Alíkoviny – kvízy

Praha

Praha - matka měst, Praha stověžatá... i taková sousloví můžete slyšet v souvislosti s hlavním městem České republiky. Ať už jste se tu narodili, nebo sem jen jezdíte občas s rodiči, pojďte si v našem kvízu vyzkoušet, co o Praze opravdu víte!

Další kvízy najdete v Alíkovinách/kvízy

Správných odpovědí: 

Výborně! Prahu znáš jako své boty, máš ji prochozenou od severu na jih i od východu na západ. Jen tak dál!

Prahu znáš celkem dobře, některá zákoutí ti ale ještě stále zůstala utajena. Můžeš se tam někdy zajít podívat.

V Praze už jsi někdy byl, něco jsi viděl, ale nejspíš to není tvé vysněné město. Stále je ale naším hlavním městem, tak by sis své znalosti měl trochu rozšířit.

Pokud v Praze bydlíš, je ostuda mít takový výsledek, který ukazuje, že o ní nevíš skoro nic. Zkus občas vystrčit nos ze své ulice a trochu naše hlavní město poznat!

 1. „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká!“ Ať už legendární věštkyně a kněžna zvolala toto, nebo něco jiného, na popud její věštby prý byla založena Praha. Jak se tato žena jmenovala?

 2. Která řeka protéká Prahou?

 3. Vladyka Horymír na svém koni Šemíkovi překonal hradby jistého hradu i řeku Vltavu a uháněl k Neumětelům. Odkud že to skákali?

 4. V letech 1316 – 1378 žil muž, který je označován za nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Byl mimo jiné římským císařem a českým králem. V roce 1357 poklepal na základní kámen nového mostu přes Vltavu, který dnes nese jeho jméno. Tento panovník se jmenoval:

 5. V Praze najdeme i kapli, ve které kázal mistr Jan Hus před tím, než byl 6. července 1415 v Kostnici za své názory upálen. Jak se jmenuje?

 6. Roku 1583 přesídlil do Prahy jistý císař. Údajně to byl jediný Habsburk, který měl Prahu opravdu v lásce. Miloval umění a jeho sbírky byly vyhlášené. Na jeho dvoře se ale rozvíjela i věda a alchymie (z té si dělá legraci film Císařův pekař - Pekařův císař, kde se alchymisté snaží vyrábět zlato ze švestek). Jedním z nejznámějších alchymistů na jeho dvoře byl například Edward Kelly. Už víte, o koho se jedná?

 7. Rudolf II. se zajímal i o různé tajemné předměty. Setkal se i se židovským rabínem Jehudou Löwem ben Becalelem, kterému se připisuje stvoření člověka z hlíny, který ožije, když se mu vloží pod jazyk papírek s židovským textem. Rabín je pohřben na pražském židovském hřbitově. Jak se jím vytvořený umělý člověk nazýval?

 8. Kde sídlila česká knížata, králové, později někteří římští císaři a po vyhlášení republiky i prezidenti? Česká hlava státu zde sídlí dodnes.

 9. Praha má v roce 2001 téměř

 10. V Praze se nachází vrch Petřín, na jehož vrcholu najdete Petřínskou rozhlednu. Ta byla slavnostně otevřena v roce 1891 a předlohou jí byla dominanta hlavního města jednoho ze států v západní Evropě. Která?

 11. Václavské náměstí se původně jmenovalo Koňský trh. Má tvar velmi dlouhého obdélníku, jehož delší strana je dlouhá 682 metrů. V horní části Václavského náměstí je od roku 1913 socha od Josefa Václava Myslbeka. Představuje:

 12. Pražské Národní divadlo, které stojí na Masarykově nábřeží, se otevíralo hned dvakrát. Poprvé 11. června 1881 operou Bedřicha Smetany Libuše, ale už 12. srpna téhož roku bylo poškozeno. Na další otevření si Češi museli počkat do 18. listopadu 1883. Která pohroma divadlo poničila?

Zkusit jiný kvíz