Alíkoviny – kvízy

Divy světa

Napadlo tě už někdy, jak mohli naši předci postavit třeba egyptské pyramidy? Bez jeřábů a aut, jen holýma rukama. Takových zázraků bylo na světě několik. Největší, nejrozsáhlejší a nejpodivuhodnější byly označeny jako sedm divů starověkého světa. V roce 2007 si lidé prostřednictvím internetu zvolili dalších sedm novodobých divů. Více se dočteš v článku Sedm divů světa.
Další kvízy hledej v Alíkovinách v rubrice KVÍZY.

Správných odpovědí: 

O svět kolem sebe se příliš nezajímáš. Škoda, je neuvěřitelně zajímavý a zábavný. Zkus to.

Získané body byly za starověké divy nebo za ty novodobé? Ať tak či onak, je to dobrý výsledek.

Perfektní práce! Víš toho opravdu hodně, gratulujeme.

 1. Egyptské pyramidy jsou nejstarším a také jediným dochovaným divem světa. S jejich výstavbou se začalo zhruba kolem roku 2 550 př. n. l. a sloužily jako hrobky panovníků, později také jejich manželek a matek. V útrobách pyramid se nacházely nejen hrobky, ale také zádušní chrámy, chodby a cesty. Vše bylo bohatě zdobeno hireoglyfy (egyptské písmo), hrobky byly plné drahých předmětů, mincí, talismanů... to vše pro klidný posmrtný život významných vládců. Kde se tato památka dávno zaniklých civilizací nachází?

 2. Socha starověkého řeckého boha Hélia vysoká 30 metrů byla nejvyšší sochou starověku a proto se stala dalším divem světa. Obří socha rozkročeného boha na ostrově Rhodos je známá pod názvem Rhódský kolos. Vystavěli ji v letech 304-292 př. n. l. obyvatelé jako poděkování tomuto bohu před ochranou jejich ostrova. Kterému státu dnes ostrov patří?

 3. Další památkou a divem světa byl prohlášen Artemidin chrám v Efesu. Postaven byl kolem roku 550 př. n.l. v jónské architektuře a ve své době byl považován za jednu z největších řeckých staveb a nejkrásnější chrám na světě vůbec. Jeho zbytky byly objeveny až na konci 19. století, vidět je můžete na území dnešního Turecka. Chrám byl pojmenován po řecké bohyni Artemis. Víš, jakou bohyní Artemis byla?

 4. Babylon - o tomto dávno zaniklém městě jsi už dost možná něco zaslechl/a. Podle Bible se místní obyvatele rozhodli postavit tzv. Babylonskou věž, která bude sahat až do nebe a dokazovat jejich vlastní velikost a odklon od Boha. Trestem bylo zmatení jazyků a od té doby prý lidé hovoří různými jazyky. Město Babylon mělo svůj význam kulturní, politický či obchodní, v období před naším letopočtem bylo největším městem na světě a jako své sídlo si ho po dobytí podrobil Alexandr Veliký. Ve městě se nacházely Visuté zahrady Semiramidiny (babylónské), které se později staly divem světa. Ruiny města leží nedaleko dnešního Bagdádu. Kterému státu je Bagdád hlavním městem?

 5. Maják na ostrově Faru byl prý největší stavbou tehdejšího světa. Jeho výšku, vzhled nebo použitý materiál bohužel není možné popsat, protože se z majáku nic nezachovalo. Údajně měl uvnitř stavby existovat dvoupatrový palác, uprostřed pak samotný maják. Vrchol věže tvořila socha starořeckého boha Poseidona. Čím byl Poseidon?

 6. V roce 433 př. n. l. byla v Olympii vytvořena nádherná, kultovní socha vládce bohů Dia. Vyrobena byla ze slonoviny, šaty a vlasy boha byly ze zlata. Trůn, na němž bůh sedí, byl vyroben z cedrového dřeva, zdoben zlatem, slonovinou a drahokamy. Není tedy divu, že se socha stala jedním ze sedmi divů starověkého světa. V roce 394 našeho letopočtu byla socha přestěhována do Konstantinopole, kde o téměř sto let později pravděpodobně shořela. Konstantinipol se dnes jmenuje Istanbul. Kterého státu je to hlavní město?

 7. 6 000 km - to je neuvěřitelná délka Velké čínské zdi. Dnešní podobu získala za dynastie Ming, budována koncem 14. století a dokončena byla v 17. století, bez počítačů, velkých strojů, pouze lidskýma rukama. Její úlohou bylo chránit severní Čínu před nájezdem Mongolů. Zeď vede nedaleko hlavního města Číny. Jak se město jmenuje?

 8. Dalším novodobým divem světa bylo zvoleno Koloseum. Nachází se v centru Říma, a je největším amfiteátrem, který byl římské říši postaven. Stalo se tak mezi lety 70 - 80 našeho letopočtu. Původně se do amfiteátru vešlo až 50 000 lidí, kteří zde pravidelně navštěvovali gladiátorské zápasy. Kdo byl označován jako gladiátor?

 9. Rozsáhlý bílý palác v Indii nesoucí jméno Tádž Mahal je velkolepou stavbou. Nechal ji vystavět roku 1629, jako památku na svou předčasně zesnulou ženu, významný indický představitel. Stavba trvala 22 let a podílelo se na ní asi 20 000 osob. Pomník je z mramoru a vyzdoben polodrahokamy a drahokamy. Indie je druhou nejlidnatější zemí na světě. Mluví se zde hindštinou a úředním jazykem je angličtina. Indie je totiž bývalou kolonií

 10. Jedním ze sedmi novodobých divů světa je také Machu Picchu. Jedná se o zbytky inckého kultovního města v jihoamerických Andách. Odhaduje se, že toto město nechal vystavět Pachacútec Yupanqui, první historicky doložený panovník incké říše, v letech 1460-1470. Ruiny města Machu Picchu se staly největší turistickou atrakcí v Jižní Americe. V jaké státě se náchází?

 11. V Jordánsku se nachází sklaní město Petra. Vzniklo pravděpodobně v období mezi 3. stoletím př. n. l. a 1. stoletím našeho letopočtu. Celé město, hrobky, chrámy či amfiteátr, byly vytesány do pískovce. Místo je tak autentické, že ho využívají i režiséři dobrodružných filmů, např. Indiana Jones a poslední křížová výprava nebo Mumie se vrací. Stát ve kterém se Petra nachází je svým uspořádáním

 12. Socha krista Spasitele, která se tyčí nad brazilským městem Rio de Janeiro, je vysoká 39,6 metrů a váží 1145 tun. Odhalena byla roku 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku. Víš, jakou řečí se v jihoamerické Brazílii mluví?

 13. Nejen výtečnou kuchyní je vyhlášeno Mexiko. Na jeho území se nachází zřícenina mayského města - Chichén Itzá. Konkrétně ho najdete na poloostrově Yucatán a stojí zde již od let 600 - 1500 našeho letopočtu. Ve městě jsou k vidění studny (jedna z nich sloužila pro lidské oběti), pyramidy, observatoř či Chrám válečníků. Jak se jmenuje mexická platební měna?

Zkusit jiný kvíz