Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Letadla: Bezpečnější je jen výtah

  vydáno  •  Doprava

  Blíží se nám prázdiny a spousta z vás jistě poletí na dovolenou letadlem. Ale spousta lidí se létání bojí...

  Letadlo British Airways., © British Airways

  Je to přece skvělý pocit, sedět v obří rouře 10 km nad zemí s pocitem, že jediné, co vás drží ve vzduchu, jsou 2 (nebo 4) obrovské ventilátory a když se cokoliv pokazí, padáte k zemi a je s vámi konec. Nebo je to jinak?

  Létání není opravdu potřeba se bát, je mnohem vyšší šance, že zemřete při cestě autem na letiště nebo že se utopíte ve vaně než že zemřete v letadle. A pokud se přece jen stane, že letadlo havaruje, ihned se to řeší a pokud je daná závada na všech letadlech daného typu, nesmí letadlo létat. To se například stalo nedávno u Boeingu 737 MAX, kde manažeři z Boeingu upřednostnili peníze před bezpečím cestujících, protože se konkurenční Airbus A320neo prodával až moc dobře. Úřady ale provoz MAXů zakázaly a nebezpečí vám tak nehrozí.

  Také statisky hovoří jasně, v roce 2018 havarovalo 7 letadel a 1 vrtulník a teď si zkuste spočítat, kolik havarovalo aut, autobusů nebo třeba tramvají. A pokud se na letadle přece jen něco pokazí, skoro všechno má záložní systém. Letadlo navíc může letět dál i pokud funguje jen polovina motorů, a pokud se stane, že letadlu odejdou všechny motory, díky aerodynamice dokáže uletět ještě několik desítek kilometrů. Také se můžete podívat na video od JurajVie:

  Pokud se ale přesto bojíš a chceš se na letadla jen dívat, můžeš si na letišti v Praze zajít na vyhlídkovou terasu v terminálu 1 nebo na vyhlídkový val u přistávací dráhy v Kněževsi.

  Letadla jsou celkově hrozně zajímavý stroje, věděli jste, že do největšího letadla - Airbusu A380 se vejde až 853 lidí, to je jako počet obyvatel jedné menší vesnice (létá i do Prahy, ale v konfiguraci s méně lidmi). Moje nejoblíbenější letadlo je Airbus A220 (původně Bombardier CSeries), ale ještě jsem s ním neletěl :(

  Ale A350...


  ... nebo A380 mám taky rád.


  Ve videu mimochodem uvidíte i to, jak letadlu explodoval motor, udělal díru v křídle a piloti s ním přesto bezpečně přistáli.

  Pořád jsem se ale nezmínil o Concordu, legendárním letadle, které létalo dvojnásobkem rychlosti zvuku! Dneska už bohužel nelétá. :(

  A co vy, letěli jste už letadlem, bojíte se a máte nějaký oblíbený?

  Autor: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (12)

  Příspěvek z 7. července 2019 v 18:33.
  číča800 v něm napsala:

  Jinak viděla jsem video od TopTrending, že letadlu vyteklo palivo, ale zvládlo doletět 100 km na letiště :D
  matisek005: Přístroj taky xD

  Příspěvek z 7. července 2019 v 17:53.
  matisek005 v něm napsal:

  číča800: Letadlo ale přístroj není, co tak vím. Je to dopravní prostředek. :->

  Příspěvek z 7. července 2019 v 17:22.
  Colossus v něm napsal:

  Přijde mi trochu blbé argumentovat tím, kolik je nehod u letadel a kolik u tramavají a aut, jelikož aut a tramvají je pochopitelně na světě více než letadel. Chtělo by to zprůměrovat, ale ber to jen jako radu pro příště.;-)