Alíkoviny – kvízy

Česká NEJ - architektura, věda, technika

Česká republika sice není ani největší, ani nejlidnatější stát světa, přesto má i naše malá země v srdci Evropy některá svá nej. Týkají se architektury a umění, ale i vědy a techniky. Pojďte je objevit v následujícím kvízu.

Další kvízy Alíkoviny/kvízy

Správných odpovědí: 

Výborně! Je vidět, že jsi hrdý na to, odkud pocházíš, a o své zemi a slavných krajanech toho spoustu víš. Jen tak dál!

Hodně věcí o Čechách a slavných Češích víš, pořád se ale můžeš zlepšovat. Zkus navštívit stránky EXPA!

Nějaké vědomosti jsi sice z paměti vylovil, mohlo by jich ale být trochu víc. Jsi přeci Čech, ne?

A jéje. Ty asi ani nevíš, že teď naše země někde vystavuje...a už vůbec ne co vystavuje. Není to škoda?

 1. Věděli jste, že se u nás nachází největší hradní komplex svého druhu na světě? Je to:

 2. Karlův most je známý jako jedinečná galerie soch pod širým nebem. V jakém slohu jsou sochy vytvořeny?

 3. Co mají společného tato tři města: Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy lázně?

 4. Symfonii č. 9, zvanou "Novosvětská", složil skladatel, jehož hudba zněla i při dobytí Měsíce. Jak se jmenoval? (Poradím, že žil v letech 1841-1904.)

 5. Spisovatel Karel Čapek drží prvenství v použití slova, které pojmenovává umělého člověka - najdete jej v dramatu R.U.R. O které slovo se jedná?

 6. V letech 1860-1939 žil český secesní malíř, mezi jehož nejznámější dílo patří slavná Slovanská epopej. Je po něm dokonce pojmenovaná i jedna planetka. Malíř se jmenoval:

 7. Pro mnohé z vás, kteří potřebujete brýle, je pohodlnější vynález dalšího českého rodáka - už od 60. let 20. století jsou na světě kontaktní čočky. Vynalezl je Čech jménem:

 8. Další krajan Augustin Žáček pozoroval a popsal mikrovlnné záření přístroje jménem magnetron. Ten je dnes součástí téměř každé kuchyně v:

 9. Psal se rok 1827, když si český vynálezce Josef Ressel nechal patentovat vynález, díky kterému mohou až do dnešních dob lodě brázdit moře i oceány. Jedná se o:

 10. Byl to univerzální český všeuměl, který se uplatnil všude, kde mohl. Byl nejen dramatikem, ale i básníkem, hudebníkem, učitelem, cestovatelem, filozofem, vynálezcem, kriminalistou i sportovcem. Má pouze jednu vadu - nikdy nežil. Jeho postavu vymysleli Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek, dnes má v Praze i své vlastní divadlo. Jak se tento fiktivní všeuměl jmenoval?

 11. Na počátku 20. století se začal ve výtvarném umění objevovat nový směr, mezi jehož zakladatele patřili malíři Georges Braque či Pablo Picasso. Vyznačoval se zobrazováním předmětů jako geometrických tvarů. U nás výrazně ovlivnil architekturu - stavěli podle něj třeba Josef Gočár (Dům U Černé Matky Boží v Praze) či Pavel Janák (pražský Hlávkův most). Jak se tento směr jmenoval?

 12. Divy České republiky na výstavě EXPO reprezentuje i jeden technický vynález. Sestavil jej už roku 1410 hodinář Mikuláš z Kadaně, i když podle pověstí byl za jeho tvůrce nejprve považován mistr Hanuš, který byl prý oslepen, aby už podobnou věc nemohl postavit jinde na světě. O jaký vynález se jedná?

Zkusit jiný kvíz