Alíkoviny – kvízy

Alíkův vědomostní kvíz

Víš, co je to cepín? Kdo napsal Babičku? Který lidský orgán pracuje jako pumpa? Kvíz všeobecných znalostí pro tebe připravil Alík a čerpal z otázek společenské hry Česko Junior. Další kvízy najdeš v Alíkovinách/kvízy

Správných odpovědí: 

Tohle tedy rozhodně není dobré skóre. Zkus občas počítač vypnout a vzít do ruky nějakou knížku :-)

PROTINOŽEC Víš toho dost, ale mnohé ti zůstává utajeno. Zkus občas vyrazit ven nebo objevuj knížky.

MARŤAN Zřejmě žiješ v jiné galaxii a o Česku víš jen z mezigalaktického šumu.

DOMORODEC Ty rozhodně Česko znáš velmi dobře! Gratuluji.

 1. Který sportovec používá cepín a mačky?

  Horolezec je zjednodušeně sportovec, který šplhá po horách. Cepín je horolezecké náčiní podobné kladivu, určené k pohybu po ledu či skále. V horolezeckém slangu se cepíny nazývají také zbraně, pikly, nebo motyky či motyčky. Mačky nebo také stoupací železa, patří k horolezecké výbavě pro pohyb v ledovém a sněhovém terénu. Jsou tvořeny rámem se sadou hrotů, který se připevňuje na obuv. Název pochází ze slovenského názvu kočky.
 2. Přemyslovci vymřeli po meči. Co to znamená?

  Vymřít po meči: poslední potomek rodu, který zemřel, byl muž. Vymřít po přeslici: poslední potomek rodu, který zemřel, byla žena. Důsledek vymírání rodu byl důležitý v historii hlavně mezi šlechtici, vymírání mohlo znamenat úplné zaniknutí rodu, rodový majetek mohl připadnout do jiných rukou apod. a to mělo velkou cenu.
 3. Který pražský fotbalový klub má ve znaku klokana?

  Klokan je ve znaku Bohemians od roku 1927. Fotbalisté AFK Vršovice odcestovali na zájezd do Austrálie namísto reprezentačního výběru. Kvůli výslovnosti jim byl propůjčen název BOHEMIANS (tj.Češi). Zájezd trval 4 měsíce. Po úspěšném vystoupení jim byl název ponechán. Vršovičtí si tehdy přivezli i dar od pořadatelů z Brisbane – dvě živá mláďata klokanů. Obě zvířata byla po návratu darována pražské ZOO a klokan se stal klubovým symbolem.
 4. Kdo napsal knihu "Babička"?

  Babička s podtitulem Obrazy z venkovského života je nejznámější dílo Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Stručný děj: Babička přijíždí ke své dceři a pomáhá vychovávat vnoučata, stává se rádkyní sousedům a nakonec i paní kněžně. Příběh tragické lásky Viktorky je jediným dějem, které narušuje jinak idylický obraz života na venkově. Líčení života na vesnici, jeho tradice a zvyky, má v knize své podstatné místo.
 5. Který politik byl v roce 1989 zvolen prezidentem Československa?

  Po vypuknutí Sametové revoluce v listopadu 1989 se Václav Havel stal jedním ze spoluzakladatelů protikomunistického hnutí Občanské fórum a jako jeho kandidát byl 29. prosince 1989 zvolen prezidentem Československa.
 6. Jak se jmenuje hvězda nejbližší planetě Zemi?

  Slunce je hvězda nejbližší k Zemi, jejíž povrch zásobuje teplem a světlem. Světlo dosáhne povrchu Země za 8 minut a 19 sekund (přičemž z druhé nejbližší hvězdy Alpha Centauri dosáhne světlo zemského povrchu za 4,35 roku). Vzdálenost mezi Zemí a Sluncem je přibližně 150 000 000 km.
 7. Který orgán umožnuje rybám přijímat kyslík z vody?

  Primárním dýchacím orgánem ryb jsou čtyři páry žaber umístěné na kostěných žaberních obloucích v žaberní dutině.
 8. Který hrad v Česku je největším hradem na světě?

  Pražský hrad je nejvýznamnější český hrad (původně raně středověké hradiště) stojící nad řekou Vltavou v centru Prahy. Od 9. století býval sídlem českých knížat, později králů. Od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Dvakrát v dějinách se stal hlavní rezidencí císaře Svaté říše římské. Postupnými přístavbami vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě - podle Guinessovy knihy rekordů je to svými rozměry 570 m délky a 128 m šířky největší starobylý hrad na světě.
 9. Který orgán lidského těla pracuje jako pumpa?

  U dospělého člověka je srdce asi 12 cm dlouhé a 8-9 cm široké. Hmotnost srdce se liší podle pohlaví, u muže se pohybuje kolem 280-340 g, u žen kolem 230-280 gramů. Průměrně srdce udělá okolo 100 000 úderů každý den. Srdeční základna leží pod pátým až sedmým hrudním obratlem, hrot zasahuje do pátého mezižebří.
 10. Který savec spí výhradně hlavou dolů?

  Netopýři jsou podřádem savců z řádu letouni. Nejvýznamnějším znakem netopýrů jsou křídla, která se vyvinula z předních končetin. Díky nim jsou netopýři a kaloni jedinými savci, kteří dokážou létat. Vynikají akrobatickým letem o rychlosti 20–50 km/h.
 11. Jak se jmenoval pes z večerníčku, který po vypití piva přestal růst?

  Maxipes Fík je český kreslený animovaný večerníček, který vznikl v roce 1975. Scénář napsal Rudolf Čechura, Fíka namluvil herec Josef Dvořák, nakreslil jej Jiří Šalamoun, hudbu složil Petr Skoumal. Seriál pojednává o příhodách přerostlého mluvícího inteligentního psa Fíka a holčičce Áje, kteří spolu žili v Ahníkově u Kadaně.
 12. Ze které knížky Jana Wericha pochází pohádka "Lakomá Barka"?

  Fimfárum (1960) je kniha sedmnácti humoristických pohádek napsaná Janem Werichem. Literárně se jedná o umělé pohádky stojící na přelomu mezi pohádkou a lidovým vyprávěním.
 13. Kdo je autorem knihy Povídání o pejskovi a kočičce?

  Josef Čapek (1887 - 1945) byl český malíř, spisovatel, fotograf, grafik a knižní ilustrátor. Povídání o pejskovi a kočičce napsal pro svou dceru Alenku. Autor slova „robot“.
 14. Čím nabíjel Rumcajs pistoli?

  Loupežník Rumcajs je pohádková postava z Večerníčku. Autorem je Václav Čtvrtek a ilustroval jej Radek Pilař. Rumcajs je loupežník, bývalý švec. Nosí vysoký červený kloubouk a jeho botky jsou jedna radost. Rumcajs má nepěstěné vousy, v nichž hnízdí lesní včely, pistoli ládovanou žaludy a obrovskou sílu. Když chce rozdělat oheň, křísne nehtem o nehet, až vyskočí jiskra. Jeho typický vítězný pokřik zní: „Paprlapá!“, v nouzi nebo rozhořčení zpravidla říká: „Kruciš!“
 15. Který den v roce se opakuje jen jedenkrát za čtyři roky?

  29. únor je den, který se do kalendáře vkládá jen jedenkrát za 4 roky. Kalendářní rok má 365 dní. Ale protože jeden tropický rok je dlouhý 365,24219 dne, musí časem dojít k odchylce jednoho dne. To nastane jednou za čtyři roky a právě tehdy se vkládá jeden den navíc, kterému se často říká přestupný den. Tím se docílí hodnoty 365,25 dne na rok.

Zkusit jiný kvíz