Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Kyber-pohádka o Smolíčkovi

    vydáno  •  bezpečnost · internet

    Skrze internet je mnohem jednodušší zneužít vaší důvěry. Touha po navázání přátelství může být tak silná, že si ani nevšimnete, že člověk se za kamaráda pouze vydává. A namísto přátelství nutí druhé do věcí, které se jim nelíbí.

    Smolíček neopatrně vpouští Jezinky k sobě domů…, © DALL·E

    V poslední době jsme si na Modré lince všimli, že se množí situace, kdy se děti a dospívající potkávají na internetu s člověkem, který se „tváří“ jako kamarád.

    Možná si vzpomenete, že před měsícem na podobnou věc poukazoval tady sám Alík.

    Jenže často se může jednat o člověka, který zneužije to, o čem si s námi píše, a nebo dokonce nás může vlákat do opravdu nebezpečných věcí. Musíme říct, že je opravdu těžké na začátku (ale i v průběhu) poznat, co je kdo zač, protože takový prevít se umí dobře vlichotit.

    Je prima mít kamaráda, který nám rozumí, obdivuje nás, má společné zájmy, reaguje na nás a slibuje nám, že se těší na naše společné akce, jenže právě to může být podvod, protože my si nemůžeme ověřit, že nám ten druhý posílá opravdové informace, fotky, videa a zprávy. Je to jako v pohádce O Smolíčkovi, pamatujete si ještě na ni? My prostě nevíme, jestli se za tím vším skrývá kamarád nebo prevít. Taková lidská Jezinka se pozná někdy také podle toho, že nás přemlouvá, tlačí nás k něčemu, o čem víme, že bychom to neměli dělat, je to zakázané, nebezpečné nebo z toho jednoduše máme špatný pocit, ani nevíme přesně proč (např. odhalování intimních částí těla, lhaní rodičům, tajné odjezdy z domova atp.). Tohle chování dostalo i jméno – kybergrooming. Opravdový dobrý kamarád nebo kamarádka nám naopak většinou přejí, abychom se měli dobře a byli v bezpečí.

    Je už o tom dost informací, co to vlastně je, jak se to děje a jak se chránit, takže koukněte třeba sem na Janka Rubeše nebo na stránky NÚKIB, ale spoustu informací najdete i třeba na internetembezpecne.cz nebo e-bezpeci.cz, např. online videa: Prevíti na síti - průvodce světem online podvodů, Na hory.

    Kdybyste měli pocit, že jste na internetu potkali takovou Jezinku-prevíta, ozvěte se nám co nejdříve na Modrou linku nebo na Linku bezpečí, můžete informovat správce Alíka, případně rovnou říct o tom, co se děje, rodičům nebo jinému dospělému, kterému důvěřujete. Můžete tak ochránit nejen sebe, ale i jiné děti na internetu.

    Budeme moc rádi, když budete opatrní a budete si kamarádství užívat bezpečně.

    Autor:
    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (2)

    Příspěvek ze 17. listopadu v 16:49, upravený vzápětí.
    Qetuo v něm napsala:

    Zábavný fakt: Uživatel JáJá1, kterého jsi možná nikdy v životě neviděl/a, tě přiměl číst téměř tři normostrany dlouhý článek o čtyřiadvacet let starém výroku dvaasedmdesátileté paní, o níž jsi nikdy v životě neslyšel/a, a ty to nevidíš jako ztrátu času.

    Příspěvek z 15. listopadu v 7:28.
    JáJá1 v něm napsal: