Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kufřík plný pohádek

  vydáno  •  Volný čas doma · Divadlo · Rodičům · Předškolákům · Rodina
  Nejspíš každý z vás má doma nějaký ten kufr. Tahle zavazadla většinou slouží k pohodlné přepravě oblečení a dalších věcí při cestování. Do kufříku se může vejít dokonce celé divadlo. Nevěříte?

  © www.kufrik.cz

  Jen se podívejte na fotky u článku, co všechno se dá z pohádkového kufříku během pár minut vyčarovat: skládací kulisy, loutky a nechybí ani nefalšovaná opona. Herecký sbor je pro jistotu (a hlavně úsporu místa) placatý. Správně se takovým loutkám říká plošné.

  Když budete mít divadelní scénu (jeviště), musíte nacvičit nějaké představení a sehnat pořádný pohádkový zvonec. Určitě nezapomeňte pozvat diváky. Bez těch by divadlo nebylo divadlem.

  A protože v dnešní době má už skoro každý své webové stránky, nezapomněli na ně ani tvůrci Divadélka do kufříku. Najdete je snadno, jmenují se www.kufrik.cz.

  Kromě loutek a kulis, které si tam můžete objednat, tu objevíte i texty pohádek upravených pro divadlo. Říká se jim scénáře. Od normálního textu se liší tím, že je vždy napsáno, která osoba (loutka) co říká.

  Připraveny jsou hry s oblíbenými pohádkovými hrdiny: O nevděčném vodníkovi, O Karkulákovi, O princezně, která tancovala s čertem, O smutné princezně, O vznešené ježibabě, Janka a drak Kruťák.

  Loutkové divadlo v České republice

  jak na to

  Vyrob si vyrobit vlastní loutku: z tvrdšího kartonu vystřihni pohádkovou postavu a vymaluj ji. Zezadu připevni špejli nebo slabší tyčku. 

  Mezi nejznámější loutkáře českých dějin patří Matěj Kopecký (1775 - 1847) se svojí postavou Kašpárka. Ve 20. století si získali přízeň diváků Josef Skupa a Miloš Kirschner s loutkami Spejbla a Hurvínka. 

  V Chrudimi si můžete prohlédnout pozoruhodnou sbírku loutek z celého světa. Jen pár kroků od náměstí tu můžete navštívit Muzeum loutkářských kultur.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 23. srpna 2009 ve 22:02.
  nodisek v něm napsal:

  jsou prazdniny

  aoj jak se mas ja elijak to neřeš15

  Příspěvek z 23. srpna 2009 v 19:36.
  sykorkapaja v něm napsal:

  Sůl nad zlato

  ve skole na konec roku jsme hrali pohadku Sůl nad zlato,vsem  se moc libyla.1622254421

  Příspěvek z 15. srpna 2009 v 19:15.
  Lucenka v něm napsal:

  nx

  nic