jsem skutečně amatér. A já Ti říkám, že nejsem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!