Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lež má krátké nohy. Ale běhá stále kolem nás

  vydáno  •  kamarádství
  Já už si hodně dlouho v hlavě louskám jednu otázku: proč lidi lžou? Jediné, čeho tím docílí, jsou nedorozumění, hádky a problémy. Kdo by komu někdy věřil, že jeho čtyřletý brácha umí dělit, nebo že ve školce dostávali známky a podobné hlouposti?

  Jedním z projevů lhaní je okusování si rtů či prstů nebo hraní si s vlasy, © Profimedia.cz

  Tohle už je extrém, ale každý určitě někdy řekl nějakou malou lež - například když vylil čaj místo toho, aby ho vypil, a jeho rodiče ho přistihli. On si na poslední chvíli vymyslel úplnou hloupost, aby se ubránil.

  Tohle je malá lež, ale přesto to lež je. Každý někdy zalhal, ale kdyby každý lhal každému, tak stačí jen domyslet, jak by potom svět vypadal. Však víte, jak to někdy dopadá při lži. Když by někdo třeba zalhal, že našel ztraceného malého ježka a ten ho pokousal, za chvíli by to vědělo víc a víc lidí a někomu přece musí dojít, že je to hloupost. Jedna holka z Austrálie zalhala novinářům, že viděla malého klokánka, který ji podrápal. Nakonec se musela přiznat, že lhala, protože si myslela, že jí to nikdo neuvěří. Tohle byla obrovská lež, ale i malá lež může velmi uškodit.

  A neuškodí nikomu jinému než vám! Vy budete mít problém, vy budete mít špatné svědomí, vy budete litovat, že jste si to vymysleli. Ale pozor, když už zalžete, tak když pravda vyjde najevo, alespoň se přiznejte. Přeci nebudete lhát dotyčnému přímo do očí tím, že budete popírat, že jste to kdy řekli, nebo že řeknete, že to je pravda, a podobné hlouposti. On to totiž už ví, že vy jste mu zalhali, a jediné, co chce, je abyste se přiznali. Minimálně máte pak u dotyčného lepší pověst, když se přiznáte.

  Jen si představte svět, kde by nikdo nikdy nelhal. Reklamy v televizi by nevychvalovaly výrobek, kdyby to nebyla pravda. Prodavači by vám doporučovali jen opravdu kvalitní výrobky a ne jen ty, které si nikdo nekupuje. No prostě by to byl ráj na zemi. Jaké by vám to bylo, kdyby vám někdo v jednom kuse lhal, ale třeba i o duležitých věcech, třeba o škole? Spolužák vám dá schválně jiné úkoly a až je uděláte, tak se vám přizná, že si dělal legraci. Není to moc příjemné. Je to ale jen na vás - když někomu budete lhát, tak on bude lhát vám.

  Lež - citáty a přísloví

  K tomu, aby se lež zdála pravdivou, potřebuješ sedm dalších. – Islandské přísloví

  Lež má krátké nohy, ale umí se na ně výborně postavit. - Stanisław Jerzy Lec

  Nemo enim potest personam diu ferre. – Nikdo se nemůže dlouho přetvařovat. – Seneca

  Znám tři druhy lži. Velkou lež, malou lež a statistiku. – George Bernard Shaw

  Nepravda je jako sněhová koule: čím déle se valí, tím je větší. – Martin Luther

  Nové lži se poslouchají lépe než staré pravdy. – Anton Pavlovič Čechov

  Lež oběhne svět dřív, než si pravda stačí obout boty. - Terry Pratchett, Pravda

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 100)

  Příspěvek z 31. října 2011 v 18:32.
  Bary1999 v něm napsala:

  Vím o tom

  Pro ty co uvidí tento příspěvek:
  Já jsem chodila s likas do třídy,a byla tam taková holka,Říkejme jí lucka...
  Ale ona po ale pořád lhala...Každý věděl že nám lže ale ona pořád a pořád lhala....aSI toto vedlo LEU napsat tento článek..Lucka si třeba vymyslela že má skládací počítač který je na kostičky a dá se složit,nebo že ve školce měla vlasy až po za dek...

  anička999 v něm napsal:

  Reakce na anička999:

  prostě nějaký NEPRAVDIVÝ příběh

  anička999 v něm napsal:

  Bez lží by se svět neobešel

  Jemi 9 ale vím že by to bez lží nešlo.Třeba já a maminka jsme nalhali mímu bráchovi aby se o něco snažil.