Alíkoviny – kvízy

Slovensko

Slovensko je dnes náš východní soused, ale tak tomu nebylo vždy. Do konce 20. století století se země, ve které žijeme, jmenovala Československo. Část historie máme společnou. Někteří z vás mají dokonce na Slovensku příbuzné. Ke Slovensku máme jako Češi nejblíže z ostatních sousedních zemí. Více se dozvíte v Alíkovinách v článku Spoznajte krásy Slovenska!

Správných odpovědí: 

Dle dosaženého počtu bodů je pro tebe zřejmě Slovensko velkou neznámou. Říká se, že opakování je matkou moudrosti. Zkus tedy tento kvíz ještě jednou a výsledek bude určitě hned lepší.

Ani špatné, ani výborné, prostě takový střed. Vyraž k slovenským sousedům na průzkum.

Vypadá to, že v tvé blízkosti je někdo ze Slovenska nebo tam pravidelně jezdíš na prázdniny. Gratulujeme, hezký výsledek!

 1. Hlavním městem Slovenska je:

 2. Na Slovensku se od ledna 2009 platí penězi, kterým se říká:

 3. Řeka, která protéká hlavním městem Slovenska, je jedním z největších evropských toků a tvoří hranici několika států (např. s Rakouskem). Jak se jmenuje?

 4. Samostatný stát Slovensko vznikl po rozdělení Československé socialistické republiky na Českou republiku a Slovensko na konci 20. století. Označ správné datum.

 5. Známým turistickým cílem mnoha turistů je nejvyšší pohoří Slovenska. Jeho název zní:

 6. Občas se v médiích objeví zpráva, že je blízko lidských obydlí viděna největší evropská šelma, která tam hledá potravu. Na Slovensku žije odhadem 700 - 900 kusů této šelmy. O kterém zvířeti je řeč?

 7. Nejvyšší hora Slovenska je vysoká 2 655 m n. m. Jmenuje se:

 8. Ve slovenských horách dříve žilo hodně pasáků ovcí. Jak se říká jejich příbytkům?

 9. Za druhé světové války vznikl samostatný slovenský stát (Slovenská republika), který měl hodně blízko k fašistickému Německu. Protifašistické hnutí se však proti režimu vzbouřilo. Toto povstání je známo jako Slovenské národní povstání. Proběhlo v roce:

 10. Jedním z typických slovenských jídel jsou bramborové nočky, nejčastěji podávané s měkým ovčím sýrem (brynzou) a slaninou. Říká se jim:

 11. Budeš-li si povídat s rodilým Slovákem, pravděpodobně mu většinu budeš rozumnět. Některá slova jsou ale našemu jazyku na hony vzdálená. Jedním z nich je "čučoriedka". Víš, co v češtině znamená?

 12. Slovensko sousedí s pěti státy. Které to jsou? Vyber správnou možnost.

 13. Jaká národnostní menšina je na Slovensku nejpočetnější?

 14. "Bezejmená" - tak se v překladu jmenuje chlapecká hudební skupina ze Slovenska, která je velmi úspěšná také v Čechách. Jmenuje se?

 15. Slovensko je svou rozlohou v porovnání s naší zemí

Zkusit jiný kvíz