Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kudlanka - netradiční mazlíček

  vydáno  •  Zvířata · Chovatelství
  Chcete mít zvířátko, ale rodiče vám jej nechtějí dovolit? Pořiďte si kudlanku! Lákalo mě pořídit si zvířátko, které nikdo nemá, nebo které se tak často jako mazlíček nevidí. Mám ráda hmyz a jednou na dovolené k nám do pokoje vlezla kudlanka. Okamžitě jsem se zamilovala do jejích "psích" očí.

  Kudlanka - Uloveno v Černé hoře, v pohoří Orjen., © Tomáš Kettner

  Kudlanky

  Další informace o chovu i druzích kudlanek najdete na www.kudlanky.com

  Udělala jsem jí "terárko" z uřezané plastové lahve, dno posypala kamínky a do nich zastrčila větvičku. Každý druhý den jsem jí chytala mouchy a pavouky a ona rostla a rostla. Jenže, stejně jako většina hmyzu, i kudlanky žijí jen od jara do zimy. A tak když přišla zima, kudlanka umřela. Byla jsem trochu smutná, ale věděla jsem, že je to přirozené.

  Zima uplynula rychlostí blesku a já si koupila nové kudlanky. A tak to šlo pořád dokola. Také byste si chtěli pořídit atraktivního domácího mazlíčka? Tady máte ode mě, jakožto "poloprofesionální" chovatelky, pár tipů:

  • Kudlanky jsou nenáročná zvířátka, stačí jim jedna moucha na dva dny. Moucha by měla být velká jako šestina těla kudlanky. Někdy si ale troufnou i na větší. Když se bude vaše kudlanka mouchy bát, dejte jí menší.

  • Jako "terárium" stačí cokoliv, co je dlouhé jako trojnásobek délky těla kudlanky na výšku. Šířka je libovolná, ale aby se tam kudlanka mohla hýbat. Vrch lahve, nebo zavařovací sklenice (doporučuji spíše tu lahev), překryjeme nejlépe gázou, tak, aby kousky okrajů přesahovaly. Upevníme gumičkou.
  • Pro začátek doporučuji druh Sphodromantis sp. Dorůstají délky okolo 6,5 - 7,5 cm.
  • Kudlanky se, jako každý jiný hmyz, svlékají. Pokud se tedy vaší kudlance stane malý úraz (např. přijde o nohu, zlomí si nohu), ale nepřekáží jí v příjmu potravy a není ještě dospělá, stačí počkat na další svlek, kdy se menší vady většinou spraví. Výjimkou je ta utržená končetina. Ta se spraví až tak po dvou až třech svlecích.
  • Dospělé kudlanky mají křídla. Samci dospívají rychleji než samice a po posledním svleku žijí cca měsíc (můžou být i výjimky, můj kudlaňák třeba žil ještě 4 měsíce navíc), kdežto samice až půl roku. Chcete-li je nechat spářit, zbrzděte růst samce snížením teploty nebo ho začněte míň krmit.
  • O páření kudlanek koluje takový mýtus, že při páření samice ukousne samci hlavu. Tohle se děje možná v přírodě, ale my chovatelé si s tím umíme poradit. Stačí před pářením samici pořádně nacpat. Kudlanky se můžou pářit až týden po posledním svleku.

  Pokud se vám podaří úspěšně odchovat kudlanky, můžete si pořídit i náročnější a krásnější druhy, nebo si najít návody na chování jiných druhů hmyzu - třeba mravenců, chroustů, strašilek nebo pakobylek. Doufám, že vám bude tento malý návod užitečný a brzy se okruh chovatelů hmyzu ještě rozroste. Přeji hodně zdaru!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (35)

  Příspěvek z 11. března 2012 v 16:40.
  otarekan v něm napsala:

  otarekan

  Zajímá mě hodne chovatelství...chovala jsem andulky,myši,rybyčky,hlemýždě,vodní šneky,pavouky,slunéčka,křečka a zajímám se o kudlanku a možná i hada :)21

  Příspěvek z 3. března 2012 v 18:23.
  shet v něm napsal:

  nnn

  ono to žere enom hmyz?2

  Příspěvek z 6. února 2012 v 9:14.
  Muffina-chan v něm napsal:

  Reakce na Anavrin10:

  Kudlanky pouštím po pokoji na procházky, občas je vezmu i ven do trávy. Když už je kudlanka starší a není tak divoká, dám ji na nějakou rostlinu, co mám doma a ona se po ní může volně procházet jak se jí chce. Nedostávají jen jeden druh jídla, dostávají různý hmyz, takže mají potravu pestrou. A kamarád u kudlanky není dobrý. Kudlanky jsou kanibalové, žerou se navzájem, proto musí být odděleně.