Alíkoviny – kvízy

Zámky v České republice

Králové, královny, princové, princezny, vzácné sbírky, honosná výzdoba sálů, tajné chodby, poklady a rozsáhlé parky a zahrady - to je naše obvyklá představa o tom, jak to dříve vypadalo na zámcích a hradech. Ponořte se do minulosti nebo objevte současnost na vybraných českých a moravských zámcích.
Více kvízů - Alíkoviny/kvízy.

Správných odpovědí: 

Žádný učený z nebe nespadl, říká staré české přísloví. Tvůj výsledek není žádná sláva, ale všechno se dá ještě napravit.

Ve škole by to bylo za tři, tedy dobře. Čti nebo cestuj a lepšího výsledku docílíš brzy.

Opravdu pěkné skóre, blahopřeji. Zkus ještě kvíz o hradech.

 1. Na zámku Sychrov se odehrává pohádka, kde spolu soupeří Závist a Rozum. Vesnický hoch Matěj v ní usiluje o ruku krásné princezny Pavlínky. Vše ale komplikuje Závist, v podání herečky Jiřiny Bohdalové. Pohádka se jmenuje

 2. Ve Středočeském kraji se nachází zámek Nelahozeves, jehož současný majitel pochází z vlivného rodu Lobkowiczů. Tato obec je rodištěm slavného hudebního skladatele. Jak se jmenoval?

 3. Tato stavba je zámkem i hradem současně, po Pražském hradě největším komplexem v České republice. Zámecký areál zahrnuje 40 budov a palácových stavení na pěti nádvořích. V zámecké zahradě se nachází známé otáčivé hlediště. Zámek se jmenuje jako město, nad nímž se tyčí. Je to

 4. Zámek Vranov nad Dyjí patří k nejpozoruhodnějším stavbám středověkého baroka. Leží na jihu České republiky, takřka na státní hranici. Která země je jeho bezprostředním sousedem?

 5. Zámek Konopiště se do dnešní doby zachoval v podobě, jakou dostal při poslední přestavbě posledního soukromého majitele - arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Ten na zámek soustředil rozsáhlé sbírky a také založil známou Růžovou zahradu. Atentátem, kterému podlehl se svou ženou Sofií v Sarajevu v roce 1914, byla odstartována významná událost. Jaká?

 6. Stejně jako Český Krumlov je i toto místo hradem a zámkem zároveň. V jeho útrobách je k vidění vzácná památka - románský relikviář svatého Maura. Dílo, které se svou hodnotou řadí hned za korunovační klenoty, se v podlaze zámku skrývalo více než čtyři desítky let. O jaký zámek se jedná?

 7. Na zámku Jindřichův Hradec se nachází místnost, která se do dnešních dnů zachovala v takové podobě a funkčnosti, že jednou do roka ožije středověkou atmosférou. Zde se, dle pověsti, připravovala sladká kaše, která byla na Velikonoční čtvrtek rozdávána chudině. Jak se této místnosti říká?

 8. Luxusní umývárny, lázně, ložnice, taneční sály, reprezentační sály, rozsáhlý park s mnoha kanály a vzácnými stromy z různých kontinentů, které zde dnes stojí již staletí, to vše nechali na svém zámku Lednice vybudovat Lichtenštejnové. Slavný rod získal toto jméno po

 9. Zámek Orlík je rodovým majetkem šlechtického rodu Schwarzenbergů. Jeho současný majitel pan Karel Schwarzenberg byl v 90. letech minulého století kancléřem prezidenta Václava Havla a na začátku 21. století ministrem zahraničí. Zámek dříve stával vysoko nad údolím Vltavy. V roce 1960 však byla kolem vybudována přehradní nádrž. Jak se jmenuje?

 10. Ve středních Čechách, v okrese Mladá Boleslav, se na konci městečka Mnichovo Hradiště nachází stejnojmenný zámek. V kapli svaté Anny, jež je součástí zámku, najdeme hrobku známého válečníka, který byl současně majitelem. Tento vojevůdce se jmenoval

 11. Ve známé vinařské oblasti se nachází zámek Mikulov, jehož první zmínky se datují od 13. století, kde však původně stál hrad. Dnešní podobu získal zámek přestavbou v letech 1719 - 1730. Zámek dvakrát zcela vyhořel, v letech 1719 a 1945. Oba požáry přečkal unikátní desátkový sud z roku 1643 o obsahu 1 014 hektolitrů. Na jaký nápoj byl sud používán?

 12. Zámek Mělník leží v centru českého vinařství, jež je takto označováno již od dob krále Karla IV. Stejnojmenné město se tyčí nad soutokem dvou velkých českých řek. Které to jsou?

 13. Renesanční zámek a nádherné náměstí, jehož obvod tvoří domy s podloubími a malebnými štíty jsou kulturní památkou UNESCO. O zámku se říká, že je klenotem moravské renesanční architektury. Jak se jmenuje zámek i město?

 14. Podzámecká zahrada původně sloužila jako zelinářská zahrada a až mnohem později byla přebudována na park s potůčky, rybníčky a sochami navazující na zámek. Zámku dominuje 84 metrů vysoká věž a v minulosti byl sídlem olomouckých biskupů. V prostorách zámku je umístěna rozsáhlá obrazárna a svými interiéry se tento zámek řadí k nejhodnotnějším ve střední Evropě. Jedná se o

 15. Princezna Krasomila je velice pyšná. Král Miroslav by se rád ucházel o její ruku. V přestrojení, za zahradníka, se dostane do princezniny blízkosti a naučí zpívat květinu. Princezně však poupátko zazpívá pouze ve chvíli, kdy již nebude pyšná. Tuto pohádku jistě dobře znáš. Víš, na jakém zámku princezna v pohádce žila?

Zkusit jiný kvíz