Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Legenda o Barboře

  vydáno  •  Doma a ve světě · Vánoce · Z Alíkova archivu
  Každý rok přesně 4. prosince slaví svátek Barbora. Pro mně je tento den zvláštní - slavím totiž svátek. Moje jméno je Barbara, ale v kalendáři není. Je to obměna jména Barbora, takže slavím svátek 4. 12.

  Barborky můžete kombinovat i s řezanými květinami – soulad růže a meruňkových květů je potěchou pro oko, © Alík

  V tento den by měl chlapec natrhat své milé větvičky "barborky". Vstát by měl brzy ráno. Většinou se používají větvičky třešně, ale výjimkou nejsou ani větvičky jabloně nebo višně. Často si ale větvičky natrhá dívka sama a pokud jí do Vánoc vykvetou, má vyhráno. Dávaly se do vody, buď třeba do chléva nebo za pec. Děvčata měla za povinnost je zalévat. Nabírala do úst vodu a zalévala je denně z úst.

  Ke jménu Barbora se vztahuje také pověst, která vznikla už v 7. století. Vypráví o dívce, kterou vychovával jen starostlivý otec. Barbora vyrostla v krásnou dívku, ale otec ji před chlapci ukryl do věže. Dcera se nebránila - rozjímání v ústraní ji těšilo, protože se již seznámila s učením Kristovým a hodlala mu zasvětit další život.

  Když to otec zjistil, snažil se ji proklát mečem, ale dívka mu utekla a skryla se ve skalní rozsedlině. Její skrýš ale prozradil pastýř. Otec dívku našel a nutil ji opustit víru, ale ani to ji nezlomilo. Byla odsouzena k smrti. Nenávistný otec se sám ujal role kata a zakřivenou šavlí vlastní dceři srazil hlavu. Náhle zčistajasna sjel z nebe blesk a otce spálil na uhel.

  Kutná HoraBarboru vzývali jako ochránkyni před náhlou smrtí, proto se stala patronkou právě horníků a střelců. Zobrazována bývá s dělovými hlavněmi nebo postavou horníka u nohou. Dalším výrazným atributem se stala věž, symbol jejího vězení, obvykle se třemi okny, symbolizujícími Otce, Syna a Ducha svatého. Případně meč, charakterizující mučednickou smrt. Zvláště oblíbena je v hornických krajích (chrám sv. Barbory v Kutné Hoře).

  Další zajímavou tradicí tohoto dne jsou Barborky - tajemné postavičky oblečené do bílých hávů, které obcházely vesnici. Tyto osoby děti nestrašily, ale naopak jim nadělovaly drobnosti.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Bajjaass

  Jak nejlépe pečovat o větvičky - barborky se dozvíte na stránkách www.hobby.cz - Nezapomeňte utrhnout barborku – vaše Vánoce rozkvetou

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 16. prosince 2008 v 19:54.
  máj v něm napsala:

  \ASDFGHJKLŮ

  wsdfrtgzuioaisuztredsxc vbghtredsxc vghztgfvbh1111111111

  Příspěvek z 16. prosince 2008 v 19:52.
  máj v něm napsala:

  sv.lucie

  jeto blbost velká a neni to pravda111112

  Příspěvek z 16. prosince 2008 v 19:50.
  máj v něm napsala:

  BARBORA

  JE TO JEN  SVÁTEK KTERÝ SLAVÍ BARBORA A JINAK JE TO BLBOST.12