Alíkoviny – kvízy

Hrady a jejich zříceniny

Dnes jsou pro nás výletním cílem, dříve tato místa byla obydlena nejedním významným panovníkem či šlechticem. A tak není divu, že v jejich zdech se skrývají mnohá tajemství. Přijmi pozvání na procházku do dob dávno minulých. Projdi s námi české hrady, jejich historii či zajímavosti v okolí.

Více kvízů najdete v Alíkovinách/kvízy

Správných odpovědí: 

Česká historie a turistika v jednom nejsou zrovna tvým koníčkem. Jaká škoda! Zkus nějaký hrad navštívit, dobře se dívej, poslouchej a příští výsledek bude určitě lepší.

Výsledek je dobrý, tedy někde uprostřed. I nadále studuj, poznávej a brzy to bude na výbornou.

Klobouk dolů. Víš toho o českých hradech opravdu hodně.

 1. Tento hrad je nejnavštěvovanější památkou České republiky. Jeho dominanatou je chrám svatého Víta. Základní kámen chrámu byl položen v roce 1344 Karlem IV. Hrad, který je také pracovištěm prezidenta, se jmenuje:

 2. Hrad Kokořín se nachází v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko na pískovcové skále. První zmínky o něm pocházejí z roku 1320. Koncem 19. století byl však už jen zříceninou. Po rozsáhlé rekonstrukci je dnes oblíbeným cílem výletníků. Kde se hrad nachází?

 3. Tento hrad je v mnoha směrech výjimečný, a to nejen historickým významem, ale také architekturou. Založil ho král Karel IV. v roce 1348. Právě za jeho vlády zde byly uloženy korunovační klenoty a nejcennější relikvie římské říše (Karel IV. se stal římským císařem). Legenda vypráví o tom, že na hrad, v době vládnutí Karla, neměly přístup ženy. O jaký hrad se jedná?

 4. Zřícenina hradu Trosky se nachází v Českém ráji. Z původního stavení zbyly pouze dvě věže. Každá má své jméno. Jak se jim říká?

 5. O tomto hradu se říká, že patří k předním stavbám české středověké architektury. Hrad byl postupně budován za vlády krále Václava I. Kolem roku 1320 dostal název Zvíkov. Tyčí se na ostrohu nad soutokem dvou jihočeských řek. Které to jsou?

 6. Ve středočeském Posázaví se na strmém skalnatém břehu nachází hrad, v kterém při troše štěstí můžeme potkat majitele hradu. Tím je potomek někdejšího stavitele. Jak se hrad jmenuje?

 7. Křivoklát patří k nejstarším královským hradům u nás. Část svého dětství na něm strávil jeden z našich nejvýznamějších panovníků. Toho zde drželi na příkaz jeho otce Jana Lucemburského celé čtyři roky. O jakého krále se jedná?

 8. Křivoklát patří k nejstarším královským hradům u nás. Část svého dětství na něm strávil jeden z našich nejvýznamějších panovníků. Toho zde drželi na příkaz jeho otce Jana Lucemburského celé čtyři roky. O jakého krále se jedná?

 9. Na hradě Loket najdete expozici, která ukazuje způsob, jakým se ve středověku vymáhalo z obžalovaných doznání (mučením). Jak se tento způsob nazýval?

 10. Na hradě Loket najdete expozici, která ukazuje způsob, jakým se ve středověku vymáhalo z obžalovaných doznání (mučením). Jak se tento způsob nazýval?

 11. Hrad Rožmberk se tyčí nad Vltavou v Jihočeském kraji. Dle pověsti se na hradě zjevuje postava, jejíž portrét visí v Rožmberské síni. O koho se jedná?

 12. Hrad Rábí je svou rozlohou největší zříceninou na území Čech. Zdivo hradeb a budov měří několik kilometrů. Určete správnou délku.

 13. Na hrad Helfštýn, ležícím nedaleko Lipníka nad Bečvou, každoročně míří z celého světa představitelé jednoho řemesla. Jsou to

 14. Na hradě Helfštýn, ležícím nedaleko Lipníka nad Bečvou, se každoročně sjíždí představitelé jednoho řemesla z celého světa. O které řemeslo se jedná?

 15. Traduje se, že je zde ukryt poklad a pod hradem vede tajná chodba. Inspirací bylo toto místo také pro básníka Karla Hynka Máchu, po němž je pojmenováno nedaleké jezero. Jak se tento hrad jmenuje?

 16. Na hradě Hukvaldy se každoročně koná mezinárodní hudební festival, který nese jméno slavného českého hudebního skladatele, rodáka právě z Hukvald. Ten je znám především díky operám Její Pastorkyňa nebo Příběhy lišky Bystroušky. O jaký festival se jedná?

 17. Na hradě Budyně nad Ohří byla nedávno obnovena alchymistická dílna z doby Jana Zajíce z Hazmburka. Ten svými nákladnými pokusy přišel o veškerý majetek. Také jeden z našich panovníků byl posedlý alchymií a touhou po oživení Golema. Jmenoval se

 18. Hrad Valdštejn se nachází v Českém ráji a byl vybudován na třech pískovcových skalách. Původním majitelem hradu byl rod Valdštejnů, z něhož pochází také slavný vojevůdce. Jmenoval se

Zkusit jiný kvíz