Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kytarové pecky pro začátečníky: Hurt, Johny Cash

  vydáno  •  kultura · hudba · škola kytary
  Píseň Hurt složil Trent Reznor, frontman kapely Nine Inch Nails. V roce 1994 poprvé vyšla na albu The Downward Spiral. Získala nominaci na Grammy Awards za nejlepší rockovou skladbu v roce 1996. V roce 2002 vytvořila coververzi písně country hvězda Johnny Cash. Tento videoklip v roce 2004 Grammy Award získal.

  Johnny Cash, © Universal

  Video určené pro začátečníky a pro ty, co se rádi houpají na kouli pro vás připravili kamarádi z Kytary.cz Ty kromě obchodu pro muzikanty provozují i řadu neziskových aktivit, ke kterým patří například Youtube kanál, kde jsou k vidění různé návody, školy, recenze ale i srandičky pro malé i velké muzikanty. Můžete zkusit i HAK – hudební akademii, kde vás naučí hrát skuteční profíci.

  Originál, méně úspěšný než coververze

  Originál písně napsal Trent Reznor pro svou kapelu Nine Inch Nails.

  Coververze Johnyho Cashe, která píseň Hurt proslavila

  Největší hit Nine Inch Nails totiž udělal z Reznorovy písně Hurt až Johnny Cash. Videoklip k písni dokonce získal v roce 2004 Grammy Award.

  Zajímavost

  Když Trevor Reznor poprvé uslyšel o záměru Johnyho Cashe vytvořit coververzi jeho hitu, byl sice poctěn, ale obával se, aby výsledek nezněl poněkud nezvykle. O to působivější byla jeho reakce poté, co poprvé uviděl hotový videoklip:

  „Pustil jsem video a fíha... slzy, ticho, husí kůže. Měl jsem pocit, jako bych přišel o milenku. Bylo mi v tu chvíli jasné, že ta písnička už není moje... Donutilo mě to přemýšlet, jak mocná je hudba jako médium a umělecká forma. Já napsal pár slov a nějakou hudbu u sebe v ložnici, abych zůstal při smyslech, o bezútěšném a zoufalém místě na kterém jsem byl, úplně sám, osamělý. Najednou ji nové pojetí zavanulo do radikálně odlišného hudebního žánru, přičemž si stále zachovala upřímnost a smysl. Jiný, ale v každém slově upřímný a čistý.“

  Přesto se dodnes najdou spousty lidí, ochotných se do zemdlení hádat, že písňový epitaf Hurt, který Johnny Cash nazpíval v roce 2002, rok před smrtí, Trent Reznor zvěčnělému countryovému bardovi sprostě ukradl. I tak může vypadat daň za světový hit...

  Více najdete v článku Trent Reznor je alternativec, který skončil na červeném koberci

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 3. dubna 2016 ve 13:01.
  Kozesinka v něm napsala:

  Noob

  Úplně první použitelná věc, co jsem kdy zahrála, byla písnička Personal Jesus od Johnnyho Cashe :)