Alíkoviny – kvízy

Znáš osobnosti, které nás proslavily ve světě?

České dějiny jsou plné významných lidí, kteří zasahovali do dění nejen v naší vlasti, ale i daleko za jejími hranicemi. Jejich jména a činy by měl znát každý správný Čech. Jak ji na tom ty?
Více kvízů - Alíkoviny/kvízy.

Správných odpovědí: 

Výborně! Je vidět, že jako Češi máte o našich slavných rodácích přehled. Jen tak dál!

Některá jména jste sice slyšeli, ale o spoustě slavných krajanů nemáte ani páru. Zkuste to zlepšit!

Asi znáte spousty zahraničních sportovců a herců, o těch českých toho ale příliš nevíte. A to je chyba. Zkuste se trochu zaměřit i na své krajany!

 1. Osobností, která přesáhla svými činy naše hranice, je český král a římský císař pocházející z rodu Lucemburků. Žil ve 14. století a byl významným zakladatelem (jím založené věci často nesou jeho jméno). V Praze po něm máme pojmenovaný most i univerzitu, blízko hlavního města se nachází jeho hrad. Také sepsal vlastní životopis – jeho latinský název zní Vita Caroli. Který panovník to byl?

  O Karlově mostě si můžeš přečíst v Alíkovinách v článku Karlův most oslaví narozeniny.
 2. Jaroslav Heyrovský (1890-1967) je dalším slavným českým rodákem. V roce 1959 získal Nobelovu cenu za objev polarografie. Víš, jakým vědeckým oborem se zabýval?

 3. Tento muž byl politikem i filozofem, během 1. světové války působil v zahraničí. Po jejím skončení se stal prvním prezidentem samostatné Československé republiky. V čele státu byl až do roku 1935, kdy předal pomyslné žezlo Edvardu Benešovi. Jmenoval se:

  Více v Alíkovinách v článku Osobnost TGM.
 4. Otto Wichterle (1913-1998) se narodil v Prostějově a byl významným vědcem. Díky jeho objevům mohou dnes dámy nosit silonové punčochy. Jeho nejznámější vynález ale pomohl spíše lidem, kteří mají problém s očima. Vynalezl:

 5. Rodák z Malých Svatoňovic byl velmi všestranný. Vynikal jako novinář, spisovatel, dramatik i překladatel. Ale měl také rád psy, zahrádkaření či fotografování. Z jeho děl můžeš znát slavnou knížku Dášeňka čili Život štěněte, román Válka s mloky či divadelní hru Bílá nemoc. Už tušíš jeho jméno?

  Více si o Karlu Čapkovi můžeš přečíst v Alíkovinách v článku O člověku, který věřil, že přílet ledňáčka nosí štěstí.
 6. Podle internetové encyklopedie Wikipedie je Antonín Dvořák (1841-1904) jedním z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec. Proto byste měli znát alespoň jeho nejznámější pohádkově laděnou operu. Která to je?

  O Antonínu Dvořákovi a místech, která ho inspirovala k opeře Rusalka se dozvíte více v článku Projděte se pohádkou.
 7. Tato žena působila jako politička za Československou stranu národně sociální. Během 2. světové války byla v odbojové skupině PVVZ (Petiční výbor Věrni zůstaneme) a za ji nacisté uvěznili. Ani po válce neměla snadný život. Komunistický režim ji po velkém politickém procesu 27. června 1950 poslal na popraviště spolu s dalšími třemi lidmi. Jmenovala se:

  Den smrti Milady Horákové byl vybrán jako datum pro Den památky komunistického režimu. Více v Alíkovinách v článku Proč si připomínáme 27. červen jako významný den?
 8. Jan Evangelista Purkyně se narodil jako syn panského úředníka na zámku v Libochovicích v roce 1787. Velmi podrobně se zabýval lidským tělem. V roce 1825 zveřejnil první popis jádra živočišné buňky a tak se stal spoluzakladatelem nové vědecké disciplíny. Je to nauka o buňce, tedy:

 9. Tento muž se proslavil během třicetileté války. Tehdy se stal generalissimem císařských vojsk. Mnozí ho za Čecha příliš nepovažují, protože bojoval za císaře právě proti Čechům. Nikdo mu ale nemůže upřít, že byl geniálním stratégem a schopným vojevůdcem. Když se císaři znelíbil, nechal ho roku 1634 zavraždit v Chebu. Jmenoval se:

  Více se dozvíte v Alíkovinách v článku Rozporuplná osobnost Albrechta z Valdštejna.
 10. Opat brněnského augustiniánského kláštera Johann Gregor Mendel (1822-1884) se věnoval hlavně biologii. Jeho slavné pokusy s křížením hrachu, díky kterým formuloval tři zákony dědičnosti (dnes známé jako Mendelovy zákony), jsou velmi známé. Zkoumáním dědičnosti se stal průkopníkem vědy, která se nazývá:

 11. Přesuneme se do středověku. Tento muž byl nazýván "husitským králem" a v roce 1458 byl zvolen šlechtici za právoplatného panovníka. Byla to vůbec první volba v českých dějinách, kdy se králem stal člověk, který neměl žádný příbuzenský vztah s vládnoucí dynastií. Jako první se také pokoušel založit jakousi Evropskou unii – snažil se o formální spojenectví evropských států proti Turkům a o upevnění míru v Evropě. Tímto králem byl:

 12. Emil Zátopek (1922 - 2000) je jméno, které určitě něco říká všem sportovcům. Tento výborný vytrvalostní běžec, který byl kvůli grimasám při výkonu přezdíván "supící lokomotiva", vytvořil celkem 18 světových rekordů na kilometrových a mílových tratích! Kolik byste řekli, že získal olympijských medailí?

 13. Zkuste uhodnout jméno významného filmového režiséra. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře Osvětim kvůli činnosti v odboji, on v roce 1968 odešel do Ameriky, kde žije dodnes. Jeho filmy sbíraly ceny včetně těch nejprestižnějších – Oscarů. Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1974 jich získal 5, Amadeus natočený o deset let později dokonce 8. Jeho nejnovějším filmem jsou Goyovy přízraky. Tento režisér se jmenuje:

 14. Věra Čáslavská se narodila roku 1942 v Praze. Do povědomí celého světa vstoupila jako vynikající sportovkyně. Během kariéry se zúčastnila třech olympijských her (1960 v Římě, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexiku), na kterých získala sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile! Její věhlas ve světě potvrzuje uvedení do newyorské Dvorany slávy v roce 1991. Jaká byla její sportovní disciplína?

 15. Tato osobnost měla významný podíl na pádu komunistického režimu v Československu. Tento muž je dramatikem a spisovatelem a byl jedním z mluvčích Charty 77. Za svou protirežimní činnost si poseděl ve vězení, ale pak se stal důležitým představitelem Sametové revoluce roku 1989 a prvním demokratickým prezidentem po pádu totality. V roce 2007 měla premiéru jeho nejnovější divadelní hra Odcházení. Jmenuje se:

Zkusit jiný kvíz