Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Letní čas skončil, hodiny se vrátily o hodinu zpět

  vydáno  •  Podzim
  Letní čas ve tři hodiny po půlnoci skončil. Česko a celá řada dalších států se vrátily k astronomickému času, tedy o hodinu zpět. V dalších dnech se bude dříve rozednívat, ale také se dříve stmívat.

  MEX: Orloj se přeřizoval ráno, © René Flugger

  Přechod na letní čas má spoustu odpůrců. Nejčastěji namítají, že časový posun způsobuje lidem zdravotní potíže. Rakouští vědci zjistili, že po změně času stoupá počet nehod i sebevražd. Čeští psychiatři ale oponují, že přechod na letní čas naprosté většině lidí nevadí, protože přeladění vnitřních hodin prý trvá jen několik dní.

  sluneční hodiny už ukazují nový čas

  O 36 hodin dříve než na ostatních místech v Česku dnes začaly ukazovat astronomický čas namísto letního sluneční hodiny na náměstí v Třešti na Jihlavsku. V Třešti mají hodiny svislou ručičku, čas ukazuje stín směřující k terčíkům na ploše náměstí. Přesně v 15:00 děti přesunuly terčíky hodin o jedno místo zpět.
  Během let se čas na třešťských slunečních hodinách měnil už několikrát mimo předem naplánovaný termín. Letos kvůli onemocnění několika dětí. Předloni se změna zdržela o týden kvůli půlmetrové sněhové nadílce. V roce 2006 dokonce o dva týdny, protože na náměstí ležel metr sněhu.

  Nejznámějším bojovníkem proti letnímu času byl v České republice pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku, který koncem letošního léta zemřel. O zrušení letního času marně usiloval i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

  Lidé se s koncem letního času vracejí do přirozenějšího cyklu. Podle psychologa Jeronýma Klimeše by bylo ideální, kdyby se hodiny posouvaly postupně a sedmá ranní by se řídila podle východu slunce.

  "Kdyby lidé neměli hodinky a žárovku, vstávali by správně s rozedněním a chodili by spát po setmění, což je přirozený režim. Tento cyklus doporučuji například lidem, kteří přicházejí s depresí po rozchodu. Právě naše dlouhé bdění a pozdní vstávání může deprese způsobit," míní psycholog Jeroným Klimeš.

  Jako první přišel s nápadem posunout čas Američan Benjamin Franklin, který už v roce 1784 poukázal na možnost ušetřit na svíčkách lepším využitím denního světla. Podle expertů ale v současnosti časový posun k úsporám energie nepřispívá.

  Časem hýbaly války a ropná krize

  Čas se pravidelně dvakrát do roka mění především v mírném pásmu, tedy ve všech zemích Evropy kromě Islandu, Grónska a některých norských ostrovů.

  V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v době první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a pak až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979, a to v důsledku ropné krize a energetických problémů. Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.


  Převzato ze serveru iDNES.cz
  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  šarmánek v něm napsala:

  Reakce na Luccie:

  Třeba já! Vždyť budem vstávat dřív do školi!12

  Příspěvek z 26. října 2009 v 1:10.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Úspory nejsou

  V současné době původní účel letního času, tedy úspora energie, už dávno nefunguje. Je to mimo jiné právě proto, že konec letního času byl posunut ze září na říjen. Byly publikovány údaje, ze kterých vyplývá, že celé to množství energie, které se letním časem ušetřilo od dubna do září, se v důsledku letního času v říjnu spotřebuje navíc.

  V současné době je pravděpodobné, že jediným účelem letního času je to, aby se vlády přesvědčily, že je lidi pořád ještě poslouchaj.

  Příspěvek z 25. října 2009 v 19:01.
  Justy v něm napsal:

  domča

  mám radši ten zimní čas i když se brzo stmívá neva mi to