Alíkoviny – kvízy

Velikonoce - svátky jara, víry a tradic

Někteří z nás společně nakoupí první jarní kytičky, vyzdobí byt, připraví kraslice, nastřihají mašle, upletou pomlázky. Věřící si připomínají důležitou cestu Ježíše Krista a jeho vzkříšení. První svátky v roce nám všem přinášejí vůni života, radost ze začátku a novou naději.
Více kvízů - Alíkoviny/kvízy.

Správných odpovědí: 

Není nic šíleného, že nevíš vše o Velikonocích. Možná je správný čas naučit se koledu, vyrobit nějakou kraslici a zjistit, jak se plete pomlázka. Hodně radosti a krásné jaro!

Ty už si někdy na koledě byl/a, viď? Znáš i velikonoční tradice, říkanky. Možná bys mohl/a letos překvapit kamarády veselým přáním. To nejhezčí, co si můžeme dát, je náš jarní úsměv pro druhé!

Gratuluji! Zasloužíš si sladkou odměnu. Co třeba zkusit upéci velikonočního beránka? Popros dospěláka a můžete se pustit do práce... 250 g polohrubé mouky, 150 g cukru, 130 g tuku (máslo, Hera), 3 vejce, asi 1/8 litru mléka, citrónová kůra, vanilka, tuk na vymazání formy Tuk dobře rozetřeme, postupně přidáváme cukr, pak žloutky a třeme do pěny. Střídavě po lžících přidáváme mléko a mouku. Nakonec lehce vmícháme ušlehaný sníh. Formu dobře vymažeme a vysypeme moukou, naplníme těstem a zvolna pečeme. Přejeme všem krásné velikonoční svátky!

 1. Jelikož Velikonoce jsou tzv. pohyblivé svátky - nejsou určeny pevným datem, ale měsíčními fázemi. V křesťanských církvích se Velikonoce (Pascha) slaví první neděli po 14. nisanu, tj. po prvním jarním úplňku. Velikonoční neděli v roce 2011 můžeme začít slavit dne

 2. Velikonoce jsou spojovány s jarem, protože opravdu časově spadají do tohoto ročního období. Ztělesňují i mnoho křesťanských tradic. Při nich se zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí. Vše začíná Květnou nedělí. Název je odvozen od

 3. Říká se, že na Zelený čtvrtek odlétají zvony do ... . Jejich zvuk až do Veliké noci nahrazují různé klapačky a řehtačky. Kam odlétají všechny zvony?

 4. Velký pátek znamená pro věřící Smrt Božího Syna, způsobená lidmi. Nepatrným projevem jejich účasti na Kristově utrpení je půst i v tento den. Prvním dnem Velikonočního půstu je Popeleční středa 25.2. a toto období trvá až do Bílé soboty. Půst znamená, že

 5. Na Velikonoční neděli po vzkříšení Ježíše Krista začíná období radosti, hojnosti, nadějí. Nastává hlavní svátek -

 6. Co vlastně znamená velikonoční vajíčko?

 7. Mezi velikonoční symboly dále patří

 8. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou. Jedná se o

 9. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: "Hody, hody doprovody...

 10. V některých oblastech ženy mohou pomlázku oplatit odpoledne, kdy vylívají na muže a chlapce kbelíky

 11. Škaredá středa nebo také sazometná středa. Podle lidové pověry by se v tento den lidé

 12. Ve velikonočním období se nosí ... barva, barva světla, barva symbolizující nový život. Je to

 13. Neměli bychom zapomenout ani na velikonoční dobrůtky. Co však určitě na velikonoce do trouby nedáváme

 14. Velikonoční svátky patří k nejstarší duchovní a kulturní tradici. Jejich počátek můžeme zaznamenat

 15. Velikonoce se slaví po celém světě. Ve Spojených státech vajíčka během noci přinese ... a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. Které zvířátko nosí dětem dobrůtky?

 16. Název Velikonoce je odvozený od

Zkusit jiný kvíz