Jen se podívejte na fotky u článku, co všechno se dá z pohádkového kufříku během pár minut vyčarovat: skládací kulisy, loutky a nechybí ani nefalšovaná opona. Herecký sbor je pro jistotu (a hlavně úsporu místa) placatý. Správně se takovým loutkám říká plošné.
Když budete mít divadelní scénu (jeviště), musíte nacvičit nějaké představení a sehnat pořádný pohádkový zvonec. Určitě nezapomeňte pozvat diváky. Bez těch by divadlo nebylo divadlem.
A protože v dnešní době má už skoro každý své webové stránky, nezapomněli na ně ani tvůrci Divadélka do kufříku. Najdete je snadno, jmenují se www.kufrik.cz.
Kromě loutek a kulis, které si tam můžete objednat, tu objevíte i texty pohádek upravených pro divadlo. Říká se jim scénáře. Od normálního textu se liší tím, že je vždy napsáno, která osoba (loutka) co říká.
Připraveny jsou hry s oblíbenými pohádkovými hrdiny: O nevděčném vodníkovi, O Karkulákovi, O princezně, která tancovala s čertem, O smutné princezně, O vznešené ježibabě, Janka a drak Kruťák.
Loutkové divadlo v České republice
jak na toVyrob si vyrobit vlastní loutku: z tvrdšího kartonu vystřihni pohádkovou postavu a vymaluj ji. Zezadu připevni špejli nebo slabší tyčku. |
Mezi nejznámější loutkáře českých dějin patří Matěj Kopecký (1775 - 1847) se svojí postavou Kašpárka. Ve 20. století si získali přízeň diváků Josef Skupa a Miloš Kirschner s loutkami Spejbla a Hurvínka.
V Chrudimi si můžete prohlédnout pozoruhodnou sbírku loutek z celého světa. Jen pár kroků od náměstí tu můžete navštívit Muzeum loutkářských kultur.