Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkoviny – kvízy

  Kvíz pro všechny, kteří se nemohou dočkat Nového roku

  Možná právě rozmrzáte z procházky. Možná máte rýmu a nikam jste ani nešli. Možná se prostě jen nudíte při vánočních prázdninách. Není to kvíz jen pro nejmoudřejší hlavičky. Není to kvíz o přesných znalostech na určité téma. Prostě si ho zkuste jen tak, takový jentakovský kvíz :-) Přeji příjemnou zábavu..
  Více kvízů - Alíkoviny/kvízy.

  Správných odpovědí: 

  To nevadí, že není plný počet bodů. Přeji ti v novém roce velkou kopu štěstí, jednoho dobrého přítele a mnoho okamžiků, které ti přinesou radost.

  Prima, tak snad i tebe kvíz pobavil. Do nového roku vkroč s úsměvem. Protože úsměv dokáže i skály lámat. A pokud se budeš usmívat na svět, tak svět se usměje na tebe a bude ti hezky.

  Jsi nejlepší - tedy v našem jentakovském kvízu :-) S příchodem nového roku ti přeji spoustu radosti a lásky. Spokojené dny a moudrá rozhodnutí.

  1. Podle českého a slovenského kalendáře má Silvestr svátek 31. prosince (protože 31. prosince 335 zemřel papež Silvestr I.), tedy na konci roku. Proto si tento den většina z nás

  2. S příchodem nového roku na noční obloze s úžasem a nadšením pozorujeme

  3. V noci z 5. na 6. prosince obchází domy zvláštní skupinka. Andělé roznášejí dárky, čerti se starají o symbolické "trestání" a "strašení" zlobivých dětí. Celkově je to jakási příprava na Vánoce, ale nerozdávají se příliš věcné dary, spíše jen nějaké pamlsky nebo malé dárky pro štěstí. Kdopak to s anděly a čerty ještě chodí?

  4. Barborky jsou prastarý lidový adventní zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory (4. prosince, 20 dnů před Štědrým dnem), uřežou větvičky, vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc doma v teple pěkně rozkvetly, což se s trochou péče a štěstí snadno povede. Jaké řežeme větvičky?

   V Alíkovinách se dozvíš víc v článku Legenda o Barboře.
  5. Před Novým rokem si jednotlivci, rodiny i firmy posílají přání, s hezkým či vtipným obrázkem a přejí zdraví a štěstí v nadcházejícím roce. Říkáme jim

  6. Asi všichni známe koledu, která začíná slovy "Koleda koleda Štěpáne, co to neseš ve džbáně, nesu nesu..." Co nese Štěpán?

  7. Je prostě prima mít vánoční prázdniny a užívat si dárky a stavět sněhuláky a koukat na pohádky. Jak se jmenuje ušmudlaná holka od sazí, která vystupuje v té nejznámnější filmové pohádce?

  8. Vytváří keříky rostoucí v korunách stromů ve tvaru kulovitých trsů o průměru až 1 metr. Nejčastěji roste na borovicích, jedlích, akátech a topolech a na mnoha dalších listnatých stromech. Rozšiřuje se tak, že bobule slouží jako potrava ptákům, kteří semena roznášejí a zanechávají na větvích jiných stromů. Zelené či pozlacené se dodnes běžně používá v českých domácnostech jakožto tradiční vánoční ozdoba. Tak pod čím se zamilovaní líbají o vánocích? Co to je?

   Více v Alíkovinách v článku Jmelí bílé - jeden z vánočních symbolů
  9. Až budete sypat našim opeřeným kamarádům slunečnici do krmítek, můžete si zazpívat - "Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš? Schovám já se pod ..., tam já zimu přebudu." Kam se ptáček schová?

  10. Mráz je stav, kdy teplota v prostředí klesne pod bod mrazu. Voda tak tuhne, a to vede k významným změnám. Dešťové srážky nahrazují sněhové. Voda se při dotyku s pevným promrzlým povrchem mění v led, rostou ledové krystaly. Kam až tedy musí klesnout rtuť na teploměru za oknem, aby jsme cítili na tvářích opravdový mráz?

  11. Utíkejte se podívat do kalendáře, kdo má svátek 1. ledna?

  12. Na Nový rok o ... krok, na Tři krále o dva kroky dále. Kdo by neznal tolik známou pranostiku. O jaký krok si poskočíme na Nový rok?

  13. Znáte vůbec Tři krále? Mudrce, kteří prý navštívili krátce po narození Ježíše v Betlémě a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu. Jaká jim byla podle legendy přisouzena jména?

  14. Jedná se o krátkou formu proslovu, který bývá pronášen při některých slavnostních příležitostech. Takže i při oslavě Nového roku se u vás doma jistě řekne pěkný

  15. Poslední pranostika dnešního kvízu nám káže - "Jak na Nový rok, tak po ... Takže buďte hodní a v pohodě!

  Zkusit jiný kvíz