Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Labe od pramene až k moři + kvíz

  vydáno  •  Příroda · Cestování · Česká republika
  Dnešní český název řeky byl přejat z germánského Alba (německy se totiž Labi říká Elbe). Ve slovanštině to znělo jako Olba a pak ve staročeštině se přesmyknutím písmen stalo z názvu Laba. Je to jediná česká řeka, jejíž český název není ženského rodu.

  © Radkaa

  Řeka Labe sice není na prvním místě co se týče délky toku na území Čech (tou je Vltava). Když však k hodnotě 358 km připočteme ještě necelých 800 km (tak je dlouhá na území Německa) zjišťujeme, že z řek protékajících ČR je skutečně nejdelší. Začneme však pěkně od začátku...

  Pramen nejmohutnější české řeky se nachází v nadmořské výšce 1 387 metrů nad mořem v rašeliništi na Labské louce, poblíž státní hranice s Polskem. Potůček prudce spadá do ledovcového údolí zvaného Labský důl.

  Do kamenné podezdívky s měděným "tokem" řeky Labe byly u pramene instalovány v roce 1968 znaky měst. Původně zde bylo 12 měst českých a 12 měst německých. V roce 1993 však byly přidány znaky německého Cuxhavenu a Otterndorfu. V roce 2006 přibyly znaky Jaroměře a Hostinného. Všechny znaky pocházejí z dílny akademického malíře Jiřího Škopka.

  Kvíz o Labi

  Jak dobře znáš řeku Labe zjistíš v kvízu

  Nedaleko Dvora Králové nad Labem se nachází přehrada Les Království. Je to jedna z nejstarších a nejhezčích přehrad u nás (vybudována byla v letech 1910 – 1919). Její součástí je i vodní elektrárna. Přehrada, která byla v době dokončení největší nádrží v Československé republice, je od roku 1964 chráněna jako technická památka.

  Kamenná hráz je vysoká čtyřicet metrů, vodní nádrž se táhne proti proudu Labe v délce sedm a půl kilometru a zabírá plochu dvaašedesáti hektarů. Po architektonické stránce je považována za jednu z nejhezčích vodohospodářských staveb v republice.

  více o labi

  Vydejte se tam, kde pramení Labe

  Labe - Wikipedie (česky)

  Elbe - Wiki (německy)

  Ve Vrchlabí opouští Labe Krkonoše a míří podhůřím do Hradce Králové, kde se stéká s řekou Orlicí. Oblast od Jaroměře po Lovosice se nazývá Polabí a je velmi úrodná. Koryto řeky od Pardubic je již dostatečně široké, a tak je využíváno i jako vodní cesta pro velké lodě. Od Lovosic se Labe noří do hlubokého kaňonu zvaného Česká brána (Porta Bohemica). V řece a jejím okolí žijí dnes například losos, vydra říční a bobr evropský.

  Díky Keltům je dnes Vltava považována za přítok Labe, a ne obráceně, přestože má u soutoku vyšší průtok. Do Labe se vlévá u Mělníka.

  Území České republiky opouští Labe u Hřenska a pokračuje do Německa. Tam se přes města Drážďany, Magdeburg a Hamburg dostane k přístavu Cuxhaven, kde ústí do Severního moře.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 12. října 2009 ve 14:18.
  Barbořička v něm napsala:

  labe

  suprové4

  Příspěvek z 4. října 2009 ve 12:18.
  marczétkav v něm napsal:

  peckáááááááááá

  1111111já sem po labi jela státou v lodi elizabeth a na tý lodi sme i spali byl to pecka výlet na 5 dnu pristi rok jedeme zase a pucte si tu lod v kralupech nad vltavou je to tam nejlevnější a mužete to mit pujceny jak dlouho chcete proste upe nej kamo peckaaaaa2222222222222222222222

  Příspěvek z 1. října 2009 v 15:15.
  křeček22 v něm napsal:

  učení

  kdo prošel 4.třídou tak to ví ale tohle bylo zajímavé