Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kyberšikana

  vydáno  •  vztahy
  Já sama jsem si naštěstí kyberšikanou neprošla, ale znám jednu holku, která ano. Není to zrovna nic příjemného. A netýká se jen dětí. Může potkat kohokoliv.

  Šikana a kyberšikana mají jednu věc společnou. Jejich cílem je jedinci ublížit fyzicky či psychicky. Kyberšikana často začíná jako klasická šikana. To znamená fyzické ubližování. Šikana je častá hlavně ve větších skupinách, když se například dotyčný od druhých liší. Takzvaná bílá vrána.

  Kyberšikana je druh šikany, který můžeme nazvat jakousi počítačovou šikanou.

  Jako příklad si můžeme vzít sociální sítě jako jsou například facebook nebo twitter. Spousta z vás je uživateli těchto sítí. Zde většinou zveřejňujete své fotky, osobní údaje a spousty dalších informací, aniž byste tušili, kolik neznámých lidí se k tomu může dostat. Když se někdo dostane k vašim fotkám, tak je může zneužít.

  Ptáte se jak? Například v různých photoshopech. Dále je častá třeba krádež identity, zneužívání vašeho účtu. Dále by vás mohl útočník poškodit tím, že o vás na sociální sítě napíše něco ošklivého či trapného, co by vás mohlo dohnat ke stresu, depresím, k sebepoškozování, nebo i k horším věcem.

  Může to být něco ve stylu: „Nic jsi nedokázal/a jsi úplná nula, měl/a bys to vzdát!“ Nebo: „Jsi trapná, nikdy nebudeš patřit mezi nás. Ani se o to nepokoušej, my tě mezi sebe nechceme!“ Proti tomu se asi moc bránit nemůžete. Pouze to snad nahlásit ve škole, své třídní učitelce či jinému učiteli. A samozřejmě také doma rodičům. Hlavní je nedržet to v sobě.

  Druhým takovým typem kyberšikany je útok cizí osoby. První vám začne psát přes chat na sociálních sítích. Začne se vás vyptávat na vaše koníčky, oblíbené knihy, filmy, vaše osobní údaje, aby se potom s vámi mohl setkat například na sociální síti a sdělit vám, že ho zajímá totéž a to ve vás může vzbuzovat falešnou důvěru k cizímu, úplně neznámému člověku.

  Později se mu začnete svěřovat, že vás vaši nechtěli pustit na diskotéku, ke kamarádce/kamarádovi, na noční procházku atd. Ale on vám bude vždycky „rozumět“ a držet s vámi. Říkat vám, já už bych od nich dávno utekl, nemůžou ti všechno zakazovat, musíš se jim vzepřít a podobně.

  Pošle vám fotku a řekne, že je to on, ale v mnoha případech, asi cca v 90%, to dotyčný není a bude po vás požadovat fotku vašeho obličeje, postavy nebo něčeho jiného a to jen proto, aby ji později mohl použít proti vám. Řekne, že když se s ním například nesetkáte, pošle fotku rodičům a bude vám vyhrožovat, že ti by jistě spokojení nebyli. Vy se s ním proto radši sejdete, ale bohužel u mnoha těchto setkání to končí znásilněním, únosem a nebo hůř, vraždou.

  Proto vám radím, nikdy nepřijímejte přátelství s nikým, koho neznáte. Nikdy dotyčnému nesdělujte vaše osobní údaje, neposílejte mu fotky, ani s ním nebuďte nijak v kontaktu.

  Doufám, že se nikdy s kyberšikanou nesetkáte.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (0)

  O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!