Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Létání s dronem

    vydáno  •  volný čas venku

    Drony jsou dnes již běžně známé, přestože o nich lidé vlastně vědí docela málo. A přitom není třeba tolik, aby si jeden mohl užít létání a prožít si let z dronu i z první osoby a užil si spoustu úžasné zábavy.

    Nightwing Dron, © Morell

    Dron je jakýkoliv stroj, který létá a je řízený na dálku pomocí dálkového ovladače. Ale nejvíce jsou tímto názvem známe asi kvadroptéry. To je něco jako vrtulník, co má 4 vrtule a jeho původ je nejspíš spojen s filmem Avatar, kde vrtulníky létaly se 2 vrtulemi.

    Jako zázrakem se mi povedlo, možná díky hraní PC her, drona při prvním letu nerozbít. A asi platí, že dron, který přežije první let, má šanci přežít spoustu letů. Stovky dronů padají za oběť neopatrnému řízení, stačí si na youtube zadat „drone crash,“ je tam sousta videí a jejich kompilací. Pořád se musím usmívat při pozorování pádu drona, který přistane do vody a pak se před jeho kamerou objevují ryby.

    Takže, jak létat s dronem? Opatrně, a to nejen ze začátku. Ne každý dron je z výroby správně nastaven, takže první let je zkouškou, jestli dron dokáže vzlétnout a jestli ve vzduchu bude stát na místě bez balancování pomocí ovladače. Pokud ne, je špatně vyvážený a je potřeba ho seřídit, tato kontrola se nesmí podceňovat, protože správné seřízení zajistí dlouhou životnost motorů.

    Až pak je možné se začít učit létat dopředu, dozadu, do stran a otáčet. Dobře seřízený dron se dá ovládat docela obstojně a i nezkušený pilot se to dokáže po pár hodinách létání naučit.

    Na fotce článku je můj vlastní dron, který přezdívám Nightwing pro jeho barvy a vzhled. Je to dron nejnižší kategorie (pod půl kila a dostatečně maličký), takže není potřeba registrace ani drona, ani pilota. Protože je poměrně maličký, může létat i uvnitř místnosti. Při létání uvnitř pozor, dron je stavěný na létání, ne bourání. I náraz do stěny může být dronu osudovým. Pokud už se srážce nelze vyhnout, je třeba vypnout motory, aby se snížily škody na minimum. Nightwing už pár srážek se stěnou, s gaučem i s ledničkou přežil, protože letěl nízko a nikdy nedošlo k hrubšímu nárazu.

    (Můj dron létá trochu špatně, je seřízený jen částečně a chce pevnou ruku, aby se nevyboural a nezničil.)

    Kde létat mimo místnost? Venku létejte raději dál od domů, někdo by si mohl stěžovat, že ho skrze dron špehujete (povolená vzdálenost od domů je minimálně 50 m). Také nelétat blízko letišť, řízení letu váš dron na svém radaru vidět opravdu nepotřebuje a hrozí velké pokuty. Ale venku na louce může dron létat docela volně. V lese pozor na stromy. Také je radno nelétat s dronem moc vysoko. Kousek nad stromy je bez problému a malý dron moc výše nevyletí. Ale v jisté výšce létají letadla a ta blízké setkání s vaším dronem nepotřebují.

    Pokud si chceš sednout „do pilotního křesla,“ skrze mobil, tablet, nebo speciální brýle, měj s sebou ještě někoho dalšího, aby pozoroval dron a jeho let. Je to sice skvělý zážitek, ale je při něm potřeba dohledu. Obzvláště při létání blíže stromům, větve jsou nejen pro nezkušeného pilota velice efektivní pastí, ze které se dron už nemusí dostat v jednom kuse.

    Také od zvířat hrozí dronům nebezpečí, někteří ptáci tak malé letce považují za možnou kořist. Jsou známé případy napadení dronu orlem.

    Dnes s drony létají nejenom dospělí, ale i teenageři, pořádají se dokonce i závody dronů, kde se hraje o velké ceny. Profesionální piloti dronů dnes filmují svatby, reklamní videa, dokonce se drony používají i při točení velkofilmů a dokumentů o přírodě. Dokáží získat záběry z výšky nad městem, létat nad lesy, vodopády, oblétávají hrady pro luxusní záběry.

    Ale připouštím, že mi pořád stačí ten okouzlující pocit při řízení drona z první osoby, který se dá snadno popsat: „Já letím! Já doopravdy letím!“

    Můj dron: Nine Eagles - Galaxy visitor 6

    Ráda bych ke článku připojila ještě tohle video, není moje, ale upřímně, je to sesbírání videí od spousty lidí.

    Autorka:
    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (8)

    Příspěvek z 27. ledna 2019 v 16:20.
    Morell v něm napsala:

    To nechce nikdo, ale stane se.

    Příspěvek z 22. ledna 2019 ve 14:02.
    tomikking v něm napsal:

    nechtěl bych to rozbít

    Příspěvek z 20. ledna 2019 v 7:19.
    Morell v něm napsala:

    Dron je drahá hračka. Běžný Fantom stoní cca 12 000Kč.
    Ten mlj stál něco málo přes 3 000Kč.
    Ale když už, tak stojí za to nejdříve navštvit leteckou školu na drony a trochu se nechat zaučit, případně si u nich drona i koupit, se vším poraděj.