Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Latina - horor či mluva vzdělaných?

  vydáno  •  Škola a poznání · Cizí jazyky
  Když jsem před třemi lety nastoupila na Klasické a španělské gymnázium v Brně, vůbec jsem netušila, co mě čeká - sedm let mučivé latiny! První rok nám dali na to, abychom si zvykli na nové prostředí, a latinou nás nezatěžovali. Ve druhém ročníku nám ale začalo peklo.

  Socha Julia Caesara, © Profimedia.cz

  Ze začátku to tak nevypadalo - naučit se pár pojmů (deklinace = skloňování, konjugace = časování, prézens = čas přítomný...) nebylo zase tak těžké. Postupně se ale k pojmům přidala slovíčka (femina = žena, anima = duše, silva = les...), která se také dala zvládnout, protože se hodně podobala cizím slovíčkům, která jsme už znali.

  Ovšem skloňování a časování slovíček jsme se vyhnout nemohli. S odhodláním jsme se naučili první deklinaci a první konjugaci. Když jsme se ale dozvěděli, že je před námi ještě pět deklinací a čtyři konjugace plus výjimky, časy, nepravidelná zájmena, způsoby a další spousta učení, zhrozili jsme se.

  Ve třetím ročníku jsme se už začali pořádně potit. Slovíček už bylo nezvladatelně mnoho a zapamatovat si u každého rod, do které deklinace či konjugace patří a nejdůležitější koncovky, které nám to pomohou určit (například: femina, ae, f. nebo laudo, are, avi, atum) bylo přímo nemožné. Na vysvědčení dostalo pár spolužáků i trojku nebo čtyřku. Jsem zvědavá, jak to půjde dál, jestli příští rok někdo z latiny propadne (což bych nikomu nepřála).

  Přes toto všechno mučení jsem ráda, že latinsky trošku umím. Díky tomu totiž rozumím cizím slovům a snáze se učím jazyky. A na závěr můj oblíbený latinský citát, který je připisován Gaiu Iuliu Caesarovi: Alea iacta est. (Kostky jsou vrženy.)

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (24)

  Příspěvek z 26. dubna 2019 v 8:40.
  verbum v něm napsal:

  Juu, tak starý a krásný článek... jooo latina ta mi dávala take zabrat... a vždy podle filmoveho klasika jsem vždy říkal: "k cemu se mi hodí latina ve šroubarne?" Aby si člověk přečetl klasiky v originále, byl důvod pokračovat. No, základ člověk ma, ale nic moc.. No hold na jazyky jsem byl vždy dřevo...
  Ale musim rici, ze latina vzdy bude a zustana krásný jazyk.

  Příspěvek z 23. září 2010 v 15:04.
  krejdom v něm napsala:

  Reakce na cadou:

  jenže latinou se nemluví

  Příspěvek z 18. září 2010 v 15:49.
  ladybird v něm napsala:

  Chá.

  Mám doma učebnici latiny, ale přijde mi to moc složité.. Chodím na gympl a latina se u nás také učí, ale jsem příliš mladá, abych na ni mohla chodit. 11