Alíkoviny – kvízy

Česká NEJ

Tento kvíz prověří tvé znalosti naší vlasti. Víš, která řeka je nejdelší, která hora nejvyšší či kde najdeš největší rybník ve střední Evropě? Hodina netradičního zeměpisu právě začíná.
Více kvízů - Alíkoviny/kvízy.

Správných odpovědí: 

Tohle tedy rozhodně není dobré skóre. Naplánuj si nějaký výlet, nebo si alespoň pořiď podrobnou mapu České republiky.

Při hodinách zeměpisu dáváš pozor, ale přesto ti občas něco uteče.

Perfektní, jsi jednička! Znalosti máš slušné.

 1. Nejdelší řeka České republiky měří 433 kilometrů, pramení na Šumavě a u Mělníka se vlévá do Labe. Jak se řeka jmenuje?

 2. Největším pohořím na Moravě jsou bezesporu Jeseníky. Tam také leží nejvyšší hora Moravy a Slezka, která tvoří přirozenou hranici mezi tímto územím. Vysoká je 1 492 metrů nad mořem. Jmenuje se stejně, jako označujeme staršího člena rodiny. Název hory zní:

 3. V Moravském krasu se nachází několik "nej" najednou. Je to nejlepší a nejlépe vyvinutá krasová oblast v České republice. Nejvýznamnějším jeskynním systémem je Amatérská jeskyně. Pro veřejnost jsou však zpřístupněny Punkevní jeskyně, jejichž součástí je nejznámější propast Macocha. Není nejhlubší, ale je největší. Tipni si, jaká je její hloubka

 4. Černé jezero je největším ledovým jezerem a zároveň největším jezerem v České republice vůbec. Vzniklo v poslední době ledové a jeho maximální hloubka činí přibližně 40 metrů. Svůj název získal kvůli barvě vody, která je však černá jen díky odrazu tmavých lesů kolem. Víš, kde se toto jezero nachází?

 5. Přes tuto horu prochází státní hranice s naším severním sousedem, Polskem. Na její vrchol se dá vystoupat pěšky, méně dobrodružné může na vrchol z Pece pod Sněžkou vytáhnout lanovka. Sněžka, jak se hora jmenuje, je nejvyšším vrcholem České republiky. Víš, kolik měří?

  Více v článku Sněžka - naše nejvyšší hora.
 6. Na území našeho státu se nacházejí tzv. skalní města. V nich žádní lidé nebydlí, ale nazývají se tak proto, že v pískovcích vlivem větru vznikají skalní útvary, které města připomínají. Největší skalní město se jmenuje

  Více v článku Adršpach - skály s duší.
 7. Největší vodní plocha, vytvořena člověkem, se nachází na řece Vltava. Slouží jako zásobárna vody a zdroj elektrické energie, nachází se zde vodní elektrárna. Je také oblíbeným místem pro rekreaci. Jak se tato přehrada jmenuje?

 8. V současné době pokrývají lesy zhruba 1/3 území České republiky. Máme lesy jehličnaté, listnaté nebo smíšené. Nejrozšířenějším stromem na našem území je jehličnan s krátkým jehličím. Většina z nás volí tento druh i jako vánoční stromeček. O který strom se jedná?

 9. Jednou z našich národních přírodních památek je Pravčická brána. Nachází se v Národním parku České Švýcarsko. Je to vlastně oblouk vzniklý v pískovci. Brána vznikala milióny let erozivní činností, šířka mezi oblouky je 7-8 metrů a její výška je 16 metrů. Kde se park České Švýcarsko nachází?

 10. Jižní Čechy jsou nejvodnatější částí České republiky. Může za to množství rybníků na jejich území. Najdete tam i náš největší rybník, je dokonce největší ve střední Evropě. Rozloha vodní plochy je 489 hektarů. Jak se rybník jmenuje?

  Více v článku Lipno - šumavské moře.
 11. Praha, jako hlavní město naší země, je samozřejmě největší, žije zde kolem jednoho milionu lidí. Víš, které město zaujímá druhou pozici co do velikosti?

 12. Nejstarší zachovaný kamenný most přemosťuje řeku Otavu. Stojí téměř osm století. Ve svém díle ho zmiňuje třeba Fráňa Šrámek. V jakém městě se most nachází?

  Více v článku Nejstarší dochovaný most v Čechách
 13. Nejvíce se v České republice těží tyto nerostné suroviny

 14. Česká republika je největším výrobce osobního automobilu značky

 15. O velkých městech už byla v tomto kvízu řeč, v tom nejmenším žije méně než 100 obyvatel. Je to bývalé hornické město a našli byste ho v Karlovarském kraji. Jak se jmenuje?

Zkusit jiný kvíz