Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Lidská práva

  vydáno  •  Politika · Historie

  Lidská práva jsou práva, patřící každému člověku. Jsou to nejdůležitější práva každé osoby. Každý člověk má tato práva už od narození. V minulosti je však měli pouze vladaři a šlechta...
  Pokud se chcete dozvědět něco málo o lidských právech, přečtěte si tento článek.

  Lidská práva, © PonyBlesk

  Lidská práva jsou práva, patřící každému člověku. Jsou to nejdůležitější práva každé osoby. Každý člověk má tato práva už od narození. V minulosti je však měli pouze vladaři a šlechta.

  Lidská práva jsou rozdělena na občanská práva, což jsou svoboda a rovnost všech lidí, ale jsou to i práva k životu, ochraně důstojnosti, pověsti a jména, práva na majetek, svobodu pohybu a svobodu myšlení. Na politická práva, což jsou práva ke svobodě projevu, k ochraně menšin a k právu účastnit se řízení státu. Na sociální práva, která jsou pro svobodnou volbu povolání, pro právo na práci, na spravedlivou odměnu a na vzdělání, pro ochranu žen, dětí a tělesně postižených a pro ochranu rodiny a rodičovství. A nakonec na práva na soudní a jinou ochranu, která jsou pro právo odepřít výpověď, jen soud rozhoduje o vině a nevině a pro právo obhajoby.

  S dodržováním lidských práv má v současné době problém mnoho zemí, nejvíce těch, ve kterých vládne diktatura a autoritativní režim, což jsou země, ve kterých není demokracie (demokracie – vláda lidu, každý lidský hlas má stejnou váhu). Ale i v nějakých demokratických zemích se vyskytují problémy. Lidská práva jsou porušována například v Severní Koreji, kde jsou občané naprosto izolováni od okolního světa, v Číně, ve které je cenzura internetu (cenzura internetu – skrytí nevhodných a nechtěných informací), v Kongu, kde jsou dětští vojáci, a v Kambodži, ve které je podporována dětská práce.

  Mezi porušování lidských práv patří na příklad dětská práce, nucené vysídlení, policejní násilí, státní terorismus anebo zločin proti lidskosti.

  Jedním z nejhorších případů porušování lidských práv v minulosti je holokaust. V tomto období zahynulo 11 až 17 milionů lidí, z toho nejvíce Židů, kterých bylo 6 milionů. Vyvražďováni byli Židé, Romové, kněží, postižení a mnoho dalších nevinných lidí.

  Važme si toho
  KDE
  KDY
  a hlavně
  S KÝM JSME

  1. Které slovo je spojeno s porušováním Lidských práv?


  2. Které slovo je spojeno s dodržováním Lidských práv?


  3. Co je to Mezinárodní pakt o občanských a politických právech?


  4. Kdy byl Mezinárodní pakt o občanských a politických právech přijat na zasedání Organizace spojených národů?


  5. Od kdy je Mezinárodní pakt o občanských a politických právech platný?


  6. Proč existuje Mezinárodní pakt o občanských a politických právech?


  7. Co je to Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech?


  8. Kdy byl Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech přijat na zasedání Organizace spojených národů?


  9. Od kdy je Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech platný?


  10. Proč existuje Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech?


  11. Co znamená latinské spojení Magna charta libertatum?


  To se moc nepovedlo, zkus to znovu. :-)

  Skvěle, ale ještě se můžeš zlepšit. :-)

  Výborně, jen tak dál. :-)

  Vyhodnotit

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 25. března v 18:26.
  Rokio v něm napsal:

  A co práva pro duševně nemocné? Ty tam nejsou. Duševní nemoc je nemoc jako každá jiná.

  Příspěvek z 23. března ve 20:18.
  sešenčička v něm napsala:

  Uvedu další příklad, snad nevadí. V Turecku je legální teď zabít ženu. Žena v Turecku nemá stejná práva jako muž. A spoustu dalších věcí co je s tím spojeno. Já už ani nemám sílu to sem psát. Tohle je fakt smutné. Vše co se děje ve světě spojené s otroctvím.;-(:-E

  Příspěvek z 23. března v 17:40.
  kajaz v něm napsala:

  Chci říct, že máš špatně napsanou 6. otázku. 6. Proč existuje Mezinárodní pakt o občanských a politických pávech? To poslední slovo má být správně právech.