Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Leeds Castle – perla jižní Anglie

  vydáno  •  Cestování · Anglie · Zahraničí · Historie
  Pokud někdy vyrazíte do Anglie a budete mít cestu po jihu, udělejte si malou odbočku do hrabství Kent. Najdete tam hrad Leeds. Představuje kouzelné místo uprostřed jezera. Jako mávnutím kouzelné hůlky se přenesete do minulosti.

  Leeds Castle, Velká Británie - Ohňostroj, © Jan Janula

  Anglické hrady jsou trochu jiné, než ty v Čechách. Po zaplacení vstupného je v podstatě na vás, kam se vydáte. Nemáte před sebou průvodce, který před vámi odemyká a zase zamyká.

  Podle libosti můžete procházet místnosti svým vlastním tempem, většinou i fotografovat, a pokud se chcete dozvědět o jednotlivých místnostech více, než je napsáno na malých informačních tabulích, můžete si půjčit audioprůvodce. Z toho slyšíte povídání o místech, kde se právě nacházíte.

  Když vstoupíte do hradu, procházíte postupně různými místnostmi. Můžete tu vidět třeba královskou ložnici Kateřiny z Valois, velkou jídelnu pojmenovanou po Jindřichu VIII. (který proslul nejen reformou církve a šesti manželkami, ale také tím, že byl silný v pase), knihovnu i pokoj Lady Baillie.

  hradní web

  Račte vstoupit, tedy pardon, kliknout. Oficiální stránky hradu Leeds najdete na adrese: www.leeds-castle.com

  Jeden z jejích pokojů byl po její smrti předělán na zasedací místnost, kde se odehrávala různá důležitá jednání – za všechny můžeme zmínit třeba jednání ministrů zahraničních věcí Egypta, USA a Izraele v roce 1978, které vedlo k uzavření dohody v Camp Davidu.

  Když už začnete být unaveni historií a interiérem hradu, můžete se vydat ven a obdivovat další prostory. Kolem Leedsu se nachází velké travnaté plochy, jezero je plné vodních ptáků (včetně černých labutí) a nabízí i další možnosti.

  Svůj orientační smysl si pocvičíte v zahradním bludišti, uprostřed kterého vylézete na malou skálu, z níž můžete navigovat kamarády, kteří se doprostřed ještě nedostali. Zpátky projdete jeskyní, která je plná osvětlených soch a zvířat vyskládaných z mušlí.

  Kromě již zmíněných vodních ptáků má Leeds i cizokrajnější obyvatele. Najdete tu voliéry s různě barevnými papoušky, kteří vás přivítají hlasitým křikem. V další části pozemků si můžete prohlédnout muzeum psích obojků, které pamatovalo i na slepé – některé obojky si mohou ohmatat a v braillově písmu si přečíst, jak jsou staré.

  Samotné zahrady jsou kapitola sama pro sebe. Mohli byste se procházet dlouhé hodiny a obdivovat zajímavé rostliny i vzrostlé stromy. Mezi nimi se prochází několik pávů, které se vám může podařit přilákat – třeba na tatranku. Když je hezké počasí, je Leeds takovým malým anglickým rájem, který rozhodně stojí za to navštívit!

  Z historie Leedsu

  Když Vilém Dobyvatel porazil v roce 1066 Angličany v bitvě u Hastings, začali Normané stavět hrady. Leeds byl jedním z nich. Byl postaven v roce 1119. Roku 1278, tedy za panování Eduarda I., se stal královským hradem, ale Eduard VI. byl v roce 1552 nucen jej prodat. Postupně přecházel na další majitele, až se dostal do rukou poslední majitelky Lady Baillie. To se psal rok 1926.

  Leeds byl v té době v poměrně zanedbaném stavu a Lady věnovala spoustu prostředků k jeho zvelebení. Za druhé světové války ho dala k dispozici jako vojenskou nemocnici a místo pro zotavení zraněných vojáků, než se vrátí na frontu.

  Před svou smrtí v roce 1974 sepsala Lady Baillie závěť, v níž vytvořila nadaci. Jejím posláním je se o hrad starat a zpřístupnit veřejnosti.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Příspěvek z 17. srpna 2009 v 17:39.
  STEVKO666 v něm napsal:

  stefan ulman

  a este nemozem hrat futbal kvoli tomu

  Příspěvek z 17. srpna 2009 v 17:38.
  STEVKO666 v něm napsal:

  stefan ulman

  len preto sa mi tu zle zije lebo je tu furt chladno dam vam svoju adresu bivania coventry 7 york close cv33hf

  Příspěvek z 17. srpna 2009 v 17:36.
  STEVKO666 v něm napsal:

  stefan ulman

  anglicko je super lepsie sa mi tu dyvha nes na slonensku lebo som slovak uz som tam bol vsetko je tam pekne velmi pekne161616161616161616101077