Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Kytarové pecky pro začátečníky: Nickelback, How You Remind Me

  vydáno  •  Kultura · Škola kytary
  Milovaní i nenávidění. Přesto mají Nickelback na svém kontě nejhranější skladbu amerických rádií v roce 2002, nejhranější skladbu amerických rádií první dekády 21. století, událost, kdy se podruhé v historii kanadské kapele podařilo dobýt 1. místo americké hitparády.

  Skupina Nickelback, © PR

  Video pro vás připravili kamarádi z Kytary.cz Ty kromě obchodu pro muzikanty provozují i řadu neziskových aktivit, ke kterým patří například Youtube kanál, kde jsou k vidění různé návody, školy, recenze ale i legrácky pro malé i velké muzikanty. Můžete zkusit i HAK – hudební akademii, kde vás naučí hrát skuteční profíci.

  Ve videu najdete návod, jak hrát skladbu How You Remind Me od kapely Nickelback. Krom toho také uvidíte ladění Drop D, naučíte se otevřené akordy i to, jak skladbu snadno transponovat, aby se vám dobře zpívala.

 • Akordy, anglický text a strukturu písničky najdeš zde.
 • Zde najdeš anglický text i jeho český překlad písničky.
 • Veleúspěšní Nickelback

  Skupina během své kariéry dosáhla pěti nominací na cenu Grammy, obdržela tři ceny American Music Awards, dvanáctkrát získala ocenění Juno Awards a časopisem Billboard byla v roce 2009 jmenována Skupinou desetiletí. Má na svém kontě přes 50 milionů prodaných nosičů.

  Hit How You Remind Me zůstává v žebříčku časopisu Billboard Nejlepší rockovou písní desetiletí, následuje ho Drops of Jupiter od kapely Train.

  Zajímavosti o písni How You Remind Me

  Lídrem kapely je zpěvák a kytarista Chad Kroeger. V rozhovoru pro MTV uvedl, že skladbu napsal o své bývalé přítelkyni Jodi a jejich nefunkčním vztahu.

  Fotogalerie

  Vše začalo hádkou. Po jejím vyvrcholení šel Chad zchladnout do zkušebny v přízemí. Tam se pokoušel přijít na to, proč je jejich vztah tolik bolestivý. Někde hluboko uvnitř věděl, že Jodi miluje. Zároveň věděl, že žít s frontmanem zápasící rokenrolové kapely není jednoduché. Ale také chtěl dát najevo, že čeho je moc, toho je příliš. Koktejl emocí vyústil v píseň How You Remind Me.

  Novou píseň přinesl kapele asi týden před začátkem nahrávání nového alba s tím, že by ji mohli na poslední chvíli přidat k ostatním připraveným skladbám. Kapela společně song dokončila během 10 minut. Všichni okamžitě věděli, že mají něco mimořádného.

  Album Silver Side Up obsahující hit How You Remind Me bylo obrovským překvapením pro nahrávací společnost Roadrunner Records. Ti za favorita roku 2001 považovali skupinu Slipknot. Jenže Nickelback je převálcovali.

  Nickelback

  Jak vznikl název kapely? Nevlastní bratr Chada Kroegra, člen kapely Mike Kroeger, pracoval ve Starbucks. V Kanadě stála káva 1,95 kanadských dolarů. Když zákazníkům vracel drobné, doprovázel to slovy: "Here's your nickel back." (Tady je váš niklák* nazpátek.)

  * Niklák je přezdívka používaná v Americe a Kanadě pro minci s hodnotou 5 centů, přezdívku má podle materiálu, ze kterého je vyrobena.

  Oblíbený terč kritiků

  Kapela svou tvorbou ale zároveň budí velké emoce a kritici jí vůbec nemají rádi. Tvrdí, že Nickelback ničí rokenrol.

  Ani kolegové muzikanti je příliš neuznávají. “Když si přehrajete píseň Nickelback pozpátku, uslyšíte vzkaz od ďábla. Co je ale horší, když si ji pustíte normálně, uslyšíte Nickelback,” utahoval si z kapely například frontman Foo Fighters a bývalý bubeník Nirvany Dave Grohl.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 2. května v 17:48.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Tuhle písničku mám ráda. :-)

  Příspěvek z 24. dubna 2016 v 19:16.
  David_K v něm napsal:

  Are we having fun yet?

  To neznamená "bavíme se ještě spolu?", ale (sarkasticky) "tohle už je ta zábava?", něco jako v kině na Kameňáku "vzbuď mě až to žačne bejt vtipný".
  Podobně "Are we there yet?" překládám "Už tam budem?", což se děti obvykle ptají hned po první křižovatce.
  Podrobně s příklady viz urbandictionary.com, hezký vykladový slovník slangu.

  Příspěvek z 16. dubna 2016 v 19:29.
  duku v něm napsal:

  Skvělé video

  Cau, super tutoriál, díky moc. Příště bys mohl udělat tutoriál na českou písničku od Harleje a tou je Pověste ho vejš, to by se mi hodilo!