Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lenost a prokrastinace

  vydáno  •  Volný čas doma

  Stalo se vám někdy, že jste měli na domácí úkol měsíc, ale tak dlouho jste ho odkládali, až jste ho dělali večer před termínem odevzdání, nebo dokonce ještě ráno ve škole? Máte nějaký cíl, v němž vám brání vaše vlastní lenost? Jak se jí zbavit najdete v článku.

  Lenochod, © Qetuo

  Prokrastinace
  Neboli odkládání věcí na později. Ztěžuje to život a těžko se toho zbavuje. Věřím, že to i některé z vás trápí. A proto jsem si sedla, popřemýšlela nad tím a sepsala pár tipů, které mě na její vyřešení napadly. Doufám, že to někomu z vás pomůže dosáhnout vašich cílů.

  Vzkazy do budoucna
  Psali jste někdy dopis svému budoucímu já? Anebo si píšete deníček? Taková zkušenost se vám bude hodit, protože teď si napíšeme vzkazy do budoucna. Stačí vám k tomu nastříhané papíry (zhruba velikosti hracích karet) a nějaká fixa pěkné barvy. Máte?

  Tak, teď si vybavte momenty, kdy jste litovali, že jste něco do poslední chvíle odkládali, anebo ještě hůř, že jste se na to vykašlali úplně. Pěkně popořádku si to na kartičku napište a uložte někam, kde to budete mít na očích – třeba na nástěnku. Za každý takový případ jednu kartičku.

  Vzor:
  Mé milé budoucí já,
  dnes jsem dělal úkol, na který jsem měl celý víkend, ve škole před vyučováním. Nestihl jsem ho dopsat a musel jsem ho odevzdat nedopracovaný. Kvůli své lenosti jsem dostal o stupeň horší známku.
  Minulý ty

  Pokaždé, když se přistihnete, jak něco odkládáte, přečtěte si své vzkazy do budoucna a možná vás to přiměje k činnosti. (Doufám, že někdo nezačne takové kartičky sbírat, to by byla ostuda.)

  Seznam
  Odkládáte a přesouváte na jindy, až na to zapomenete. To není zrovna hezké a už vůbec ne praktické.

  Mohl by to vyřešit seznam. Na papír si sepíšete každou věc, kterou musíte stihnou do tohoto týdne, nebo například ještě tento den. Můžete si ze seznamu vytvořit denní rozvrh. Dáte si ho třeba na dveře a pokaždé, když nějaký z úkolů splníte, škrtnete si ho. Ti, co mají silnější vůli, budou úkoly plnit sami. Ti, kteří by prokrastinovali i přesto, si mohou za každý splněný seznam dopřát odměnu (oblíbenou hru, jít ven s kamarády, něco malého na zub, ...).

  Zákaz rozptylovačů
  Rozptyluje vás při dosažení cíle telefon? Nalepte si na něj štítek „NESAHAT, PÍŠEŠ ÚKOL“ nebo „AŽ UKLIDÍŠ POKOJ“. Pro ty, kteří by si i přesto lepík z telefonu sloupli a nechali se jím odtrhnout od učení, doporučuji nechat si mobil zabavit. Když na vás někdo dohlédne, že si třeba skutečně uklízíte pokoj, nebudete tolik odbíhat od práce.

  Sport
  Je-li vaším cílem sportovat a dobře vypadat, ale v okolí není kroužek vhodný pro vás, můžete sportovat jen tak venku. Pokud jste lidé, kteří se do toho samotní nemohou dostat a dlouho u toho nevydržíte, pozvěte na běhání nebo workout (cviky na veřejných sportovištích) nějaké cílevědomější kamarády, před nimiž se nestydíte sportovat. Budou pro vás podporou a bude vás to s nimi více bavit.

  Pozor
  Pokud jste během čtení tohoto článku prokrastinovali, vypněte počítač/telefon a běžte dělat to, co odkládáte.

  A vy, co máte vaše povinnosti hotové, jak bojujete proti prokrastinaci a lenosti? Litovali jste někdy toho, že jste něco nechali na poslední chvíli? Dejte vědět do diskuze pod článkem, jestli vám tipy pomohly.

  Pro Alíkoviny, Qetuo.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 10. října 2020 ve 20:18.
  Qetuo v něm napsala:

  Jsem ráda za všechny, kterým se článek líbil. Díky za pozitivní recenze!

  Příspěvek z 10. října 2020 v 15:50.
  VHanka v něm napsala:

  Nezapomínám něco udělat. Ale třeba se mi do některých věcí nechce, odkládám je - třeba úklid, něco si přebrat a složit... A pak se na to teda vrhnu koncem týdne v jeden den, na všechno. Zase si říkám, že je to jedno, když to stejně udělám. A něco na zub si dám i tak, když lenoším:-)
  Něco horšího je, když člověk odkládá, odkládá a pak to neudělá vůbec.
  Ale že se mi nakupí věci, co pak musím udělat najednou, to mi nevadí.

  Příspěvek z 10. října 2020 v 9:50.
  Dari v něm napsala:

  Ty...

  Děkuji!!!

  Celých 11 let jsem všechno odkládala na potom a ty jsi mi doslova otevřrla oči!!!

  Já zírám,5 tlapek!!!:-)ok8-o