Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lednice – zámek nebo chladnička?

  vydáno  •  Cestování · Česká republika · Čtenáři píší Alíkoviny
  Možná byste se divili, ale název Lednice opravdu má spojitost s chladničkou. Dochází tu totiž k tzv. inverzi, kdy v důsledku položení parku v prohlubni kolem blízkých vodních ploch teplý vzduch stoupá a ten studený se drží v údolí jako „v lednici“. Já považuji Lednici spolu s Hlubokou za nejkrásnější zámek Čech. Výlet do tohoto nádherného sídla mě natolik nadchl, že jsem se rozhodla podělit se s vámi o svůj zážitek a doporučit návštěvu jak samotného zámku, tak i přilehlé zahrady a dalších objektů, jež prostorný areál ukrývá. Pokud chcete projít opravdu celý areál lednického zámku, vyhraďte si na to určitě celý den.

  Minaret - Zámk Lednice - Minaret - Zámk Lednice. (30.7.2006), © Petra Jarinová

  Z přední strany zámku vás nadchne překrásná francouzská zahrada s úžasnými květinami, ze strany druhé pak starší a velice rozlehlý anglický park. Celému areálu dominuje pochopitelně samotný zámek. Je vystaven v novogotickém stylu. Dříve patřil rodu Lichtenštejnů a sloužil jako jejich letní sídlo, nyní je ve vlastnictví státu. V jeho přízemí se nacházejí reprezentační sály, kde byli uváděni hosté, v prvním patře pak najdeme soukromé pokoje a ložnice příslušníků rodiny Lichtenštejnů a druhé patro – to patřilo dětem. Protože se ale z dětských pokojů nic nedochovalo, dnes tímto patrem vede třetí prohlídkový okruh zámku – obrazová galerie.

  Zámek měl dokonce centrální vytápění – teplý vzduch stoupal šachtami z přízemí, kde se topilo, a ve vyšších patrech proudil připravenými mřížkami do pokojů. Nejvyšší teplota, které zde však bylo dosaženo, se pohybovala okolo 17 °C, což je docela zima.

  V areálu dále najdeme skleník s tropickými rostlinami, minaret, zříceninu Janův hrad a stálou výstavu Akvárium Malawi.

  Lednický zámek

  Mně se velmi líbila prohlídka samotného zámku. Vybrat si můžete ze čtyř prohlídkových okruhů – I. reprezentační sály, II. knížecí apartmány, III. obrazová galerie a IV. umělá jeskyně doplněná strašidelnými figurínami. My jsme si vybrali druhý prohlídkový okruh. Jeho projití trvalo 45 minut.

  Viděli jsme apartmány tří příslušníků rodiny Lichtenštejnů, místnost služebné, dětský pokoj (byl jen naaranžovaný, abychom si dokázali představit, jak vypadal; jak už jsem psala, z dětských pokojů se nic nedochovalo), jídelnu a oratoř s kaplí. Oratoř je místo nad kaplí, odkud sledovala mši knížata. Nescházela totiž přímo do kaple mezi běžný lid, ale účastnila se jí odděleně.

  Prohlédli jsme si zde i největší lustr, který se na zámku nachází. Má dvanáct ramen a jeho váha přesahuje neuvěřitelných 600 kg. Z oken se můžete pokochat nádherným pohledem na v dálce stojící minaret. Všem, kteří chtějí shlédnout druhý okruh, doporučuji nejdříve projít ten první. My jsme to neudělali a bylo znát, že nám výklad k němu chyběl. Druhý okruh totiž na ten první částečně navazuje.

  Minaret neboli turecká věž

  K minaretu, neboli turecké věži, se dostanete buď pěšky, nebo tam můžete dojet v koňském povoze či doplout na lodičkách. My jsme se rozhodli pro své nohy. Pozorně si vyberte cestu – jde se okolo rybníku, který se dá obejít jak zprava tak zleva. Pokud si vyberete cestu vlevo, tak se trochu projdete – tato cesta je totiž delší. Nicméně dojít až k němu se vyplatí.

  Je zhruba 60 metrů vysoký a na jeho vrchol vede 302 schodů. Má tři patra, ale na tom nejvyšším je to nejlepší. Je odsud nádherný výhled po okolí – z ptačí perspektivy tu uvidíte zámek, Pavlovské vrchy (neboli Pálavu), rybníky… Sice mám trochu strach z výšek, ale to překonání stálo za to. Pohled z vrchu minaretu si rozhodně při návštěvě Lednice nenechte ujít.

  Skleník - prostě romantika

  Aby se vám prohlídka skleníku s tropickými rostlinami líbila, rozhodně nemusíte být znalci ani nemusíte vynikat v přírodopise. Už jenom vůni orchidejí, která vás při vstupu udeří do nosu, nebo pestrost květin, ze které oči přecházejí, si zamilujete. Prostě romantika.

  Zdržet se můžete, jak dlouho chcete. Není tu žádný průvodce, který by vás ve vašem tempu nějak omezoval. Jediné, co mi tu chybělo, byly informace o rostlinách, které zde rostou. V celém skleníku, který je 92 metrů dlouhý, najdete pouze jeden jediný popisek a to nejstaršího stromu ve skleníku (400 – 500 let).

  Janův hrad, krátce Janohrad

  Janův hrad nebo také Janohrad je umělá romantická zřícenina. Nebyla jen okrasou zámeckého parku, ale sloužila jako lovecký zámeček. Od lednického zámku je vzdálen přibližně čtyři kilometry. Stejně jako minaret ho projektoval Joseph Hardmuth. K Janovu hradu jsme už bohužel dojít nestihli, což mě docela mrzí, ale snad to vyjde někdy příště.

  Akvárium Malawi

  Tato stálá výstava ryb z afrického jezera Malawi a Tanganika se nachází v bývalé jízdárně zámku. Jistě vás zaujme akvárium s rybičkami naprosto stejnými jako ve filmu Hledá se Nemo či akvárium plné piraní. Nebojte se, prst vám přes sklo určitě neukousnou.

  Můžete zde vidět i letové ukázky dravců a narazíte tu také na další výstavy, o kterých se tu ale nebudu rozepisovat, protože za prvé nejsou stálé a za druhé jsem je ani sama nenavštívila.

  Lednicko–valtický areál - zahrada Evropy

  Komu se bude chtít, může se vydat na výlet do celého Lednicko–valtického areálu, přezdívaného „Zahrada Evropy“, jehož je zámek v Lednici součástí. Spojuje městečko Lednici s Valticemi. Jeho celková rozloha je zhruba 300 km2. Můžete jít pěšky či jet na kole (pozor, v zahradách lednického zámku se jezdit na kole nesmí!). My jsme vyjeli na kolech.

  Projížděli jsme lesem okolo různých památek a samozřejmě lednických rybníků. O těch tu najdete celou naučnou stezku, takže po informacích prahnoucí jedinci budou jistě ve svém živlu. Cestou uvidíte stavby jako Rendezvous – též nazývaný Dianin chrám, sochu sv. Huberta, chrám a sousoší Tří grácií, Apolonův chrám, Rybniční a Hraniční zámeček…

  Konečnou je zámek ve Valticích. Valtický zámek byl pevným sídlem Lichtenštejnů a je vystavěn v barokním stylu. Doporučuji též prohlídku zámku, i když není tak pěkný jako Lednice. Najdete zde pouze jeden prohlídkový okruh a to reprezentační sály. Celá prohlídka trvá asi 50 minut. Projdete 17ti pokoji a navštívíte oratoř jako na Lednici. I vytápění je zde stejné – koneckonců oba zámky patřily jednomu šlechtickému rodu. Uvidíte tu také rokoková kamna či klasicistní nábytek.

  Mně se moc líbily stropní obrazy – alegorie jara, alegorie jitra, alegorie večera nebo malby olympských bohů. Knížecí apartmány bohužel nejsou v současnosti přístupné – opravují se a do budoucna se zde chystá obrazová galerie.

  Na mě udělala větší dojem rozhodně Lednice. Je honosnější a krásnější, mnohem větší zahrada a především tu není pouhý zámek, ale i spoustu dalších turistických atrakcí. Také se mi líbí, že si mohu vybrat z více prohlídkových okruhů, protože reprezentační sály jsou často na spoustě zámcích skoro stejné. Zkrátka svoje si tu najde i ten, koho prohlídky zámků zas až tolik nezajímají.

  Mně lednický zámek naprosto učaroval a doufám, že se sem zas někdy vrátím. A vám všem přeji pěkné zážitky z výletů, ať se vám líbí jako mně ten můj.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Misickamis


  Další informace získáte na webových stránkách:

  Zámek Lednice

  Lednicko-Valtický areál

  České dědictví UNESCO

  Lednice - heslo ve Wikipedii

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 11. srpna 2008 v 15:00.
  Luccie v něm napsal:

  Lednice

  Lednice (zámek) je hezky, ale Dobříš je hezčí!!!16

  Příspěvek z 10. srpna 2008 v 10:19.
  janča9 v něm napsal:

  Lednice

  Já jsem tam byla prohlídka zámku mě bavila ty stropy a nejvíc mě zaujali schody z jednoho kusu sromu pak jsme jeli lodičkou na minared byla jsem až nahoře ten minared má 306 schodů a věřte nebo ne už jse mi točila hlava  lidi jsem viděla jak mravence pak jsme jeli v kočáru spátky k zámku a od zámku zase v kočáru jsme jeli k janovu hradu taky jsme ve vnitř byli ale znám i lepší hrady no prostě ten janův hrad nic moc ale dalo se to a zvenku vypadá tak tajemně pak jsme šli z janova hradu 3 km až k zámku šli jsme do skleníku a bylo to tam jak v pralese palmy orchidee kaktusy no všechno možný i v jezírku žlutý červená a barevný ryby.25

  Příspěvek z 7. srpna 2008 v 17:18.
  Simiiicek13 v něm napsal:

  Lednice

  Good je parčík,fakt libovka1025