Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lapinkoira – severský pes

  vydáno  •  psi · zvířata · mazlíčci

  Zajímá vás, kteří psi vydrží tu největší zimu? Kde byli vyšlechtěni? Jaká je celková cena? Nebo kolika let se dožívají? To všechno se dozvíte v mém článku.

  Řídím bez nehod., © Xantypka2402

  Lapinkoira je huňatý a hodný kamarád, který vás dokáže rozveselit, když budete smutní. Na fotce je moje zlatíčko, které bych nikdy za nic nevyměnila.$> Ale teď už pojďme na základní informace o plemenu.

  Základní informace

  Lapinkoira pochází původem z Finska a byla vyšlechtěna na hlídání stád. To také napovídá tomu, že si nás počítá jako ovečky, když jdeme ven, a nechce nikoho ztratit. Doma štěká jen, když tam někdo je, aby ho ochránila, jinak je zalezlá v boudě a hlídá si svého plyšáka.:->

  Délka života

  Kolika se pes dožije, samozřejmě záleží na způsobu života (zdravé granule nebo konzervy, sportování, nemoci). Průměrný věk je 12–14 let, ale jsou i zmínky, že se dožila 17 let.>X<-

  Tělesná charakteristika

  Hmotnost se pohybuje okolo 18–22 kilogramů. Výška 40–50 centimetrů, a tím se řadí do středně velké kategorie. Ne všichni pejsci jsou si ale stejní, třeba moje fenka je menší než obvykle a barvou svým sourozencům také není moc podobná. Většina lapinkoir jsou černé s krémovým obličejíčkem. Mají hustou samočistící srst.

  Povaha

  Toto plemeno se hodí ke starším dětem, ne že by malé dítě kousla, spíš by se ho mohla začít bát. Je aktivní a chytrá. Ráda štěká, ale moc z ní strach nejde, protože je až moc přátelská. Vychází dobře s jinými psy, proto je dobrá do smečky.

  Příbuzenstvo

  Lapík má ale také příbuzné. A těmi jsou samojed, špic, kolie, islandský pes, karelský medvědí pes a dokonce i border kolie. Všichni tito psi jsi jsou stejní tím, v jaké zimě vydrží, a vyšlechtěním.

  Celková cena

  Cena za štěně se liší, ale většinou se pohybuje okolo 30–35 tisíců. K tomu se ale musí připočítat, že štěně potřebuje misky, pelíšek, boudu, hračky, vodítko, postroj a hlavně granule nebo konzervy.

  Zajímavost o psech

  Psi když pijí, kmitají jazykem tak rychle, že ani okem nemůžete zahlédnout, jak to dělají. Mysleli jste si, že si vodu normálně hodí vrškem do tlamy? Tak to jste se pěkně mýlili. Psi si vodu naberou jazykem stočeným dolů, vyhodí ji a rychle po ní chňapnou.:->

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 31. března ve 14:06.
  Oháňka v něm napsala:

  Moc hezky napsaný článek, pět tlapek je tam. ;-)

  Příspěvek z 31. března v 10:01.
  žibafa v něm napsala:

  Moc pěkný článek! Pět tlapek;-)

  Příspěvek z 31. března v 8:33.
  Slaygirl v něm napsala:

  Pěkný článek a dávám ti pět tlapek