Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Letní výlet do Písku

  vydáno  •  Cestování

  Letní prázdniny jsou od toho, aby si žáci a studenti odpočinuli od školy a učení. Tyto teplé dny jsou taktéž skvělé k cestování a poznávání nových krásných míst. Já jsem mimo jiné navštívila Písek. Uchvátil mne natolik, že již plánuji další návštěvu. Kdo se přidá?

  Písek, © Nicolette19

  S přáteli jsme letos v letních měsících objížděli Českou republiku a navštěvovali různé kraje a památky. Dostali jsme se i do Jihočeského kraje, do okresu Písek. Podívali jsme se na opravdu nádherná místa se zajímavou historií.

  Kamenný most, © Nicolette19

  Přijeli jsme před dvanáctou hodinou a zaparkovali na malém náměstíčku poblíž naší první zastávky – píseckého Kamenného mostu. Je to nejstarší dochovaný most v Česku, pochází přibližně ze 13. století a je dokonce starší než Karlův most v Praze. Řadí se mezi národní kulturní památky. Je postaven v gotickém stylu, to znamená, že jeho půlkruhové oblouky nejsou tak masivní jako například u románského slohu, jsou tedy lehčí, ploché a konstrukce je bohatě tvarovaná. Je postaven asi 6 metrů nad hladinou řeky Otavy. Při naší návštěvě byla řeka viditelně plná ryb.

  Socha 1, © Nicolette19

  Na náplavce řeky jsme shlédli pár úžasných soch postavených z písku. Tato výstava je nazvaná „Pískoviště“ a pořádá se každoročně už od roku 2007. Určitě si o této události přečtěte více na jejích oficiálních webových stránkách. Jsou to obrovská díla, obdivuji jejich tvůrce. Postavit takové monstrózní sochy, ještě k tomu z písku, chce podle mého opravdovou trpělivost, talent a hodiny práce.

  Socha 2, © Nicolette19

  Ve městě jsme navštívili i Prácheňské muzeum. Z výstavy jsme se dozvěděli mnoho kulturních zajímavostí o Písku a jeho okolí, podívali jsme se do galerie na historii českých panovníků a odnesli si mnoho nových zkušeností a zážitků. Chodíte-li rádi do muzeí, zcela jistě doporučuji zavítat sem. Návštěvu nám zpříjemnily figuríny v jednotlivých expozicích znázorňující různá časová období.

  Muzeum, © Nicolette19

  Naše další zastávka byla o kousek dále, tak jsme opět nasedli do auta a vydali se na cestu. Dojeli jsme na parkoviště, a ač bylo celkem prostorné, chvíli jsme hledali místo, kde bychom mohli zaparkovat. Bylo tam mnoho návštěvníků, kteří chtěli vidět, tak jako my, zámek Orlík. Původně na jeho místě, na vysokém ostrohu nad Vltavou, stála pevnost sloužící k ochraně obchodní stezky a zároveň i k výběru cla z plavby po Vltavě, ale posléze byla tato pevnost přestavěna a rozšířena v pevný gotický hrad a stala se jedním ze správních center královské moci. Během let se vzhled zámku měnil, probíhaly různé opravy, především po četných požárech, přestavby i přístavby. Do podoby, jakou známe dnes, byl připraven při posledních významných úpravách v polovině 19. století.

  Zámek Orlík, © Nicolette19

  Celou návštěvu jsem si neskutečně užila. Prožili jsme nejen chvíle historie a poznání, ale i dobu zábavy a úžasu. Měli jsme v plánu ještě obhlídku Zvíkovského hradu, avšak pro nepřízeň počasí v odpoledních hodinách jsme se tam nedostali. Doufám, že při další návštěvě tohoto kouzelného místa se nám podaří jej obhlédnout.

  Jestli byste rádi věděli více o těchto stavbách či místech, určitě doporučuji si na internetu něco přečíst, a hlavně vám doporučuji osobní návštěvu. Stojí to za to. A k tomuto neskutečnému zážitku a času stráveného s lidmi, které máte rádi, si navíc pořídíte pár krásných fotek a ostatní vám budou závidět, že jste viděli něco, o čem ani nevěděli, že existuje.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  vikiliky v něm napsala:

  Hezký článek, písek je moc hezké město, můj táta se tam narodil.

  JáJá1 v něm napsal:

  Pěkné obrázky:-> 5 tlapek.
  V Písku jsem byl taky.:->

  Příspěvek z 20. října 2019 v 9:35.
  marbo1212 v něm napsala:

  Kráááásný $>$>$> a pěkně pořízené fotky