Alíkovina

Kus života s Čtyřlístkem

vydáno  •  Kultura · Knihy
Když se řekne ČTYŘLÍSTEK, tak se některým vybaví nejen čtyři jetelové lístky pro štěstí, ale také hrdinové stejnojmenného komiksu – Fifinka, Bobík, Myšpulín a Piňďa. Možná ani netušíte, že tuhle nerozlučnou čtyřku si vymyslel už v roce 1969 výtvarník Jaroslav Němeček. Jenže záhy zjistil, že kreslit i psát příběhy sám nezvládá. Hledal spolupracovníky. Ljuba Štíplová po letech vzpomíná: „Chtěla jsem jen vypomoci, ale už mně to zůstalo…“

Ljuba Štíplová získala CENU ALBATROS 2007 za celoživotní práci s dětskou knihou, přihlíží výtvarník Jaroslav Němeček., © Radkaa

Ano, tato dáma se tvorbě pro děti věnuje už čtyřicet pět let. Jako autorka začínala Ljuba Štíplová roku 1963 v nakladatelství Albatros. To jí bylo třiatřicet. Začátky neměla snadné: chtěla se věnovat sochařině na UMPRUM, ale teprve při studiu zjistila, že prostorové cítění nemá takové, jaké by potřebovala. Známí jí radili, ať zkusí psát pro děti. Poslechla je a ukázalo se, že právě to byla pro ni ta „správná parketa“. Jen v Albatrosu jí vyšlo sedmnáct titulů, některé opakovaně a některé i v zahraničí.

Kromě příběhů Čtyřlístku je hodně známý její večerníčkovský cyklus o koťatech: Byla jednou koťata (1999), Pojď si hrát s koťaty (2003), Pojď s koťaty na výlet! (2005), Mezi námi koťaty (2005).

Pro to všechno právě Ljuba Štíplová obdržela CENU ALBATROS 2007 za celoživotní práci s dětskou knihou. Vedle ředitele nakladatelství nechyběl při předávání ceny její Čtyřlístkový kolega Jaroslav Němeček.

Schováni v tiráži?

Pokud si otevřete některou knížku na konci, najdete v ní obvykle TIRÁŽ. Kromě technických údajů o knize (které nakladatelství ji připravilo, která tiskárna a kdy vytiskla) tam bývá řada jmen. Dozvíte se nejen kdo knihu napsal či přeložil, ale také jak se jmenuje ilustrátor, grafik, odpovědný redaktor či technický redaktor. Často se stává, že tváře a osudy tvůrců knih nejsou veřejnosti zdaleka tak dobře známé, jako hrdinové, kterým pomáhají na svět.

Předávání výročních cen nakladatelství Albatros je každoročním přátelským setkáním všech, kteří se podílejí na zrodu knížek. Potkáte tu nejen spisovatele, ale také překladatele, ilustrátory, grafiky, nakladatelské redaktory a další pracovníky a spolupracovníky nakladatelství. Těm všem musí projít každá kniha rukama než se může vypravit za čtenáři.

V nakladatelství Albatros za rok vydají téměř 200 knížek (v loňském roce se za čtenáři vypravila knížka s pořadovým číslem 10 000 - Kocour Mikeš představuje Josefa Ladu).

Některé tituly jsou mezi čtenáři tak oblíbené, že se vydávají opakovaně. A tak to začínající autoři nemají snadné. Prosadit se vedle autorů, jejichž jména jsou v čítankách, není legrace.


VÝROČNÍ CENY ZA ROK 2007 

v kategoriích:

Literatura pro děti do 9 let:

 • Jiří Kahoun za knihu O mašinkách – pohádky na kolejích
 • Andrea Tachezy za ilustrace ke knize Astrid Lindgrenové Dráček s červenýma očima
 • Jindřich Kovařík za grafickou úpravu knihy Jiřího Havla Kdo má smysl pro nesmysl

Literatura pro čtenáře od 9 let:

 • Alena Ježková za knihu Příběhy českých knížat a králů
 • Renáta Fučíková za ilustrace ke knize Aleny Ježkové Příběhy českých knížat a králů
 • Milan Žáček za překlad knihy Kate DiCamillo Příběh o Zoufálkovi
 • Lubomír Šedivý za grafickou úpravu knihy Kocour Mikeš představuje Josefa Ladu

Literatura pro dospělé čtenáře:

 • Petra Braunová a Leny Payerová za knihu Pozorovatelka
 • Miroslava Kopicová za překlad knihy Stephena Greenblatta William Shakespeare (Velký příběh neznámého muže)

Nejprodávanější knihy v roce 2007:

 1. Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ, 12 011 výtisků
 2. Josef Kožíšek, Ondřej Sekora: Polámal se mraveneček, 10 322 výtisků
 3. René Goscinny, Jean Jacques Sempé: Nové Mikulášovy průšvihy 1: Dopis Ježíškovi, 10 044 výtisků

ALBATROS nakladatelství, a. s. vydalo na českém knižním trhu od svého vzniku v roce 1949 (do roku 1969 pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy) již více než 10 tisíc titulů v celkovém nákladu přesahujícím 350 milionů výtisků. V roce 1964 bylo jedním ze 7 světových zakladatelů veletrhu dětské knihy v italské Bologni.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!