Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kvíz o Jaroslavu Foglarovi

  vydáno

  Znáte knížky Jaroslava Foglara? Pokud ano, můžete si zkusit následující kvíz. Pokud ne, mohou vás kvízové otázky inspirovat k tomu, abyste se na knížky tohoto spisovatele podívali.

  Knížky Jaroslava Foglara, © Pralinka2

  Jaroslav Foglar (1907–1999) byl český spisovatel, který se proslavil zejména knihami pro děti a mládež. Asi nejznámější jsou jeho knihy a seriály o klubu „Rychlé šípy“, ale napsal i řadu dalších knih, článků, povídek a seriálů. Také byl dlouholetým skautským vedoucím. Jeho knihy byly oblíbené u několika generací mladých čtenářů. Ačkoli se nezabýval politikou (nebo právě proto?), byl neoblíben u totalitních politických režimů. Činnost Jaroslava Foglara byla omezena za tzv. protektorátu v období druhé světové války. Po válce mohl opět pokračovat v působení, ale v padesátých letech bylo vydávání jeho knížek opět zakázáno. Poté se jeho knížky začaly objevovat v druhé polovině šedesátých let, ale po sovětské okupaci v srpnu 1968 byly opět zakázány. Po roce 1989 mohou jeho knihy opět volně vycházet.

  Jaroslav Foglar psal zejména příběhy o dobrodružstvích dětí a mladých lidí, přičemž kladl důraz na čestnost, poctivost, odvahu a zdravý životní styl. Jeho hrdinové se často dostávali do dobrodružných a nebezpečných situací, i když to byli obyčejní kluci a holky jako většina tehdejších čtenářů jeho knížek. Příběhy částečně odrážejí dobu, ve které vznikly, ale v řadě věcí jsou nadčasové a mají co říci i dnešním čtenářům. Pokud jeho knížky neznáte, zkuste si nějakou půjčit a aspoň na chvíli do ní nahlédnout, třeba vás časem taky osloví.

  A pokud jste od něj něco četli a něco o něm víte, můžete si zkusit následující kvíz.

  1. Kolik členů měl klub Rychlé šípy?  2. Za jakých okolností začal vznikat klub Rychlých šípů?  3. Podle čeho vznikl název Rychlé šípy?  4. O kom se povídá, že nikdy neřekl jediné sprosté slovo?  5. Jak se jmenoval legendární hlavolam potulující se po Stínadlech?  6. Jaké poznávací znamení nosili Vontové?  7. Jaká zvířátka choval Štětináč z Bratrstva kočičí pracky?  8. Proč se Červenáček jmenoval Červenáček?  9. Kdo nebo co je Bublina?  10. Jak se jmenoval tajemný přízrak potulující se ve Stínadlech?  11. Co vynalezl Jan Tleskač?  12. Kdo z jmenovaných nebyl členem Bratrstva kočičí pracky?  13. Jaká byla skautská přezdívka Jaroslava Foglara?  14. Která kniha není dílem J. Foglara?  15. Kde se v knize Hoši od Bobří řeky konal bobřík odvahy?  16. Jak se jmenovalo strašidlo, které na táboře nechávalo tajemné vzkazy?  17. Jak se jmenuje jedna z knih Jaroslava Foglara?  18. Před čím varuje povídka J. Foglara „Váhy života a smrti“?  19. Kde se odehrává děj knihy Přístav volá?  20. Co se málem stalo hrdinům knížky „Dobrodružství v zemi nikoho“ v závěru knížky?  Nejspíš Foglarovo dílo dobře znáš a schválně jsi dával špatné odpovědi, protože při náhodném tipování je mizivá pravděpodobnost, že bys trefil samé špatné odpovědi.

  Vypadá to, že o Jaroslavu Foglarovi a jeho díle moc nevíš.

  Buď už jsi o Foglarovi někdy slyšel/a, nebo jsi při náhodném tipování odpovědí měl/a štěstí.

  O Jaroslavu Foglarovi něco víš a něco od něj nejspíš znáš. Čti jeho knihy dál, bude to ještě lepší.

  Je pravděpodobné, že o J. Foglarovi a jeho knihách víš poměrně dost.

  Vyhodnotit

  Související:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 6. prosince 2020 v 5:49.
  verbum v něm napsal:

  Dvě jsem nevěděl :(

  Příspěvek z 5. prosince 2020 ve 21:27.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Ano, to je s tím autem nad srázem.

  Příspěvek z 5. prosince 2020 ve 21:21.
  VelkýBochník v něm napsal:

  Mám 2 chiby