Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kurz malování

  vydáno  •  Volný čas doma · Malování
  Většina z vás tady je věrných foťáku. Focení je jednoduché – vyberete si objekt a zmáčknete knoflík. Při troše štěstí a kvalitnějším foťáku mohou vzniknout celkem povedené fotky. A je to tak jednoduché. Tak proč se mořit několik hodin s ohnutými zády nad kresbou, která nakonec nedopadne vůbec podle vašich představ?

  Účastníci výtvarného kurzu pod vedením Mileny Kozákové na Prvním českém gymnáziu v Karlových Varech., © MAFRA

  Ti, kteří mají s focením již větší zkušenosti vědí, že focení je opravdu umění a není to hračka. Jak říkám, fotit, stejně jako kreslit, se musíte naučit, aby se vám dostalo nějaké chvály.

  Pro koho je kreslení určeno?

  Odpověď na tuto otázku je poměrně těžká. Někdo říká, že mu kreslení nejde. Ve skutečnosti je to spíš zchátralé sebevědomí. Když jste nikdy neměli moc velkou příležitost se kreslení věnovat a nikdo vás k němu nevedl, nemůžete očekávat dílo Picassovo. Pak se vám v hloubi mozku usadí myšlenka, že neumíte kreslit. A když v něco pevně věříte, prostě se to stane.

  Co musím ke kreslení umět a mít?

  Kreslení má oproti focení jednu velkou výhodu. Když se focení věnujete víc, nepostačí vám obyčejný kompakt, budete sahat po něčem kvalitnějším – po zrcadlovce. Pak k tomu přibude stativ, objektivy, paměťové karty, clony… Když si to spočítáte, vyjde vás to v řádech desetitisíců korun. A ke kreslení? Postačí vám tužka za 10 korun a papír. V tom má kreslení obrovskou výhodu.

  Za jak dlouho se naučím kreslit?

  Tak to je velice individuální. Někdo za rok, dva, ale někdo i za několik měsíců. Kreslení může velmi rychle omrzet, proto je dobré vyvažovat jej jinou činností, která vás také baví.

  Co mám kreslit nejdřív?

  Něco jednoduchého. Na začátek bych doporučovala kreslit si něco z hlavy, něco, co máme rádi a dobře známe. Já si třeba vezmu papír, stolní kalendář koní a jen tak mimo všechno si trénuju... I kdyby to bylo do odpadu, hodně to pomáhá. Říkejte si, že to nemusí být úžasné, prostě si jenom trénujte anatomii, tlak na tužku, prostě si zkoušejte. Pak postupně můžete zkoušet kreslit podle předlohy (fotky, jiné kresby) na papíru, až se budete cítit v proporcích ještě líp, můžete zkusit studie (že si dáte před sebe nějaký předmět) a ten nakreslit, jak doopravdy vypadá.

  Jak začít?

  1. Hlavně si to urovnejte v hlavě – učený z nebe nespadl, cesta ke kreslení je dlouhá, namáhavá, plná nástrah, ale odezva od ostatních lidí je větší.
  2. Nepouštějte se hned do ničeho složitého 
  3. Pro začátek bych doporučovala čmárat si jenom tak, z hlavy. Něco, co máte rádi. Trénujte si na tom proporce, tlak na tužku atd. Hlavní je, nevzdávat se. Prostě to zkoušet, zkoušet a zkoušet. I kdyby to bylo do odpadu , tak si z toho nic nedělat, dát si čokoládu a později to zkusit znovu.
  4. A pak trénovat a trénovat…

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 26. února 2021 ve 13:11.
  market_love v něm napsala:

  Já ti chci říct, že focení nenítak jednoduchéé!

  Příspěvek z 30. ledna 2014 ve 21:25.
  sportpetulka v něm napsala:

  Kreslení

  Tak třeba ještě v páté třídě jsem kreslila asi nejhůř ze třídy, mno a v šesté jsem se nějak vyrovnala ostatním, teď jsem v sedmičce a kreslím nejlíp ze třídy, všichni mě chválí jak jsou moje kresby dokonalé (dřív se skoro smáli), takže nejdůležitější je opravdu se nevzdávat a zkoušet to, až to prostě to půjde. 254