Rady, jak se s kyberšikanou vypořádat, pokud zasáhne vás nebo někoho ve vašem okolí a nebo jak se nestat jejím, byť nechtěným šiřitelem, nabízí projekt Minimalizace šikany. Řadu rad a informací najdete přímo na webu projektu www.minimalizacesikany.cz
Nově teď můžete také nahlédnout do knížky Kyberšikana – pracovní materiály pro učitele a žáky i studenty. Napsala ji Vagnessa Rogers, ale nechybí v ní komentáře k situaci u nás. Publikace je vlastně jakýmsi návodem, jak se naučit plavat ve veletoku informací co nejbezpečněji a jak se v případě potřeby účinně bránit.
Na první pohled to vypadá, že pokud vás někdo ve virtuálním (kybernetickém) prostoru obtěžuje, není šance se bránit a natož ho v množství uživatelů mobilů a internetu vypátrat. Jenže jak ukázal rozbor konkrétních případů kyberšikany, agresor většinou nebývá od své oběti příliš daleko. Klidně může být váš soused v lavici nebo někdo, koho denně potkáváte na školní chodbě. Osm z deseti případů kyberšikany se totiž děje v téže škole!
Nejlepší obrana je útok?
Alík radí dětemV Alíkově poradně se můžeš ptát, pokud máš nějaký problém. Zároveň tu najdeš množství již zodpovězených dotazů. Nechybí ani téma šikana |
Někdy se to tak říká, ale v případě kyberšikany to neplatí. To byste se mohli snadno stát taky útočníkem, a to byste jistě neradi. Kniha Kyberšikana nabízí 13 rad, jak se případnému napadení účinně bránit. Vybrali jsme pro vás tři, které nám přijdou hodně důležité:
- Pokud se stanete obětí kyberšikany, schovejte kopie všech útočníkových e-mailů, textových zpráv a internetových aktivit. Mohou pomoci při hledání agresora
- Máte-li mezi spolužáky nebo kamarády nějaké problémy, řešte je osobně, ne elektronicky!
- Pokud na vás někdo prostřednictvím určité služby útočí, použijte nástroje, které poskytovatel pro takový případ vytvořil. Například na Facebooku můžete nastavit kdo a co z vašeho profilu může sledovat. Případně můžete provozovatelům služby nahlásit nevhodný obsah (ať už hanlivý, rasistický nebo pornografický). Podobně můžete postupovat i na Alíkovi. Oslovit můžete některého ze správců Alíka, samotného Alíka nebo použít e-mailovou adresu alik@alik.cz
Já to tak vůbec nemyslel...
To, co někdy skončí jako kyberšikana může zpočátku vypadat velmi nevinně. Co na začátku vypadá jen jako hodně špatný vtip může skončit pořádným malérem. Stačí, aby fotka, na které váš spolužák nebo spolužačka nevypadá zrovna nejlépe, unikla prostřednictvím sociálních sítí dál. Začne žít svým vlastním životem a vy ani nikdo jiný ji už nemá šanci zastavit. Zatímco hloupý obrázek někde na zdi se dá zakrýt nebo přemalovat a vidět ho mohou jen lidé, kteří jdou okolo, elektronický obsah se může vymknout z rukou velmi snadno.
Kolik přátel máš...
Na sociálních sítích to občas vypadá jako v soutěži o co největší počet přátel. Spolužáci se často předhánějí, kdo má mezi svými kontakty víc "přátel". Ano, v tomhle smyslu patří slovo přítel do uvozovek. Copak někdo může mít desítky, ba celé stovky skutečných přátel?
Pokud se nechcete stát obětí kyberšikany, pak důsledně dbejte o to, aby váš profil byl bezpečný, přidávejte si mezi přátele ty, které skutečně dobře znáte. Nezapomínejte, že je velmi snadné vytvořit nepravdivý profil včetně nereálné fotky. Pečlivě zvažujte co je soukromé a osobní a co by tedy neměli vědět všichni. Klidně si vždycky představte, co byste ještě byli ochotní říct o sobě na ulici cizím lidem.
Jak nepřijít o práci dřív, než ji získáte
Okamžik, kdy se budete ucházet o práci či brigádu, pro vás může představovat něco hodně vzdáleného. Jednou ale potká nejspíš i vás. Není žádné tajemství, že firmy při hledání informací o uchazečích o práci velmi často prověřují internet.
Možná jste kdysi na web dali něco, co není zrovna vaší dobrou vizitkou. Pamatujte, že internetové vyhledávání je neuvěřitelně důkladné a rychlé. Stačí pár vteřin a internet na vás prozradí i hodně choulostivé věci. A co hůř: jakmile umístíte na internet jednou něco, co není zrovna hodné chlubení, pak nezapomeňte, že odstranění takové informace není vůbec snadné a často ani možné.
Zkuste se proto na to, co o sobě dáváte na webu vědět, podívat očima budoucího zaměstnavatele. Začněte třeba tím,že své jméno či přizdívku zadáte do internetového vyhledavače. Možná se budete divit, jaké odkazy se tam objeví, kolik vašich jedovatých či jinak nevhodných komentářů vyhledávač objeví. Další nebezpečí číhá na ty, kteří se označí na fotkách či videích s kámoši, kde zrovna nedělají věci, za které by si zasloužili pochvalu.
Co je kyberšikana
Cílem kyberšikany je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků. Je to úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Jednotlivec nebo skupina útočníků ubližuje takovým způsobem, že se oběť nemůže účinně bránit.
Kyberšikana je například:
- hanlivé a urážlivé zprávy prostřednictvím SMS, MMS nebo internetu
- zesměšňující nebo ponižující obrázky či videa posílané e-mailem nebo vyvěšené na webové stránce
- webové stránky, blogy s cílem zesměšnit někoho
- zesměšňování prostřednictvím komunitních sítích
- zneužití identity oběti rozesíláním obtěžujících a urážlivých zpráv pod jejím jménem
Kyberšikana například není:
- Oprávněná kritika na internetu bez zlého úmyslu, bez nadávek a ponižování.
co dělat, když potkám šikanuPokud se se šikanou setkáte (a je jedno, jestli budete její obětí a nebo "jen" diváky) snažte se o tom dát vědět důvěryhodné osobě. Nebude-li vám věřit, řekněte jí o knížce Minimalizace šikany nebo webu minimalizacesikany.cz Jedině tím, že nebudeme před šikanou přivírat oči, můžeme tomuhle strašidlu, které obchází v tolika školách (a nejen školách, ale i jiných kolektivech), podtrhnout nohy. |