Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Legenda o Merlinovi a Artušovi

  vydáno  •  historie

  Víte, kdo to byl Merlin? Znáte legendu o něm a králi Artušovi? Že ne? Tak se začtěte, třeba se něco nového dozvíte...

  Vize Merlina: Kouzelník Merlin s budoucím králem Artušem u Excalibru, © Sysinka

  Kdo to byl Merlin?

  Merlin byl čaroděj, druid a prorok. Znám je především z legendy o králi Artušovi. Jedná se o literární postavu. Neví se jistě, zda se jednalo o postavu skutečnou, přesto se v některých kulturách dozvídáme, že je Merlin historickou postavou, která byla zmíněna například v díle velšského kněze Geoffreye z Monmouthu a dvě století předtím i v díle velšského kronikáře Nennia.

  Odkud pochází slovo „Merlin“?

  Jméno tohoto kouzelníka je zřejmě keltského původu. Vzniklo nejspíše podle názvu zaniklého města ve Walesu – Moridunum. Jiní říkají, že slovo „Merlin“ znamená drobného sokolovitého dravce dřemlíka tundrového. Tedy toto slovo může být i původu anglosaského.

  Jak se Merlin stal prorokem?

  Podle některých zdrojů žil Merlin asi ve druhé polovině 6. století našeho letopočtu. Kromě toho, že byl waleský druid, byl i básníkem. Byl jedním mužem z družiny keltského náčelníka Gwenddolaua. V jedné z bitev roku 573 měl vizi, kvůli které zešílel a dostal dar proroctví.

  Jaká uměl Merlin kouzla?

  Tento kouzelník byl údajně velmi dobrý v předpovídání budoucnosti. Byl to prorok, tedy používal ve své magii nejrůznější proroctví, nejčastěji se zvířaty (možná proto, že část svého života žil se zvířaty ve skotských lesích).

  Jeho proroctví nalezneme i v mnoha starobylých písních. Údajně se uměl stát i neviditelným a hýbat velkými a těžkými předměty. Jeho sílou byla i magie lásky.

  Merlin a Stonehenge

  Podle legendy je toto místo spojené právě s Merlinem. Tyto menhiry se nacházejí v Anglii. Zde údajně prováděl svá magická umění a léčil lidi. Někteří lidé si v dávných dobách mysleli, že tyto kameny přinesl Merlin pomocí svých kouzel na ono místo z Irska.

  Legenda o Merlinovi a Artušovi

  Před mnoha lety v Anglii zemřel jeden starý a dobrý král. Bohužel neměl následovníka, a tak to vypadalo, že zemi před válkou zachrání jen obrovský zázrak...

  Vtom se objevil čarovný meč. Protínal kovadlinu a vězel hluboko ve velkém kameni. Kdo uměl číst, a v té době takových lidí moc nebylo, si mohl přečíst, že novým králem Anglie se stane zrovna ten, kdo meč z kovadliny a kamene vytáhne.

  Mnozí se o to pokoušeli, ale nikdo to nedokázal. Na čarovný meč se pomalu zapomínalo a přicházel chmurný čas, bez zákona a řádu.

  V té době žil na jednom hradě Hektor a jeho syn Kay. Kay byl statný a urostlý hoch, ale co mu chybělo, byla bohužel chytrost. Hektor mu dal bratra, kterého si adoptoval. Chlapec se jmenoval Artuš. Na rozdíl od Kaye byl velmi malý a živý.

  Artušovi bylo teprve dvanáct let. Jeho snem bylo stát se bratrovi zbrojnošem. A možná proto i hodně cvičil. Byl pilný a vždy ochotně a s velkým nadšením doprovázel Kaye na lovu.

  Jednou, když byli chlapci na lovu, vyšplhal Artuš na strom, ale jelikož se pod ním zlomila větev, vyplašil všechnu zvěř široko daleko. Jeho bratr se naštval a chtěl Artuše potrestat, ale Artuš mu utekl. Dostal se hluboko do lesa, k jedné malé chaloupce.

  „No konečně jsi tady, už dlouho tě čekám,“ pozdravil jej jakýsi stařec, který v chaloupce bydlel. „Jmenuji se Merlin, a ty?“ otázal se stařík. „Já jsem Artuš,“ odpověděl mu hoch zmateně. „Jak si věděl, že přijdu?“ zeptal se Artuš a přitom koukal s údivem na Merlina. „Jsem náhodou kouzelník. Věštec! Jasnovidec! Dovedu nahlížet do budoucnosti, proto jsem na tebe čekal.“

  „Jak víš, Anglie je nyní bez panovníka. Tím se staneš ty, protože vytáhneš meč z kovadliny a kamene. Měl jsem totiž vizi.“

  Merlin se usmál a Artuš se jen vyděšeně koukal kolem sebe. „Jsi moudrý, chytrý hoch, a právě chytrost a hbitost ti pomůžou vytáhnout meč. Takovou budoucnost můžeš mít, pokud mi dovolíš, abych tě učil matematiku, dějepis a přírodní vědy. Od zítřka začneme s tvým studijním plánem.“

  Kay se vrátil domů sám. Ptali se ho, kde nechal bratra, ale nebyl schopen vysvětlit, kde se mu Artuš ztratil. O tom, co se stalo v lese, ani necekl. V tu chvíli přišel Artuš s Merlinem.

  „Přijel jsem Artuše vychovávat,“ řekl sebejistě Merlin, ale Sir Hektor příliš šťastně nevypadal.

  Merlin začal Artuše doopravdy vychovávat, i přesto, že jeho opatrovník nebyl touto situací nadšen a doufal, že Merlin brzy opustí jejich obydlí.

  Artuš se stával den ode dne moudřejším a vzdělanějším. Již nebylo jeho cílem stát se bratrovým zbrojnošem, chtěl vytáhnout meč a stát se novým králem Anglie.

  Jednoho dne byl Artuš už tak připravený na to, aby vytáhl meč, že ho Merlin k němu přivedl. Artuš věřil, že meč vytáhne. Byl o tom přesvědčen na sto procent!

  Meč, který do té doby nikdo z kamene nevytáhnul, byl rázem ve vzduchu, v rukou Artuše. Bylo to až k neuvěření, nejmenší klouček z království! Slabý a malý Artuš a vytáhne meč z kamene lehce, jako nůž z másla!

  Jediný, komu to nepřipadalo divné, byl Merlin. Vždyť on to už dávno věděl, v jeho vizích byl právě Artuš králem. A tak se taky stalo! :-)

  Vysvětlivky

  • Adopce = přijetí cizího dítěte za vlastní (forma náhradní rodinné péče).
  • Druid = vysoce postavený jedinec v keltské společnosti, který zastával funkci kněze, věštce, soudce, básníka, léčitele nebo učence.
  • Menhir = velký kamenný blok svisle zasazený do země.
  • Zbrojnoš = středověký průvodce rytíře; člověk, který nosil zbroj.

  Zdroje

  • Merlin na Wikipedii
  • Co víš o kouzlech, magii a čarodějnictví?, 2011, Svojtka & Co.
  • Walt Disney, Mickey a kouzelná fazole, Merlin a Mim, Bongo,1992, Egmont ČSFR, spol. s. r. o.
  • Všeobecná encyklopedie v osmi svazcích (5. díl, M/O), 1999, Diderot.
  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 15. května ve 14:37.
  JáJá1 v něm napsal:

  Skvělé, 5 tlapek.:-)