Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kumburské pověsti.

  vydáno  •  Cestování · Historie

  Znáte ten zvuk pískání v komíně? To hučí vítr! Ale víte jak je to doopravdy?

  Prochází se po hradě Kumburk duch cnostné panny?, © Romulus-Caesar

  Nad městečkem Syřenov se tyčí dva kopce. Kolem kopců je úrodná půda. Úrodná hlavně na zlato. Není proto divu, že zde na počátku 15. století vyrůstají současně dva hrady. Kumburk a Bradlec. Jak to tak bývá, páni z obou hradů se moc rádi neměli a jejich nevraživost byla známá po širém kraji.
  Však stalo se, že ctnostná panna Meluzína z Kumburku se do mladého pána z Bradlece zamilovala. Rodiče to samozřejmě neviděli rádi. Dva znepřátelené rody a spojit se? Nikdy!

  Však mladí se potají scházeli tu v úpatí Bradlece, nebo v hlubokých lesích kolem Kumburku. Inu mladá láska...
  Služebné pána Kuburského však přišlo divné, kam se mladá slečna vždy pozdě ze svého pokoje ztrácí a dlouho do hluboké noci se někde toulá. Inu jednoho večera, kdy zase Meluzína tajně prchala lesem ke svému milému, vyrazila služka za ní. Netrvalo dlouho a mladý pán z Bradlece držel svou milou v náručí. Zhrozila se služka, co vidí. Ještě téhož večera se zpráva o tajném vztahu dvou mladých milenců donesla pánu z Kumburka.

  Pán se moc rozhněval na svou dceru. Domlouval ji, hrozil, nabízel, uplácel, ale vše marno. Dcera nechtěla o opuštění svého milého ani slyšet. Dopálil se pán a řekl: „Když tě tu tedy neudržím já, udrží tě místní zdi!“. Jak řekl, tak i vykonal. Nebohou dceru zazdili zaživa v Kumburské věži, kde hladem se usoužila.
  Od té doby lze na hradě a v jeho okolí slyšet nářek větru v komíně, kterému říkáme Meluzína, jak pláče nad zmařeným životem a láskou. Děti z okolí do ohně házely chléb nebo krupici, aby nebohou Meluzínu aspoň na chvíli utišily).

  (Dodatek: Dle historických záznamů nikdo jako páni z Kumburka ani Bradlece vlastně neexistoval. Hrad Kumburk založil rod z Vartemberka a hrad Bradlec rod Markvarticů. Ani nikdo jména Meluzína ani v jednom z rodů nežil. Pověst pochází nejspíše z Francie a lze ji spojit s pověstmi o bílé paní.)

  O hradech kolují i další pověsti. Zvláště pak ty o tajné chodbě a pokladu. Je několik verzí. Například, že na hradě Kumburku je veliký zlatý poklad, který hlídá černý kohout s ohnivýma očima. Nebo také, že z Bradlece vedla tajná chodba na Železnici (zde také stávala menší pevnost) a v té chodbě, že je poklad ukryt. V další verzi zase vedla chodba z Kumburku do Nové Paky.
  V 20. století aktivní hledači pokladů silně dynamitem poškodili hrad Bradlec. Dodnes se však poklad nenašel.

  (Dodatek: Nová Paka má sice velikou síť katakomb, ale žádná nevede na Kumburk. Ve 20. století byla provedena profesionální hloubková zaměření a na hradě Kumburk se žádná chodba nenalézá. Hrad Bradlec díky svému stavu zůstává i nadále záhadou. Je snad poklad tam?)

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 21. listopadu 2018 v 9:03.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  ada-da-da: Děkuji Ti

  Příspěvek z 14. listopadu 2018 v 15:12.
  ada-da-da v něm napsala:

  hezké

  Příspěvek z 12. listopadu 2018 v 10:53.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  VikiKlára: Děkuji