Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkoviny – kvízy

  Prázdninový kvíz proti nudě

  Když venku prší z oblaků, když kamarádi odjeli na dlouhý tábor a když prostě není co dělat... Tak sedni a prolušti se prázdninovým kvízem! Budeš chytřejší, veselejší a třeba začne z mraků svítit sluníčko. Informace do kvízu čerpány z knihy Moje první dětská encyklopedie, možná ji najdete ve své knihovně.
  Více kvízů - Alíkoviny/kvízy.

  Správných odpovědí: 

  Tak není to úplně nejlepší výsledek, ale lepší, než koukat do zdi a smutnit, že se člověk nudí. Zkus to znovu. Vědět tolik věcí dá někdy prostě makačku. Za odměnu mám pro tebe jednu hru, kterou se baví děti v dalekém Íránu. Až bude hezky, můžeš ji s kamarády vyzkoušet na hřišti. UCHO A NOS - postavte se do kruhu. Ten, kdo začíná, zatahá za ucho, nos nebo vlasy souseda (jemně). Ten provede totéž dalšímu v pořadí - a tak se pokračuje až k poslednímu hráči v kruhu. První hráč pak zatahá souseda za jinou část těla. Kdo se zasměje, vypadne!

  Já myslím, že super výsledek! Naučit se něco i o prázdninách není zcela jistě od věci. Pokud budeš chtít překvapit kámoše, tak tu mám jeden nápad. Kdybychom všechny drobné cévy, které jsou v našich plicích, vyrovnali do jedné řady, měřily by téměř 2 400 kilometrů. To je vzdálenost z Londýna v Anglii do Atén v Řecku. Touto informací prostě musíš ohromit...

  Tobě to prostě myslí! Super mega gratulace! Jsi jednička i o prázdninách! Tvůj mozek totiž maká jako rychlík. Zprávy letí do našeho mozku a z mozku rychlostí až 290 kilometrů za hodinu. Takže nám to v té makovičce pěkně lítá...

  1. Pro správné fungování v životě zapojujeme všechny své smysly. Celkem jich máme pět. Jaké to jsou?

  2. Při prázdninových hrátkách se občas poraníme. Naše tělo si dokáže poradit i s takovou patálií. Vytvoří nám "záplatu" - strup ze sražených částeček krve, krevních destiček. Ale bakteriím se už podařilo vniknout dovnitř. Jaké krvinky je zabijí?

  3. Celý den a celou noc musíme stále dýchat. Když se nadechneme, naše plíce se naplní vzduchem. Vzduch obsahuje prvek, který k životu nezbytně potřebujeme. Jedná se o

  4. Školy jsou sice zavřené, ale náš mozek jede stále na plné obrátky. Je kontrolním centrem našeho těla, se kterým je propojen tenkými vlákénky, která se nazývají:

  5. K létu patří samozřejmě i různé dobroty. Jídlo nám dodává energii a pomáhá nám růst. Víte, že střeva, která jsou stočena v naší břišní dutině, měří něco málo přes...

  6. Určitě nesedíte jen doma, ale máte možnost cestovat. Někdo třeba vyrazil i do dalekých zemí, kde nebydlí v domě se střechou, ale v jurtě. Co to je?

  7. V Americe ochutnáme hamburger, v Itálii pizzu. Kde nám uvaří sašimi - pokrm, který se připravuje ze syrové ryby, ředkviček a mořských řas? Podává se se sójovou omáčkou a čerstvou zeleninou, která se vykrajuje do ozdobných květinových tvarů.

  8. Také vás baví o prázdninách objevovat neznámé?!? V roce 1492 se Kryštof Kolumbus vydal ze Španělska na západ přes Atlanský oceán. Chtěl doplout do Indie, ale cestou objevil

  9. Než se lidé naučili psát a číst, vyprávěli si příběhy a hráli o nich divadlo. To první bylo před více než 2500 lety postaveno

  10. Pro vydařené prázdniny si všichni přejeme prima letní počasí. Někdy však zafouká i pěkný větřík, či spíše vichr. Vítr fouká různou rychlostí. Nejlepší je bezvětří, ale jak to může v rychlosti dál pokračovat?

  11. Snad každý z vás navštívil už ZOO - živočišnou říši, která má tolik krás. Podle znaků, kterými se sobě podobají, rozdělujeme živočichy do několika skupin. Savci, ptáci, plazi, obojživelníci, ryby, členovci a měkkýši. Do které skupiny patří živočich, který se po narození živí mateřským mlékem?

  12. Kdo pozoroval život na louce, jistě viděl zblízka motýla, či mušku. Jsou to naši pilní letci. Motýl zatřepotá svými křídly desetkrát za vteřinu. Kolikrát musí za vteřinu mávat křídly malá muška?

  13. Někteří z vás jistě vyrazili i na ryby. V říši zvířat je obratným rybářem jaguár. Jednu část svého těla ponoří do vody. Ryby se zvědavě připlavou na návnadu podívat - a jaguár se během vteřiny otočí a rybu prackou chytí. Kterou část těla ponoří při lovu do vody?

  14. Počítáte už dny do začátku školního roku? Zkoušeli jste si číslici napsat i jinak? Před 2000 lety staří Římané používali místo číslic písmena. Víte jaké je římské označení pro číslici 5?

  15. Užívejte si pěkně prázdniny a nekoukejte jen na televizi. Ta první byla vyrobena Johnem Logiem Bairdem. V kterém roce mohli obdivovat jeho vynález, na který potřeboval i lepenkový papír, pletací jehlice, plechovky od sušenek a pečetní vosk?

  Zkusit jiný kvíz