Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lewis Hamilton získal svůj vytoužený titul mistra světa Formule 1!

  vydáno  •  Sport · Čtenáři píší Alíkoviny
  Třiadvacetiletý Brit Lewis Hamilton získal svůj první titul mistra světa! V dramatickém závodě v Brazílii o titulu rozhodla až poslední zatáčka!

  Velká cena Brazílie: mistr světa Lewis Hamilton, © Alík

  Před posledním závodem byl ve vedení šampionátu Lewis Hamilton se sedmibodovým náskokem na Brazilce Massu z Ferrari. Massa podporován desetitisíci fanoušky dokázal vybojovat na domácí půdě pole position a tím zvýšil své šance na zisk titulu. Hamilton totiž startoval až čtvrtý a snažil se jet na jistotu a nic neriskovat. V neděli, v 6 hodin odpoledne evropského času je vše připraveno na start rozhodujícího závodu.

  Předpovědi počasí slibovaly déšť, ale trať je suchá. Když v tom z nenadání začíná hustě pršet. Ředitelství závodu odkládá start Velké ceny o 10 minut. Mechanici přezouvají suché pneumatiky za ty do mokra. Po chvilce déšť ustává, nic nebrání tomu, aby byla odstartována poslední Grand Prix sezóny. Piloti ještě obkrouží jedno kolo, aby se zahřály pneumatiky a brzdy na provozní teplotu a staví se na startovní rošt.

  Postupně se rozsvěcují  červená startovní  světla. Pak zhasínají. Závod byl odstartován! Na předních pozicích se nic zásadního nemění. Ve vedení domácí Massa, druhý Trulli, pak Räikkönen a Hamilton.

  Předčasně skončil závod pro Davida Coultharda, který po kontaktu s Nakajimou musel ze závodu odstoupit. David jel v Brazílii svůj vůbec poslední závod F1, neboť  v červenci, při svém domácím závodě v Británii ohlásil ukončení kariéry. Mimo trať se také dostal Piquet, pro kterého závod rovněž končí. Traťový komisaři mávají žlutými vlajkami a tabulky s písmeny SC oznamují, že na trať vyjel zpomalovací vůz - safety car.

  Až je odklizen i ten nejmenší střípek z povrchu trati, zpomalovací vůz zajíždí a může se závodit. Již po několika kolech absolvují piloti svou obvyklou zastávku v boxech. U většiny týmů vše proběhlo v pořádku. Výrazně si polepšil Alonso, který nakonec dojel na 2. pozici. Naopak si pohoršil Trulli, který se v boxech vrátil těsně před Hamiltonem. Hamilton jej pak po chvilce závodění předjel, stejně jako Fisichellu. 50 minut před koncem závodu je Massa 1. a Hamilton 4.

  I po druhých zastávkách v boxech se prakticky nic nezměnilo. Massa byl ve vedení, Hamilton pátý, ale poté, co do boxů zajel i Vettel si Brit polepšil a dostal se na čtvrté místo.

  Dvacet minut před koncem závodu hlásí meteorologové déšť a jejich proroctví se 5 kol před koncem naplňuje. Většina pilotů zajíždí přezout suché pneumatiky za ty do mokra. Stále prší. Hamilton se vrací na páté pozici a začíná na něj dotírat za ním jedoucí Vettel. Dvě kola před koncem Hamiltona po drobné chybičce předjíždí. Publikum jásá, momentálně je mistrem světa Felipe Massa. Hamilton se snaží, ale na Vettela to nestačí.

  V předposlední zatáčce závodu, 500 metrů před cílem oba piloti - jak Hamilton tak Vettel -předjíždí Tima Glocka, jenž zůstal na suchých pneumatikách, a to jej výrazně zpomalilo. Toho si však téměř nikdo nevšiml, protože na trati byla řada jezdců o kolo zpět a všichni se soustředili na souboj Vettela s Hamiltonem. Massa protíná cílovou pásku jako první a Ferrari jásá. Téměř nikdo netuší, že Hamilton nedojel šestý, ale pátý. A tak obrovskou radost Felipeho Massy, jeho fanoušků a rodiny střídají pocity smutku.

  Nejmladším mistrem historie Formule 1 se tak po dramatickém finiši stal třiadvacetiletý britský pilot stáje McLaren Lewis Hamilton! Avšak ani sám Lewis si nebyl jistý tím, že se stal mistrem světa. Ve chvíli, kdy projel pod šachovnicovým praporkem ještě nic nevěděl na 100%. "Křičel jsem: 'Mám to? Mám to?' A když jsem vjížděl do první zatáčky, řekli mi ano!" rozplýval se po závodě novopečený mistr světa. "Bylo to úžasné. Mohu jen děkovat Bohu,"  dodal Hamilton.

  Asi nejsmutnějším mužem byl paradoxně vítěz závodu - Felipe Massa. Celý tým a asi každý se domníval, že se stal mistrem světa. A tak není divu, že bylo pro mladého Brazilce těžké skrývat slzy.

  Felipe to ale přijal statečně a novému mistru světa na tiskové konferenci pogratuloval: Měli bychom pogratulovat Lewisovi. Má za sebou skvělou sezónu. Nasbíral víc bodů než my, takže si zaslouží být mistrem světa. Já umím vyhrávat, ale umím i prohrávat. Ale jak už jsem řekl. Je to jen další den v mém životě. Hodně se z toho poučím, a doufám, že se nám jednou podaří se sem vrátit a budeme mít titul nadosah, nebo již ve vlastních rukou.
  Vlastně plakali všichni. Na Hamiltonově straně to byly slzy štěstí a na Brazilcově naopak slzy zklamání a smůly.

  Lewis byl dokonce tak rozrušený, že ani nemohl přimontovat volant zpátky do vozu. Nakonec to ale dokázal a bujaré oslavy mohli začít. Slavilo se až do rána.

  Každopádně tohle byl Massův závod. A je třeba uznat, že je Felipe výborný pilot a zaslouží si obrovský respekt a poklonu. Jak se říká: "Sláva vítězům, čest poraženým"!

  Titul mistra světa je bezpochyby v dobrých rukou. Lewis Hamilton si jej zaslouží, neboť nám v letošní sezóně ukázal, co v něm je. Vítězství v Monaku, nebo v domácí Velké ceně v Británii, kde vyhrál po startu ze 4. místa, či excelentní souboje mezi ním a Kimim Räikkönenem ve Spa. Samozřejmě přišli i perné chvilky, ale to letos zažil asi každý pilot startovního pole.

  Chtěla bych za všechny fanoušky Formule 1 poděkovat pilotům a všem, kdo se na Formuli 1 nějakým způsobem podílí, za napínavou a nesmírně zajímavou sezónu. Byli jsme svědky několika historických událostí. První noční závod v Singapuru, vítězství jednadvacetiletého Němce Vettela v Monze, který tím přepsal historii, již zmíněný souboj Räikkönena a Hamiltona v Belgii a samozřejmě infarktový závěr sezóny v Brazílii.

  Sezóna 2008 je u konce. A věřte, že se na ni bude dlouho vzpomínat!

  A na závěr něco o čerstvém mistru světa:

  Lewis Carl Hamilton - tak zní celé jméno novopečenéo mistra světa. Narodil se 7. ledna 1985 ve Velké Británii. Jeho prarodiče se sem přestěhovali z Grenady v 50. letech.  Jméno dostal po fenomenálním olympijském vítězi Carlu Lewisovi. Jeho rodiče se rozvedli, když mu byly 2 roky. Má nevlastního bratra Nicholase, který v dětství prodělal mozkovou obrnu. Nicolas je Lewisův nejlepší přítel a Lewis s každou získanou cenou běží nejprve za ním.

  Lewis jezdil od svých osmi let na motokárách. Jeho tatínek Anthony musel mít 3 zaměstnání, aby syn mohl závodit. Lewis ve 12-ti letech získal černý pás v karate, které se učil, aby se ubránil útokům ze strany závistivých spolužáků. V devíti letech šel za šéfem stáje McLaren Ronem Dennisem a řekl mu, že by chtěl závodit za jeho tým.

  Sám Dennis se mu v jeho 13-ti letech ozval a od té doby jej McLaren vychovává. Loni (sezóna 2007) absolvoval svou 1. sezónu ve F1. Stal se 1. pilotem F1 tmavé pleti. A při své premiérová sezóně skončil o bod druhý za Kimim Räikkönenem. No a na druhý pokus to vyšlo. Titul světového šampiona pro rok 2008 už mu nikdo nevezme.

  Další informace získáte na webových stránkách: www.F1sports.cz, www.Wikipedia.org

  Vizitka autorky článku na Alíkovi - Anduse

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (28)

  Příspěvek z 8. prosince 2008 v 16:31.
  evass v něm napsal:

  evass

  Lewis je nejlepší425

  Příspěvek z 25. listopadu 2008 ve 14:29.
  Kimbo v něm napsal:

  Reakce na Liduna:

  44444

  Příspěvek z 25. listopadu 2008 ve 14:28.
  Kimbo v něm napsal:

  Reakce na filip08:

  444444