Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kynžvart, zámek snů

  vydáno  •  volný čas venku
  Když jsme tam jeli, ani jsem netušil, jak se mi bude líbit. Oč jde? O zámek Kynžvart. Je to opravdový poklad mezi zámky – neváhejte a vyrazte tam.

  Letecký pohled na zámek Kynžvart, © David Kurc

  Byl jsem na prázdninách u babičky a chtěli jsme jet na nějaký zámek. No a při té příležitosti jsme si vybrali právě Kynžvart. Když jsme dorazili, zámek mě hodně překvapil. Aby ne, vždyť za svou rekonstrukci získal cenu Europa Nostra.

  Po jídle, před prohlídkou na jediné prohlídkové trase (možná tam bude i druhá – prohlídky se dělají jen v jedné polovině zámku, v druhé ne, protože na to nejsou peníze) jsme šli k nástěnce, kde bylo velmi přehledně vysvětleno vše, co jsme potřebovali vědět (otevírací doba a cena vstupenek – co si pamatuji, mělo by to být 80 Kč/ dítě a 110 Kč/ dospělého, ale doopravdy to stojí za to).

  Poté jsme vstoupili na dvůr zámku a vyfotili jsme se u fontány (která nás ještě stihla pořádně pocákat) a nakonec jsme vešli do chodby, která měla vstup i mimo dvůr zámku. Chvíli jsme bloudili, než jsme našli krásnou místnost plnou drahých suvenýrů a s krásnou mapou ČR s hrady, zámky a jejich znaky. Ano, byla to prodejna vstupenek, které jsme si i přes váhání koupili. A to jsme ještě nevěděli, o co bychom přišli, kdybychom nabídku odmítli. 

  Prohlídka začala ve 12 hodin. Ještě na záchod – uf, stihli jsme to přesně včas. Poté vyplynulo něco opravdu nečekaného. Byli jsme v prohlídkové trase sami, jen já, maminka a paní průvodkyně! Paní průvodkyně byla hodně slušná, při mluvení dokonce zavírala oči – bylo to fakt hodně efektní. Začali jsme prohlídkou různých obrazů. Dozvěděli jsme se, že na zámku žil pán jménem Metternich, což byl v té době jeden z nejmocnějších lidí na světě. A poté už jsme prakticky jen obdivovali spoustu vzácností: vázy (ty byly opravdu všude), stoly s drahými deskami, obraz se skrytým hmyzem, dřevěnou podlahu, která přežila dřevokazné škůdce, spoustu vzácných knížek z Egypta, které napsali Napoleonovi vojáci (co si to ještě dobře pamatuji), egyptské mumie, sošku vyřezanou ve vězení z chleba se slinami. 

  Tento zámek je jednoduše vyhlášený tím, že je plný vzácností, a na jeho webových stránkách si dokonce můžete prohlédnout knížky, které jsou pro svou vzácnost normálně zavřeny v trezorech.

  Někdy bych se tam chtěl vrátit, bylo to nejkrásnější místo, které jsem kdy viděl.

  Autor: (13 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 30. dubna 2020 v 8:12.
  panglaq v něm napsal:

  Děkuji8-P:-3

  Příspěvek z 23. dubna 2020 ve 13:44.
  Beatrice6464 v něm napsal:

  Ahoj, moc pěkný článek!R^:->
  (Přečetla jsem si ho hlavně proto, že jsem byla v lázních Kynžvart, a byla jsem tam také na prohlídce.)