Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Láká mne vesmír a jeho tajemství

  vydáno  •  škola a poznání · vesmír
  Už od první třídy se zajímám o vesmír. Ze začátku jsem o ničem netušila, ale učitel nám někdy dával informace, které jsem nevěděla, a strašně mě to zajímalo. Dozvěděla jsem se, že se celý vesmír skládá z hmoty, která byla vytvořena zhruba před 15 miliardami let při velkém výbuchu zvaném velký třesk.

  Krteček ve vesmíru na ramenou astronauta Andrewa Feustela , © Velvyslanectví USA

  Když jsem to slyšela poprvé, hodně jsem se divila - do jisté doby jsem vůbec nevěděla, co to znamená. Začalo to tak, že během krátké doby se elektrony a protony spojily a vznikl tak vodík a helium. Potom po několik miliard let vznikaly hvězdy. Uvnitř hvězd probíhaly jaderné reakce, které vytvořily a dále tvoří těžší prvky. Hvězdy taky explodují a při explozi "odmrští" prvky do okolního prostoru.

  vesmírný kvíz

  Své znalosti o vesmíru si můžeš ověřit v našem vesmírném kvízu.

  Vesmír se skládá z elementálních částic a prvků a jejich kombinací. Výbuch, který vlastně vesmír vytvořil, vyvrhl hmotu na všechny strany. Z tohoto materiálu pak vznikl vesmír, který je tu i v současnosti. Astronomové jeho poloměr odhadují na 15 miliard světelných let. Je vyplněn galaxiemi a každá obsahuje miliardu hvězd. Jedna z těchto hvězd má soustavu planet a na jedné z nich existuje život.

  Když to všechno shrnu, tak vesmír je vše, co vnímáme. Obsahuje živou a neživou hmotu, plynné mlhoviny, nesmírné rozlohy volného prostoru a předměty tak husté, jako jsou neutronové hvězdy. Myslím, že znalosti o vesmíru budou stále přibývat, protože mě to vážně baví a ráda se o tomto tématu dozvím další nové věci.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (14)

  Příspěvek z 2. října 2011 v 10:00.
  lukanus v něm napsal:

  Reakce na odettka:

  no jo ale třeba mi máme strach z UFO a oni zase z nás mají strach pro ně jsme mi UFO no já bych chtěl aby místo konce světa přistálo ufo a to ani nevím jestli konec světa bude

  Příspěvek z 1. září 2011 v 18:08.
  odettka v něm napsal:

  Reakce na lukanus:

  Já jsem viděla lítající talíř a myslím si že je to skutečnost.
  Já se spolužákama ve třídě zkoumáme.6

  Příspěvek z 19. srpna 2011 v 18:13.
  Janiis v něm napsal:

  No coment...22