Alíkoviny – kvízy

IT dynamo - kvíz počítačové inteligence

Ve spolupráci se společností INTEL ti nabízíme test počítačové inteligence. Změří tvé znalosti a na konci z něj vypadne tvé nikoli IQ (inteligenční kvocient), ale digitální inteligentní kvocient (digitální IQ) . Leckdo z nás si myslí, že toho o digitálním světě ví spoustu, ale jen naše digitální IQ (čti íkvé) ukáže, jak jsme doopravdy na tom!

Pojď do toho, ať je z tebe dynamo! Tedy vlastně IT dynamo, což je nejvyšší vyznamenání a přísluší jen těm, do nejlépe úspějí v tomto testu.

Více kvízů najdete v Alíkovinách/kvízy

Správných odpovědí: 

IT začátečník. Dobrý start. Máš zatím jen základní znalost a hodně prostoru pro zlepšení. Ale i ti nejlepší mistři počítačů museli někde začít, že?:-)

IT pokročilý. Není to špatné, dosáhl jsi v tomto testu průměrného digitálního IQ, ale ještě budeš potřebovat nějaký čas, abys postoupil na nejvyšší úroveň digitálních znalostí. Nevzdávej to, IT dynamo je v tvých silách!

IT dynamo. Gratulujeme. Nejlepší známka! Tvoje digitální IQ je skutečně na úrovni 21. století. Rodiče na tebe mohou být pyšní

 1. Co jsou to viry, červy a trojské koně?

  Malware je zkratka pro škodlivý software, který je navržen s úmyslem vniknout do počítače a způsobit škody v jeho systému. Důmyslní kyberzločinci používají malware k tomu, aby převzali kontrolu nad počítačem zejména prostřednictvím internetu. Počítačové viry, červy a trojské koně představují nejobvyklejší formy tohoto škodlivého software.
 2. Co je to HTML?

  HTML je zkratka pro anglický termín HyperText Markup Language. HTML je počítačový jazyk nebo kód, který je určen k vytváření internetových stránek.
 3. Co je to procesor?

  Procesor je mozkem počítače, v něm se odehrává většina jeho kalkulací (výpočtů). Z hlediska výpočetní kapacity počítače jde o nejdůležitější část počítačového systému.
 4. Co si představíte pod pojmy UNIX, Linux, DOS, OS X či Windows? Jsou to:

  UNIX, Linux, DOS (zkratka pro Disk Operating System) a Microsoft Windows jsou operační systémy. Jedná se o nejdůležitější program, který běží na tvém počítači. Operační systém potřebujeme k tomu, aby se daly spustit další programy. Operační systém zvládá základní úkoly, jako je například rozpoznání úderu na klávesnici, vyslání signálu na monitor, sledování složek a kontrolování zařízení, jako je třeba tiskárna.
 5. Blog se používá:

  Zkratka pro Web log (něco jako deník na webu). Blog je webová stránka, jež slouží jako osobní deník a současně řečnická platforma, přes níž může člověk světu sdělovat své myšlenky a názory. Zpravidla každodenně aktualizované blogy odrážejí osobnost autora.
 6. Šifrování se používá k

  Šifrování je zásadně důležité pro vytvoření bezpečného počítačového prostředí. Je založeno na starých metodách kryptografie, tajného písma, které má být rozšifrováno. Zašifrováním zpráv jako jsou e-maily nebo hesla do tajného kódu zabráníte tomu, aby si je přečetl někdo jiný, než komu jsou určeny.
 7. Na co je dobrá videokonference?

  Videokonference spojuje video a zvuk, aby spojil lidi na různých místech, takže spolu mohou mluvit jakoby seděli v jedné místnosti. Ve své nejpokročilejší formě zajišťuje videokonference přenos zcela plynulých obrazů a vysoce kvalitního zvuku. Řada organizací využívá videokonference jako alternativu k běžným poradám, protože osoby přitom nemusí cestovat.
 8. Procesory se vyrábí z prvku, který se nazývá křemík. Kde byste tento prvek mohli nejspíše najít?

  Křemík se nachází v písku, takže správná odpověď bude na písečné pláži.
 9. Kolik znaků se vejde do jedné SMS?

  SMS (zkratka tvořená z počátečnách písmen pro short message service) neboli krátká textová zpráva na mobilním telefonu pojme celkem 160 znaků, po překročení tohoto limitu se u některých přístrojů zpráva rozdělí na vícero odeslaných zpráv.
 10. Která sociální síť je celosvětově nejrozšířenější?

  Facebook. Počet jeho aktiviních uživatelů celosvětově překročil 500 milionů (19. července 2010).
 11. Který web sdružuje největší komunitu pro sdílení videí na světě?

  YouTube je populární webová stránka pro každého, kdo chce své video nabídnout pro soukromé nebo veřejné zhlédnutí.
 12. K čemu byste použili server rajce.net?

  Rajce.net je populární webová stránka pro sdílení fotografií, jež svým členům umožňuje ukládat jejich vlastní fotografie do alb. Ty lze označit, oznámkovat a zveřejnit.

Zkusit jiný kvíz